Rosnąca moda na sprzęty zaczerpnięte stylem zza Oceanu z USA może nam też przynieść jeszcze jeden element. Jestem fanką ergonomii i sprytnych rozwiązań, a temu wróżę, że będzie się nim interesować też coraz więcej osób w Polsce. Kran nad kuchenką czy to już fanaberia, czy raczej praktyczny detal, który ułatwia codzienne funkcjonowanie osób, które dużo gotują? Oceńcie sami, a ja w tym wpisie pokażę Wam różne sposoby aranżacji i zwrócę uwagę na pewne szczegóły.


Czym jest pot filler?
Opisywałam już na blogu rozwiązania, nad którymi warto się zastanowić, projektując kuchnię. Zachęcam do zajrzenia do wpisów o tym, czy lepsze są szafki, czy szuflady (klik), czym jest ukryty blat (klik) i o czym pamiętać projektując wyspę kuchenną (klik). Tym razem czas na kran nad kuchenką z ang. pot filler. Co to właściwie jest? Pot filler to rodzaj baterii kuchennej, najczęściej ściennej z ruchomą wylewką, która umożliwia nalanie wody bezpośrednio do garnka, kiedy stoi na kuchence. Nie trzeba w tym celu brać garnka do zlewu lub używać dzbanka czy innego naczynia.


Jakie atuty ma kran nad kuchenką?
Kran nad kuchenką to nic nowego. Jest on powszechnie stosowany w kuchniach w restauracjach. Wraz z rosnącą modą na gotowanie i chęcią skopiowania niektórych praktycznych rozwiązań profesjonalistów już od kilkunastu lat gości też ono w domach. Do wzrostu popularności tego rozwiązania w USA przyczyniły się też zapewne rosnące gabaryty kuchni. Coraz częściej widuję np. kuchnie z dwiema dużymi wyspami. Zainstalowanie takiej wylewki ułatwia więc ergonomię pracy. Niekwestionowanym atutem jest też duże ciśnienie wody, które jest kilkukrotnie większe niż w standardowych bateriach, przez co napełnienie czajnika czy garnka jest znacznie szybsze. Kran nad kuchenką zostawia też wolny zlew, więc można w nim spokojnie myć naczynia, warzywa, ale też łatwiej jest pracować w kuchni w więcej osób, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Na koniec nie sposób zapomnieć o jeszcze jednym atucie tego rozwiązania — kran nad kuchenką jest elementem dekoracyjnym, który może bardzo ładnie wyglądać i być stylowym dodatkiem.


Na co zwrócić uwagę montując kran nad kuchenką?
Kiedy zdecydujemy się na taką wysokociśnieniową baterię, trzeba przemyśleć kilka kwestii. Warto zmierzyć płytę i zastanowić się, jaki powinien być wysięg wylewki, by komfortowo napełniać garnki. Na rynku są modele, które mają ją łamaną w kilku miejscach i sprawdzą się nawet do dużych amerykańskich kuchenek. Różne modele różnią się też od siebie zakresem ruchów wylewki i tym, w jaki sposób kładą się one na ścianie. Będzie to miało znaczenie, żeby taka bateria nie utrudniała np. korzystania z garnków.
Kolejnym aspektem jest wysokość montowania takiej baterii podtynkowej. Najlepiej dobrać ją do wysokości garnków, z których korzystamy, nie ma bowiem jednego uniwersalnego standardu. Trzeba tu też jednak pamiętać o aspekcie wizualnym i wziąć pod uwagę, jak taka bateria będzie wyglądać na ścianie.




Jakie są modele kranu nad płytę?
Na rynku znajdziemy modele nowoczesne, retro i industrialne w wersji chromowanej, czarnej, złotej czy miedzianej. Niestety w Polsce wybór nie jest jeszcze zbyt duży. Dostępne są m.in. modele Franke i Dornbracht, a kilka innych można też wyszukać np. na Allegro. Więcej propozycji znaleźć można w zagranicznych sklepach lub ściągać na specjalne zamówienie u dystrybutorów. Alternatywą może być oczywiście standardowy model podtynkowej baterii z ruchomą wylewką, która również spełni swoją funkcję. We wszystkich przypadkach trzeba się jednak upewnić, czy do modelu nie trzeba jeszcze dokupić elementu podtynkowego. Wiąże się to zazwyczaj z dopłatą minimum kilkuset złotych. Jeśli nie ma możliwości umieszczenia baterii na ścianie lub nie podoba się nam takie rozwiązanie, to jest też opcja umieszczenia baterii w formie stojące na szafce obok płyty grzewczej. W tym wypadku sprawdzi się też oczywiście inny model z wyciąganą wylewką, choć odczujemy tu jednak sporą różnicę w ciśnieniu wody.

Franke Panera P / Dornbracht Tara Ultra POT FILLER



Inne zastosowanie kranu do napełniania garnków
Kran do napełniania garnków ma też inne opcje wykorzystania. Sprawdzi się np. do napełniania ekspresu do kawy lub misek na wodę dla zwierząt. Słyszałam też o montowaniu w pralni, ale w tym wypadku zdecydowanie bardziej doradzam tradycyjne baterie podtynkowe z giętką wylewką lub z wężem i słuchawką, bo one sprawdzą się lepiej np. do napełniania wiader i misek.


Wpis zawiera linki afiliacyjne.
6 komentarzy
super wygląda na prezentacjach, dopóki nie trzeba będzie go umyć z drobinek tłuszczu, itp
Kran, kiedy nie jest używany, jest pod samą ścianą, nie znajduje się bezpośrednio nad garnkiem. Czyszczenie takiej baterii jest podobne do standardowej jak w zlewie, więc nie jest to też zbyt uciążliwe 🙂 Brudzi się niestety wszystko, więc samodzielnie trzeba ocenić, czy jest to rozwiązanie dla nas.
Witam gdzie można kupić taką baterię proszę o kontakt
Dzień dobry Pani Edyto, w podrozdziale „Jakie są modele kranu nad płytę?” znajdzie Pani linki do dwóch modeli marek Franke i Dornbracht.
Dzień dobry, na jakich wysokościach zazwyczaj montuje się takie krany?
Do takiego montażu najlepiej podejść indywidualnie i wziąć pod uwagę trzy aspekty: 1. proporcje obszaru kuchenki (wysokość, szerokość, szafki/półki wiszące, okap, żeby to dobrze wyglądało), 2. wysokość naszych garnków — ze względu na różne potrzeby korzystamy czasem z innych rozmiarów. Taki kran nie może być zbyt wysoko, żeby woda nie chlapała, ale nie może być też zbyt nisko, żeby garnki się pod nim mieściły. Najlepiej odnosić się do najwyższego modelu, który używamy, 3. model samej baterii — u nas oferta jest jeszcze ograniczona, ale np. w USA jest sporo różnych fasonów, w których wylewka jest niżej/wyżej i to też trzeba uwzględnić.
W USA przyjmuje się zakres wysokości między ok. 30 a 60 cm wysokości, ale musimy brać pod uwagę, że niektóre kuchnie tam odbiegają rozmiarem od naszych. Przy europejskiej kuchni będzie to ok. 30-45 cm nad poziomem kuchenki.