Wnętrza

Dywan do kuchni – jak wybrać najlepszy?

15 lutego, 2021
dywan do kuchni jak wybrać czy to dobrze wygląda

Coraz częściej widujemy aranżacje kuchenne z dywanami. W tym wpisie postaram się więc pokazać kuchnie z chodnikami w różnym stylu i podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając ten element wyposażenia. Dywan w tym pomieszczeniu jest narażony na trudniejsze warunki i przed jego wyborem warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Szczególnie w przypadku podłogi z drewna może się on okazać bardzo przydatnym elementem. Jak zatem wybrać dywan do kuchni i po co on właściwie jest? Zapraszam do lektury.

dywan do kuchni w paski nowoczesny minimalistyczny chodnik przy zlewie

1 / 2 / 3

chodnik w stylu vintage w kuchni ciemny

1 / 2 / 3

Po co dywan do kuchni?

Pierwszym i najbardziej oczywistym powodem jest oczywiście aspekt dekoracyjny. Dodanie tkaninowej dekoracji na podłodze ociepla wnętrze i nadaje przytulności. Osobom, które lubią chodzić boso, zapewnią większą wygodę i uczucie ciepła. W miejscach szczególnie narażonych na wycieranie, gdzie więcej chodzimy np. przy zlewie lub w okolicy kuchenki, gdzie mamy do czynienia m.in. z gorącym i pryskającym tłuszczem dywan stanie się także ochroną podłogi. Będzie to szczególnie ważne w przypadku drewnianej podłogi, która może się w tych miejscach szybciej wycierać lub odbarwiać.

dywan przy szafkach kuchennych w stylu starego dywanu

1 / 2 / 3

jasny dywan do kuchni przy szafkach

1 / 2 / 3

dywan w kuchni pod stołem między szafkami

1 / 2 / 3

Jaki dywan będzie najlepszy?

Zastanawiając się nad dywanem kuchennym, trzeba pamiętać o kilku cechach. Będzie on narażony na zabrudzenia m.in. okruszkami, więc najlepsze będą modele z krótkim włosiem lub płasko tkane, które łatwo utrzymać w czystości. W tym pomieszczeniu nie sprawdzi się rodzaj shaggy. Ze względu na przygotowywanie potraw nie polecam też gładkich i jednokolorowych chodników, na których będzie widoczna każda plamka. Wzorzyste modele jak te w stylu vintage (ich przegląd robiłam w jednym z poprzednich wpisów <klik>) pozwolą zamaskować ewentualne zabrudzenia. Ciekawą alternatywą mogą być też płasko tkane modele, które można prać w pralce lub te przeznaczone na zewnątrz, które są łatwo zmywalne. W kuchni sporo poruszamy się też między szafkami, więc polecam możliwie płaskie modele, o które nie będziemy się potykać i zahaczać np. o ozdobną listwę zewnętrzną. W przypadku modeli, które się ślizgają, łatwo można sobie z tym poradzić, kładąc pod nie matę antypoślizgową (ja korzystam od lat z tej dostępnej w IKEA <klik> za 12,99 zł).

dywan do kuchni jaki wybrać na co zwracać uwagę

1 / 2 / 3

najlepszy dywan do kuchni jaki model gdzie kupić

1 / 2 / 3

kuchnia z dywanem czy to dobrze wygląda

1 / 2 / 3

Jak wybrać kształt dywanu?

Najczęściej sprawdzi się forma podłużnego chodnika, który wpasuje się między szafkami. Ze względów wizualnych i praktycznych warto by z obu stron była zachowana kilkucentymetrowa przerwa z każdej strony. W przypadku większej przestrzeni z powodzeniem można też sięgnąć po większy prostokąt czy koło, które będą dobrym wyborem również pod stołem. W przypadku kuchni trochę ostrożniej podeszłabym do modeli z wyższej półki, które mają leżeć obok zlewu czy kuchenki. Plamy np. z buraków, pomidorów czy tłuszczu mogą być problematyczne, więc może lepiej nie wykorzystywać całego budżetu i ewentualnie wymienić go na nowszy egzemplarz, jeśli po jakimś czasie okaże się, że np. upadające łyżka z patelni zostawi trwały ślad.

geometryczny ładny współczesny chodnik w kuchni jak dobrać

1 / 2 / 3

po co dywan w kuchni

1 / 2 / 3

kuchnia z dywanem jak wybierać jak duży chodnik do kuchni

1 / 2 / 3

To już wszystkie dywanowe inspiracje, które przygotowałam. Jestem bardzo ciekawa, czy we własnych domach macie je w swoich kuchniach i czy sprawdza się Wam to rozwiązanie?

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

6 komentarzy

 • Reply Justyna Podolska 17 lutego, 2021 at 1:47 pm

  Bardzo fajny wpis! Pierwsze słyszę o dywanie do kuchni, za to uwielbiam tego bloga!

  • Reply makeitdesign 18 lutego, 2021 at 10:09 pm

   Dziękuję, bardzo mi miło 😉

 • Reply Anna 18 lutego, 2021 at 9:38 am

  Uwielbiam wpisy z tego bloga 🙂

  • Reply makeitdesign 18 lutego, 2021 at 10:10 pm

   Bardzo dziękuję 🙂

 • Reply Monika 18 lutego, 2021 at 9:39 am

  Świetnie źródło inspiracji. Pozdrawiam!

  • Reply makeitdesign 18 lutego, 2021 at 10:11 pm

   Dziękuję, również pozdrawiam 🙂

  Komentarz