Wnętrza

Lampa PH Artichoke — perfekcja światła

20 marca, 2020
PH Artichoke Poul Henningsen lampa karczoch szyszka

Lampa karczoch, szyszka, to jedne z popularniejszych określeń na PH Artichoke. Projekt o zawrotnej cenie ponad 30 000 zł. Zawiera się w nim trzydzieści lat doświadczenia wybitnego projektanta Paula Henningsena. Dlaczego uznaje się, że to właśnie ten spośród ponad 500 modeli lamp, które stworzył, jest taki wyjątkowy? Co jest w niej takiego ciekawego? Poznajcie fenomen lampy PH Artichoke.

Paul Henningsen PH Artichoke ikona designu Louis Poulsen

1 / 2 / 3

Paul Henningsen

Dla niektórych może być zadziwiające, że jednym z najbardziej uznanych twórców oświetlenia jest osoba, która wychowywała się w czasach lamp naftowych. Może to właśnie subtelność jej blasku sprawiła, że w swoich projektach Paul Henningsen dążył do odwzorowania tej łagodności i stawiał na konstrukcje rozpraszające światło. Od samego początku Henningsen związany był z firmą Louis Poulsen, która zajęła się promocją i sprzedażą jego produktów. Za najbardziej znane wzory Henningsena uznaje się PH5 i późniejszy PH Artichoke. Dlaczego w nazwach pojawia się przedrostek PH? Nieprzypadkowo, bo są to inicjały projektanta.

najsłynniejsze projekty lamp we wnętrzach najdroższe lampy

1 / 2 / 3

lampa nad stół lampa karczoch szyszka z płatkami

1 / 2 / 3

PH Artichoke —  lampa karczoch

Lampa karczoch powstała w 1958 roku na specjalne zamówienie restauracji Langeline Pavilion w Kopenhadze, w której goście po dziś dzień mogą podziwiać oryginalne projekty. Paul Henningsen tworzył ją już jako bardzo doświadczony i uznany projektant oświetlenia. Nawiązał w niej do jednego ze swoich wcześniejszych projektów, do modelu Septima. Na czym jednak polega taka wyjątkowość i unikalność tej lampy, którą wszyscy się zachwycają? Żyrandol składa się z 12 łuków, do których przymocowane są 72 metalowe łopatkowate osłony przypominające liście. Perfekcja tego projektu leży w harmonijnym rozpraszaniu światła. Dzięki warstwom miękkich ekranów ukryta jest żarówka, przez co lampa pod żadnym kątem nie emituje ostrego światła. Listki wykonane z miedzi lub stali nierdzewnej ukrywają wszystkie elementy elektryczne, przypominając wiszącą rzeźbę. Lampa dostępna jest w 4 rozmiarach i kilku wersjach kolorystycznych. Pierwotnie wykonana była z miedzy, później dodano wersje ze szczotkowanej i polerowanej stali, mosiądzu i białego metalu. W lutym swoją premierę miała wersja z czarnego metalu. W 2008 roku ukazał się także model z białego ręcznie piaskowanego szkła, który nawiązuje do pierwowzoru projektu, czyli wspomnianej Septimy.

Paul Henningsen PH Artichoke biała lampa karczoch

1 / 2

jak wygląda PH Artichoke rozmiary z czego jest zrobiona ile kosztuje

Zapraszam też do pozostałych wpisów z cyklu ikony designu. Poznacie tam np. historię najbardziej znanego krzesła kawiarnianego, czyli krzesła 214, królewskiego fotela Barcelona, najsłynniejszego serwisu przynoszącego szczęście nowożeńcom Biała Maria czy lampy Panthella.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz