Wnętrza

Fotel Barcelona, królewski mebel z historią

26 lutego, 2020
fotel barcelona knoll historia najsłynniejsze meble

Królewski fotel, tak w skrócie można opisać ten luksusowy mebel. Zaprojektowany ponad 90 lat temu nadal zachwyca swoją współczesnością. Jak na ikonę designu przystało, kryje się za nim ciekawa historia powstania połączona z opowieścią miłosną, niestety w tym przypadku bez szczęśliwego zakończenia. Poznajcie fotel Barcelona.

Ludwig Mies van der Rohe fotel barcelona modernistyczne meble

1 / 2 / 3

Fotel Barcelona – historia powstania

Geneza powstania fotela związana jest ze Światową Wystawą, która w 1929 roku była organizowana w Barcelonie. Do stworzenia niemieckiego pawilonu wybrano uznanego modernistycznego projektanta Ludwiga Mies van der Rohe. Wraz z pomocą swojej współpracownicy i zarazem kochanki Lilly Reich postanowili stworzyć miejsce do siedzenia dla najważniejszych gości tego wydarzenia, czyli hiszpańskiej pary królewskiej – Alfonso VIII i Wiktorii Eugenii. Założeniem projektu było nawiązanie do historycznego tronu władców, znanego z czasów starożytnej Gracji i Rzymu, krzesła kurulnego. Tak właśnie tradycyjny mebel z podstawą w formie litery X, która symbolizowała władzę i siłę, stał się inspiracja do powstania jego nowoczesnej wersji, zawdzięczającej swoją nazwę lokalizacji wystawy. Do kompletu dodano również wersję bez oparcia, dla współpracowników monarchów. Choć pawilon stał zaledwie siedem miesięcy, a król i królowa pewnie nigdy nie usiedli w stworzonych dla nich fotelach, to spotkały się one z wielkim uznaniem odbiorców. Przez lata prawa do produkcji tego modelu przechodziły przez kilka firmy, by w 1953 trafić do marki Knoll, która zyskała wyłączność na jego produkcję i sprzedaż.

krzesło kurulne fotel barcelona podnóżek fotel władców królewski

1 / 2 / krzesło kurulne 3

luksusowe meble fotel na metalowych nogach ze skóry

1 / 2

Modernistyczna elegancja

Fotel Barcelona składa się z ręcznie polerowanej, chromowanej ramy, do której przytwierdzone jest 17 skórzanych pasków. Są one podstawą dla dwóch pikowanych poduszek, które powstają z 40 kawałów skóry. Całość jest ręcznie wykonana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Choć najpopularniejsza są wersje w białej i czarnej skórze, to klienci mogą wybierać spośród kilkudziesięciu wersji kolorystycznych, których cena zaczyna się od 5300 $. Kolekcja Barcelona nie kończy się jednak na tym jednym modelu. W jej skład wchodzi jeszcze kilka innych elementów m.in. podnóżki i leżanka. O oryginalności tego luksusowego mebla świadczy grawer na jednej nodze z logo marki Knoll i faksymile Ludwiga Miesa van der Rohe. W literaturze funkcjonuje on jako jedyny twórca tego projektu, co wywołuje pewne kontrowersje. Pomija się współtwórczynię Lilly Reich, z którą związane są pogłoski, jakoby to ona była główną twórczynią fotela. Ludwig zasłynął jako architekt. Jedynym okresem w jego karierze, kiedy zajmował się projektowaniem mebli był czas współpracy z Lilly, co wzbudza wątpliwości co do tego, kto faktycznie jest autorem projektu. Ale to pozostanie już pewnie sekretem historii fotela Barcelona.

knoll najsłynniejsze projekty luksusowe meble

1 / 2

meble barcelona podnóżek leżanka stolik fotel

1 / 2 / 3 / 4 / 5

Tak właśnie wygląda jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli mebli. Jeśli interesują Was inne ikony designu, to koniecznie sprawdźcie inne wpisy z tej serii (klik), np. o lampie Arco czy serwisie Biała Maria Rosenthal.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz