Wnętrza

Lounge Chair — fotel z podnóżkiem, który podbił świat

8 lutego, 2021
lounge chair ikona designu historia projektu słynny fotel

Lounge Chair & Ottoman to fotel, który zdecydowanie zasługuje na miano ikony designu. Jest elementem wyposażenia wielu domów, biur i gabinetów. Zestaw z podnóżkiem zaczyna się od zawrotnej ceny około 33 tys. zł., a choć ten projekt ma już 65 lat, nadal prezentuje się niezwykle klasycznie i nowocześnie inspirująca kolejnych producentów do tworzenia swoich wersji tego wyjątkowego mebla. W kategorii foteli jest to też chyba mój ulubiony projekt, więc sama się sobie dziwię, że piszę tu o nim dopiero teraz. Na czym polega więc unikatowość Lounge Chair?

lounge chair & ottoman fotel ze skóry z podnóżkiem

1 / 2 / 3

Za projektem Lounge Chair stoi małżeństwo niezwykle cenionych projektantów Ray i Charles Eames. Ta para zdecydowanie zasługuje na miano wizjonerów, którzy przyczynili się m.in. do wprowadzenia nowych technik w świecie meblarstwa. Już w latach czterdziestych podjęli się wyzwania stworzenia nowocześniejszej i lżejszej wersji klasycznego angielskiego fotela klubowego. Prace nad tym przedsięwzięciem trwały wiele lat, a celem było krzesło, które połączy najwyższy komfort i jakość materiałów. Para zdecydowała się do tego celu wykorzystać sklejkę, która w tamtym czasie nie była jeszcze gięta. Jak to w przypadku wielu przełomowych projektów prototyp maszyny umożliwiający obróbkę sklejki powstawał w domu małżeństwa Eames, gdzie przez lata tworzyli metodę wyginania tego materiału w kilku płaszczyznach.

czarny fotel wypoczynkowy na obrotowej nodze elegancki jak u psychoanalityka

1 / 2 / 3

klasyczny fotel z podstawą ze sklejki elegancki ponadczasowy vitra

1 / 2

Fotel stworzony przez małżeństwo Eames wyznacza nowe standardy — jest lekki, bardzo elegancki, nowoczesny i wygodny. Swoją premierę miał w 1956 roku na antenie NBC Home i od razu podbił rynek, pojawiając się głównie w gabinetach psychoanalityków i osób związanych z show-biznesem. Produkcję na masową skalę umożliwiło związanie się projektantów z amerykańskim potentatem meblowym, fabryką Herman Miller (produkującą m.in. słynne krzesło biurowe Aeron, o którym pisałam w poprzednim wpisie <klik>). W Europie za ten model odpowiada Vitra.

lounge chair najdroższe meble na świecie ikona designu

1 / 2 / 3

detale fotela vitra jak jest zrobiony

Źródło: Vitra.com

Na czym polega zatem wyjątkowość Lounge Chair? Trzy elementy fotela wykonane ze sklejki tworzą rodzaj skorupki, w której umieszczone jest miękkie tapicerowane wnętrze, zainspirowane ponoć kształtem rękawicy do baseballa. Całość uzupełnia obrotowy stelaż i podnóżek (Ottoman), który wydłuża cały projekt, zapewniając jeszcze większy komfort. A mówiąc o wydłużaniu…

budowa lounge chair vitra fotel z podnóżkiem

Żródło: Vitra.com

…trzeba też wspomnieć o tym, że Lounge Chair występuje w dwóch rozmiarach. Na przestrzeni lat badania pokazały, że średnia wysokość człowieka wydłużyła się o ok. 10 cm. Spowodowało to więc dodanie dłuższej wersji tego fotela, by jeszcze lepiej wpisał się w potrzeby najbardziej wymagających klientów.

dwa rozmiary krzesła z podnóżkiem lounge chair

Źródło: Vitra.com

Aktualnie fotel dostępny jest w Europie w kilku kolorach bazy, sklejki i tapicerki utrzymanych jednak w bardzo podstawowych i klasycznych kolorach, które pasują do charakteru tego mebla. Pozwala to już jednak na stworzenie wielu kombinacji wyglądu. Cały czas większość prac przy tworzeniu Lounge Chair wykonywana jest ręcznie.

lounge chair w różnych kolorach brązowy biały czarny

Źródło: Vitra.com

vitra jak robi się luksusowe meble

Źródło: Vitra.com

Mnie Lounge Chair zachwyca swoim designem. Zdecydowanie jest to jeden z elementów, który bardzo chętnie widziałabym w swoich wnętrzach. Status klasyki designu sprawił, że w ofercie wielu sklepów znajdziemy projekty inspirowane tym ponadczasowym klasykiem. Wcale mnie to nie dziwi, bo cena oryginału sprawia, że jest on niestety zarezerwowany dla dosyć wąskiego grona odbiorców.

najdroższy fotel ze sklejki i skóry vitra

Źródło: Vitra.com

Jeśli podobał się Wam wpis z cyklu ikony designu, to zachęcam do zajrzenia do pozostałych postów z tego cyklu (klik), gdzie przedstawiałam m.in. fotel Barcelona, najsłynniejsze krzesło kawiarniane nr 214, serwis Rosenthal Biała Maria czy lampę przypominającą karczoch PH Artichoke.

Nagłówek: 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz