Wnętrza

Modern farmhouse – jak wygląda ten styl wnętrz?

30 lipca, 2022
modern farmhouse jak wygląda co to za styl

Stylem, który już od pewnego czasu zaczyna dominować we wnętrzach, jest zdecydowanie modern farmhouse. Do jego ogromnego sukcesu przyczyniło się zapewne Studio McGee, czyli amerykańskie biuro projektowe, o którym wspominałam już kilkukrotnie (na Netflix w tym tygodniu miał też premierę kolejny sezon programu z ich udziałem, który serdecznie polecam <klik>). Czym właściwie jest modern farmhouse? Jak wyglądają wnętrza w tym stylu i czy oby na pewno jest to aranżacja dla każdego? Przekonajcie się sami.

don w stylu modern farmhouse jak wygląda

1 / 2

modern farmhouse jak urządzić dom salon łazienka

1 / 2 / 3

Jak wygląda modern farmhouse?

Gdybym miała w jednym zdaniu opisać, czym jest modern farmhouse, to powiedziałabym — unowocześniony styl domu na wsi. Nazwę tę stosuje się również wymiennie z określeniem modern country, choć niektórzy uważają, że ten drugi wprowadza np. trochę więcej pastelowych barw. Przyglądając się różnych charakterystycznym elementom tych wnętrz, znajdziemy sporo nawiązań do sielskości, stylu rustykalnego i country. Wszystko jest jednak podane w bardziej uproszczonej i współczesnej formie. Początków i najlepszych przykładów takich aranżacji powinniśmy szukać w Stanach Zjednoczonych. Są to wysokie i jasne wnętrza, które bardzo często mają też skośny dach, belki lub deskowanie na suficie. Na Pinterest i na Instagramie furorę robią zdjęcia ogromnych przestrzeni podanych w tej odsłonie… no właśnie — ogromne przestrzenie i domy na wsi, czy zatem modern farmhouse jest dla każdego?

jakie meble do modern farmhouse

1 / 2 / 3

Czy jest to styl dla każdego?

Ze względu na swoje korzenie modern farmhouse (który nie jest zresztą wyjątkiem) najlepiej prezentuje się w autentycznej odsłonie. Sprawdzi się więc idealnie do przestronnych domów pod miastem z wysokimi sufitami, otwartą przestrzenią, pięknymi oknami i dużą ilością naturalnych materiałów. Adaptując go do małych mieszkań, niestety nie uda się nam uzyskać takiego efektu, bo jego sekret tkwi w synergii z pięknym, sielskim widokiem za oknem i przestrzenią, która stanowi tu element całej kompozycji. Natura za oknem przenika do wnętrza przez przeszklone ściany salonów i sypialni.

salon modern farmhouse jak wygląda jak lampa

1 / 2 / 3

modern country jak urządzić dom wejście do domu konsola jak zaaranżować

1 / 2 / 3

Jak urządzić wnętrze w stylu modern farmhouse?

W DNA tego stylu wpisane są naturalne materiały i nawiązania do natury. Znajdziemy tu kolory ziemi, dużo drewna, kamienia, cegły, ratanu, ceramiki. Metale, które się pojawiają w karniszach, armaturze, wykończeniach lamp, są głównie w odcieniach czerni, mosiądzu i złota. W dodatkach widać dużo surowych tkanin jak len i bawełna, plecione kosze, rolety rzymskie i bambusowe, gałęzie w wazonach, plecione tace, drewniane misy i korale, a także tradycyjne obrazy (głównie pejzaże).

Modern farmhouse świetnie komponuje się też z innymi stylami, dlatego na aranżacjach widać odwołania m.in. do stylu klasycznego (np. w postaci sztukaterii) czy coastal (w dodatkach w odcieniach błękitu i dekoracjach kojarzących się z nadmorskimi kurortami). Takich przykładów można zresztą mnożyć, bo bazując na podobnych materiałach, jak np. japandi, wiele elementów sprawdzi się też w innych wnętrzach.

sypialnia studio mcgee jak urządzić jasna sypialnia z jasnym łóżkiem tapicerowanym

1 / 2 / 3

Czego zatem nie ma w stylu modern farmhouse? Nie uświadczymy tu np. galerii ściennych z nowoczesnymi i graficznymi plakatami, mebli z tworzyw sztucznych i tych na wysoki połysk, weluru, nadmiernie wzorzystych zasłon i poduszek (najczęściej pojawiają się delikatne paski i rustykalne motywy roślinne), dużych kumulacji roślin (a nawet niektórych gatunków, jak monstera, zamiokulkas, które zdominował eukaliptus, oliwki i fikus dębolistny), minimalistycznej zabudowy, która ukrywa wszystkie sprzęty, bo wiele elementów jest eksponowanych na otwartych półkach, podwieszanych sufitów z kolorowymi paskami LED, jaskrawych i pastelowych odcieni, lustrzanych ścian i mebli, wąskich poziomych okien. Raczej nie ma też firan, bo dominują zasłony i rolety, a tapety są rzadkością. Trzeba też zwrócić uwagę, że sama baza projektów jest już bardzo określona i nie znajdziemy tu niskich pomieszczeń, prostych lub licujących się ze ścianą drzwi, a także plastikowych okien z szerokimi ramami.

dodatki w stylu modern country wazony donice stara ceramika

1 / 2 / 3

najmodniejsze wnętrza jakie tkaniny modern country ładne poduszki do domu

1 / 2 / 3

Kuchnia modern farmhouse

Jak w pozostałych pomieszczeniach sporo tu drewna w meblach i akcesoriach, które na drzwiczkach często zestawiane jest też z drugim kolorem. Meble mają klasyczne fronty, bardzo często ramy, szprosy i krzyże. Uchwyty pełnią funkcję dekoracji (zazwyczaj łączy się nawet kilka ich rodzajów), więc nie spotkamy tu rozwiązań typu klik lub frezowania. W zdecydowanej większości realizacji pojawiają się też otwarte półki, bardzo często obok okapu, który jest również istotnym akcentem stanowiącym focal point wnętrza. Nie ukrywa się go pod standardowymi szafkami. Ze względu na gabaryt, większość projektów ma też duże wyspy. Charakterystycznym akcentem jest też biały, ceramiczny zlewozmywak nakładany na szafkę, duża kuchenka gazowa w stylu retro, np. Lacanche (zapraszam do wpisu o nich <klik>) i pot filler, czyli kran nad nią (przykłady podejrzycie tu <klik>). Na podłodze elementem ocieplającym całość jest często dywan. Nieodłącznym elementem aranżacji są deski i misy drewniane. W wielu kuchniach spotkamy się też z tzw. butcher block, czyli specjalny kawałek blatu z drewna przeznaczony do krojenia, coś na zasadzie krajalnicy.

kuchnia modern country jak wygląda jak urządzić

1 / 2 / 3

jadalnia kuchnia w stylu modern country jak dekorować takie wnętrza

1 / 2 / 3

Łazienka modern farmhouse

Podobnie, jak w przypadku kuchni, próżno tu szukać szaf ukrytych za fornirowanymi drzwiczkami na klik, bo ten styl preferuje meble wolnostojące z drewna. Nie spotkacie tu też klejonych luster, bo one ustępują miejsca tym w wąskich ramach z metalu. Elementem ocieplającym jest często dywan vintage. Dominują małe i średnie formaty płytek.

łazienka modern country jak wygląda jakie mebla jaka szafka pod zlew

1 / 2 / 3

Sypialnia

W sypialni bardzo wyraźnie widać przestrzeń, której w polskich wnętrzach niestety brakuje. Nawet skosy zaczynają się na wysokości ok. 3 m. Aby jeszcze bardziej podkreślić jej wymiar, stosuje się łóżka z wysokimi zagłówkami lub nawet z baldachimem. Zamiast klasycznych stolików nocnych, często zauważymy małe komody, które pełnią taką funkcję. Amerykańskie łóżka są zazwyczaj wyższe od naszych, więc również meble, które obok nich występują, mają trochę inną skalę. Na drewnianej podłodze pojawia się dywan we wzór vintage, a u szczytu łóżka otomana, ławeczka lub sofa.

sypialnia modern farmhouse łóżko z baldachimem

1 / 2 / 3

jak urządzić sypialnię modern country jasna ściana mały obraz nad łóżkiem

1 / 2 / 3

Co sądzicie o stylu modern farmhouse? Znacie jakieś ciekawe przykłady realizacji w tym stylu? W Polsce jednym z lepszych przykładów jest dom Karoliny z House Loves. Już teraz zapraszam Was też na kolejny wpis, w którym pojawią się akcesoria do urządzenia wnętrza w tym klimacie.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

4 komentarze

 • Reply Aneta 6 sierpnia, 2022 at 8:30 am

  Genialne podsumowanie!! Uwielbiam Twoj blog!

  • Reply makeitdesign 6 sierpnia, 2022 at 10:06 am

   Dziękuję bardzo, niesamowicie miło jest mi czytać takie słowa! Zapraszam do kolejnych wpisów w takim razie 🙂

 • Reply Karina 9 grudnia, 2022 at 11:06 pm

  Fantastyczny, kapitalny! Styl dla ludzi z klasą.

  • Reply makeitdesign 9 grudnia, 2022 at 11:09 pm

   Ten styl nie przeminie. Jeśli będziemy chcieli wprowadzić zmiany we wnętrzu, to daje wiele możliwości.

  Komentarz