Po latach zachwytu nowoczesnymi formami AGD, interaktywnymi wyświetlaczami ze wbudowanymi programami, które decydują za nas jak długo i na jakim programie piec 500g łososia, coraz więcej osób z błyskiem w oku spogląda na sprzęty stylizowane i nawiązujące swoim wyglądem do minionej epoki. Przeglądając kuchnie w USA czy Anglii ten trend bardzo wyraźnie można obserwować już od kilku lat, ale i u nas staje się coraz częściej widoczny. Razem z lodówkami w stylu retro i kranami nad kuchenką na pierwszy plan wysuwają się też zmiany w wyglądzie płyt grzewczych i piekarników. Po modzie na rozdzielanie tych dwóch elementów i aranżacjach, które miały na celu maskowanie ich obecności, to właśnie ten element koncentruje na sobie całą uwagę, a prawdziwą gwiazdą i sercem pomieszczenia staje się kuchenka Lacanche. Na czym polega jej wyjątkowość, że klienci gotowi są zapłacić kilkakrotnie razy więcej niż za inny sprzęt? U kogo się sprawdzi? Przekonajcie się sami.



Marka Lacanche
Za sukcesem produktów tej marki stoi rodzinna firma, która swoją siedzibę ma w małej miejscowości Lacanche w Burgundii we Francji. Historia tego regionu związana jest od wieków z obróbką metali i z winnicami. Nic więc dziwnego, że od XIX wieku powstają tam sprzęty, które łączą w sobie tradycję z innowacyjnością i nawiązują do świetnej kuchni. Zakłady Lacanche różnią się od wielu fabryk, bo nie najdziemy tam wielkich masowych i w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Każdy egzemplarz powstaje na indywidualne zamówienie klienta, który wybiera spośród szerokiej gamy modeli, wykończeń i opcji.


To jak wygląda proces produkcji sprzętów Lacanche i region, w którym powstaje, można podejrzeć w krótkim filmie marki.
Kuchenka Lacanche
Marka Lacanche dzieli swoje portfolio produktów na dwie linie — Classic i Modern. Pierwsza to sprzęty stylizowane, retro z ozdobnymi pokrętłami, dodatkowym relingiem i większą ilością detali. Przeszukując zdjęcia w Internecie, nie sposób też nie zauważyć, że jest to najpopularniejszy wybór klientów. Druga linia jest zdecydowanie prostsza, oszczędna w formie i nowoczesna, co widać na poniższej grafice, gdzie porównałam ten sam model w wersji Classic i Modern. Poza bardzo charakterystyczną formą, elementem wyróżniającym produkty Lacanche jest też brak przeszklenia w drzwiach piekarnika, który znamy z większości współczesnych projektów. Mnie ten design przywołuje na myśl stare węglowe piece kuchenne, w których również często znajdowało się kilka szuflad i piekarników.

Zarówno w linii Classic, jak i Modern znajdziemy te same 14 modeli, które w zależności od wersji będą się różnić wykończeniem. Każda kuchnia jest sprzętem wolnostojącym, który pięknie prezentuje się w ciągu szafek i stojąc samodzielnie. Szeroki wachlarz modeli i ich wariantów sprawia, że znajdą tu coś dla siebie osoby, które szukają kuchenki o szerokości od 70 cm do nawet 220 cm. Lacanche szczyci się też wykorzystywaniem surowców najwyższej jakości. W swoich produktach korzysta w dużej mierze ze stali, stali nierdzewnej, żeliwa i emalii.

Elementem, który wyróżnia produkty Lacanche i sprawia, że rozpoznajemy je, nie widząc nawet logo, są jakość i intensywne, lśniące kolory emalii. Aby zapewnić im niewymagające specjalnej konserwacji użytkowanie, pokrywa się je dwiema lub nawet trzema warstwami emalii, a następnie wypala w bardzo wysokiej temperaturze (850°C). Na etapie konfiguracji klient dobiera również wykończenie pokręteł i mocowań relingów. W przypadki linii Classic jest pięć możliwości, a w Modern dwie.

Zdjęcia kolorów, źródło

Sprzęt szyty na miarę
Na tym jednak dopiero zaczyna się prawdziwa przyjemność konfigurowania swojej własnej kuchni Lacanche. We wszystkich modelach klient wybiera źródło zasilania, to jaki będzie rodzaj płyty grzewczej, ilość palników lub pół, ich rodzaj, a w szerszych modelach decyduje także o dodatkowych modułach. W wypadku węższych sprzętów wybór jest ograniczony do gotowych zestawów, ale modele od 110 cm dają możliwość dobrania dodatkowych opcji na blat, które pozwolą sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających odbiorów. Ułatwieniem w tym wypadku jest możliwość skorzystania z interaktywnego konfiguratora na stronie, dzięki czemu szybko można podejrzeć, jakie opcje ma dany model i na czym polegają różnice między nimi. By lepiej zobrazować, o co w tym wszystkim chodzi, zrobiłam w nim przykładowe układy blatów dla kilku kuchenek.

Dostępne opcje płyty dla modelu Cormatin, szerokość 70 cm

Przykładowe opcje konfiguracji płyty dla modelu Chambertin, szerokość 110,5 cm

Przykładowe opcje konfiguracji płyty dla modelu Cluny 1800, szerokość 180,5 cm

Przykładowe opcje konfiguracji płyty dla modelu Sully 1800, szerokość 180,5 cm
W ofercie bocznych modułów, które wybiera się przy szerszych modelach, dostępne są m.in. dodatkowe palniki gazowe, pola grzewcze płyty ceramicznej i indukcyjnej. Tym, co naprawdę wyróżnia te sprzęty na tle dobrze nam znanych producentów, są bardziej specjalistyczne warianty. Mogą to być np. patelnia elektryczna, która umożliwia szybkie ścinanie potraw, bez konieczności używania dużej ilości tłuszczu, grill gazowy lub elektryczny, frytkownica, czy kombiwar, który wykorzystuje się do gotowania na parze, w kąpieli wodnej lub jako bemar.

Nie jest to jednak jeszcze koniec opcji, które kryje kuchenka Lacanche. Każdy klient decyduje też o rodzaju piekarnika lub piekarników w zależności od modelu. Do wyboru są trzy wersje — gazowy, elektryczny lub elektryczny konwekcyjny. Dodatkowo wnęki pod modułami bocznymi wykorzystywane są na pionowe szafy termiczne, czyli tzw. dochówki. Jest to rodzaj miejsca, w którym utrzymywana jest temperatura od 30 do 110°C, która jest idealna do podtrzymania temperatury potraw, gotowania w niskich temperaturach lub podgrzewania talerzy przed nałożeniem dań.

Dla kogo jest kuchenka Lacanche?
Na świecie Lacanche uznawane jest za synonim najwyższej jakości, wydajności i solidności, a słuchając zachwytów użytkowników tego sprzętu, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tak właśnie jest. Są to produkty zainspirowane profesjonalnym sprzętem szefów kuchni, które docenią zarówno specjaliści, zapaleni kucharze, ale też wielbiciele pięknego designu i jakości. Decydując się na produkt premium, który po części jest też wykonywany ręcznie, należy się liczyć z tym, że na swój egzemplarz trzeba poczekać kilka tygodni i wiąże się to z większym wydatkiem. Jest to jednak zakup na wiele, wiele lat. Firma zwraca dużą uwagę na dostępność części zamiennych i elementów każdego pieca. W niektórych przypadkach możliwa jest nawet wymiana emaliowego wykończenia kuchenki i zmiana koloru. Z uwagi na użyte materiały ponad 90% każdej kuchni można poddać recyklingowi.


Kuchnia Lacanche we wnętrzach
Bogata oferta kolorów emalii Lacanche sprawia, że w zależności od naszych preferencji ten sprzęt może wtapiać się w ciąg szafek lub wręcz przeciwnie, skupiać na sobie całą uwagę. Ze względu na dbałość o każdy detal i estetyczne wykończenie nie tylko frontu, ale i boków, kuchenka stanie w ciągu szafek, na ich skraju lub w formie wolnostojącej. W linii Classic jest również dostępny dedykowany model okapu, którym uzupełnimy zestaw. Na zdjęciach w tym materiale wyraźnie widać, że w zależności od koloru emalii całkowicie zmienia się odbiór charakteru wnętrza. Decydując się na taką kuchenkę, zdecydowanie polecam rozważenie zamontowania nad nią kranu (z ang. pot filler), który pokazywałam we wcześniejszym wpisie (klik).


Jestem bardzo ciekawa, czy podoba się Wam kuchenka Lacanche? Ja jestem jej ogromną fanką i zachwycam się wieloma aranżacjami kuchni, w których występują te modele. Gwarantuję też, że będziecie się na nią natykać coraz częściej choćby na zdjęciach w Internecie.
Zdjęcia i informacje do materiałów: www.lacanche.pl
2 komentarze
Bardzo fajny post, miło czytało mi się ten wpis, dużo można się dowiedzieć, pozdrawiam 🙂
Dziękuję bardzo i również pozdrawiam!