Wnętrza

Lampa Panthella, ponadczasowy duński design

18 lutego, 2020
lampa panthella louis poulsen panton jak wygląda historia

Są takie projekty lamp, które większość z nas kojarzy, ale nie wie, skąd się wzięły. Tak jest z jednym z flagowych duńskich projektów, który w ostatnim czasie przeżywa swój renesans i jest inspiracją dla wielu modeli, które są dostępne w sklepach. Słyszałam o niej określenia — lampa kopuła, lampa grzybek, plastikowa biała lampa i lampa z półokrągłym kloszem. Bohaterem dzisiejszego wpisu o ikonach designu jest lampa Panthella. Zobaczcie sami, na czym polega jej fenomen.

panthella table mini biała czarna srebrna lampa stołowa nocna na biurko

1 / 2 / 3

Lampa Panthella symbol duńskiego stylu

Lampa Panthella powstała w 1971 roku. Jej autorem jest wybitny duński projektant Vernon Pantone, znany z obłych, organicznych kształtów. Na początku powstały dwa modele Panthella Floor (lampa podłogowa) i Panthella Table (lampa stołowa) wykonane z tworzywa sztucznego o typowej dla Pantona niezwykle lekkiej formie. Lampa daje subtelne, miękkie dolne światło. Projekt został tak przemyślany, że zarówno półkolisty klosz, jak i opływowa noga rozpraszają światło od swojej powierzchni. Sekret piękna tego projektu tkwi w prostocie i minimalizmie. Górę kopuły zwieńcza charakterystyczna chromowana kulka, która trzyma klosz.

lampa panthella floor louis poulsen verner panton biała plastikowa lampa podłogowa

1 / 2 / 3

Linia lamp Panthella, której producentem jest maka Louis Poulsen, ma obecnie cztery modele. Dwa pierwsze Panthella Floor i Table pierwotnie produkowane były w wielu kolorach. Dziś dostępne są tylko w bieli. Trzecia pod względem wielkości jest lampa Panthella Mini, która jest mniejszą wersją lampy stołowej. Występuje w 12 żywych kolorach, które nawiązują do ostatniej wystawy Pantona z 1998 roku. Dzięki mniejszej średnicy podstawy i klosza model ten lepiej wpasowuje się w ograniczone przestrzenie parapetów i półek. Najmniejszym wariantem jest Panthella Portable, która jest wiernym odwzorowaniem w mniejszej skali pierwotnego modelu lampy stołowej. Tak jak ona jest dostępna tylko w wersji z mlecznego akrylu. Różnica polega jednak nie tylko na rozmiarze, ale i na funkcjonalności. Jest bezprzewodowa, przez co można ją z łatwością przenosić i wykorzystywać np. na tarasie, czy w miejscach, gdzie nie mamy gniazdek. Ładuje się ją przez USB. Nieoślepiające i nastrojowe światło lamp Panhella w połączeniu z prostą i minimalistyczną formą, na zawsze wpisały się już na kartach historii, przechodząc do ikon designu.

lampa panthella kolory wielkość

1 / 2 / 3

Lampa Atollo ikona włoskiego designu

Kształt klosza kopuły spotkać możemy w jeszcze jednym kultowym projekcie lampy stołowej, która bywa czasem mylona z dziełem Pantona. Włoski model stworzony w 1977 roku przez Vico Magistretti. Geometryczne kształty, które ją tworzą — cylinder, stożek i półkula — zaowocowały produktem, który jest jednocześnie dekoracyjny i praktyczny. Atollo występuje w trzech rozmiarach i dwóch wykończeniach: złotym, biały i czarny metal, a także w mlecznym szkle.

lampa atollo włoski design lampa z kloszem półokrągłym

1 / 2

włoska ikona designu lampa atollo z metalowym kloszem złota czarna kopuła

1 / 2 / 3

Jestem bardzo ciekawa, czy podoba się Wam styl dwóch ikon designu? Chętnie poznam Wasze zdanie. Jeśli szukacie innych inspiracji na lampy, to sprawdźcie wpis o wiszących lampach ze szklanym kloszem i lampach boho.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz