Lounge Chair & Ottoman to fotel, który zdecydowanie zasługuje na miano ikony designu. Jest elementem wyposażenia wielu domów, biur i gabinetów. Zestaw z podnóżkiem zaczyna się od zawrotnej ceny około 33 tys. zł., a choć ten projekt ma już 65 lat, nadal prezentuje się niezwykle klasycznie i nowocześnie inspirująca kolejnych producentów do tworzenia swoich wersji tego wyjątkowego mebla. W kategorii foteli jest to też chyba mój ulubiony projekt, więc sama się sobie dziwię, że piszę tu o nim dopiero teraz. Na czym polega więc unikatowość Lounge Chair?
Za projektem Lounge Chair stoi małżeństwo niezwykle cenionych projektantów Ray i Charles Eames. Ta para zdecydowanie zasługuje na miano wizjonerów, którzy przyczynili się m.in. do wprowadzenia nowych technik w świecie meblarstwa. Już w latach czterdziestych podjęli się wyzwania stworzenia nowocześniejszej i lżejszej wersji klasycznego angielskiego fotela klubowego. Prace nad tym przedsięwzięciem trwały wiele lat, a celem było krzesło, które połączy najwyższy komfort i jakość materiałów. Para zdecydowała się do tego celu wykorzystać sklejkę, która w tamtym czasie nie była jeszcze gięta. Jak to w przypadku wielu przełomowych projektów prototyp maszyny umożliwiający obróbkę sklejki powstawał w domu małżeństwa Eames, gdzie przez lata tworzyli metodę wyginania tego materiału w kilku płaszczyznach.
Fotel stworzony przez małżeństwo Eames wyznacza nowe standardy — jest lekki, bardzo elegancki, nowoczesny i wygodny. Swoją premierę miał w 1956 roku na antenie NBC Home i od razu podbił rynek, pojawiając się głównie w gabinetach psychoanalityków i osób związanych z show-biznesem. Produkcję na masową skalę umożliwiło związanie się projektantów z amerykańskim potentatem meblowym, fabryką Herman Miller (produkującą m.in. słynne krzesło biurowe Aeron, o którym pisałam w poprzednim wpisie <klik>). W Europie za ten model odpowiada Vitra.
Źródło: Vitra.com
Na czym polega zatem wyjątkowość Lounge Chair? Trzy elementy fotela wykonane ze sklejki tworzą rodzaj skorupki, w której umieszczone jest miękkie tapicerowane wnętrze, zainspirowane ponoć kształtem rękawicy do baseballa. Całość uzupełnia obrotowy stelaż i podnóżek (Ottoman), który wydłuża cały projekt, zapewniając jeszcze większy komfort. A mówiąc o wydłużaniu…
Żródło: Vitra.com
…trzeba też wspomnieć o tym, że Lounge Chair występuje w dwóch rozmiarach. Na przestrzeni lat badania pokazały, że średnia wysokość człowieka wydłużyła się o ok. 10 cm. Spowodowało to więc dodanie dłuższej wersji tego fotela, by jeszcze lepiej wpisał się w potrzeby najbardziej wymagających klientów.
Źródło: Vitra.com
Aktualnie fotel dostępny jest w Europie w kilku kolorach bazy, sklejki i tapicerki utrzymanych jednak w bardzo podstawowych i klasycznych kolorach, które pasują do charakteru tego mebla. Pozwala to już jednak na stworzenie wielu kombinacji wyglądu. Cały czas większość prac przy tworzeniu Lounge Chair wykonywana jest ręcznie.
Źródło: Vitra.com
Źródło: Vitra.com
Mnie Lounge Chair zachwyca swoim designem. Zdecydowanie jest to jeden z elementów, który bardzo chętnie widziałabym w swoich wnętrzach. Status klasyki designu sprawił, że w ofercie wielu sklepów znajdziemy projekty inspirowane tym ponadczasowym klasykiem. Wcale mnie to nie dziwi, bo cena oryginału sprawia, że jest on niestety zarezerwowany dla dosyć wąskiego grona odbiorców.
Źródło: Vitra.com
Jeśli podobał się Wam wpis z cyklu ikony designu, to zachęcam do zajrzenia do pozostałych postów z tego cyklu (klik), gdzie przedstawiałam m.in. fotel Barcelona, najsłynniejsze krzesło kawiarniane nr 214, serwis Rosenthal Biała Maria czy lampę przypominającą karczoch PH Artichoke.
Brak komentarzy