Wnętrza

Wabi sabi co to za styl i jak wygląda?

18 października, 2018

W ubiegłych latach przyszła do nas moda na duńskie hygge i szwedzkie lagom.  We wnętrzach zapanował więc ciepły i domowy klimat, który sprzyja spędzaniu czasu w mieszkaniu i zapraszaniu gości. Ten rok przyniósł nam jednak tajemniczo brzmiące wabi-sabi. Filozofię pochodzącą z Japonii, która pod wieloma względami jest kontrastem do dwóch wcześniej wspomnianych. Czym zatem charakteryzuje się takie wnętrze?

wabi-sabi co to jest

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest

Co to jest wabi sabi?

Kiedy pierwszy raz usłyszałam określenie wabi-sabi nie widziałam, o co chodzi. Nazwa przywoływała mi na myśl orientalną przyprawę. Jedno się zgadza — wabi sabi to odrobina orientu. Ta filozofia pochodząca z Kraju Kwitnącej Wiśni opiera się na tym, że piękno jest czasem niedoskonałe, nietrwałe i niekompletne. We wnętrzach dostrzeżemy więc prostotę, skromność i surowość. Nie znajdziemy tu zbędnych ozdobników i nowoczesnych materiałów. Uwaga skupia się na najpotrzebniejszych przedmiotach, na których widać zużycie i działanie czasu co uwidacznia ich historię.

wabi sabi jakie kolory

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest / Pinterest 

Jak wygląda wnętrze wabi-sabi?

Aranżacje zgodne z wabi-sabi utrzymane są w neutralnych i stonowanych odcieniach ziemi. Znajdziemy tu całą paletę subtelnego beżu, brązów, zieleni, pomarańczu, bieli i szarości. Wprowadza to do wnętrza harmonię i przytulność, która sprzyja odpoczynkowi. Wszystkie kolory są wyważone, co współgra z naturalnymi materiałami, na których bazuje ta japońska filozofia. Przytulności i domowego charakteru nadaje drewno, które zazwyczaj nosi ślady użytkowania. Dopełnieniem jest zimny i surowy kamień, który zobaczymy np. na blatach czy na podłodze. Elementem charakterystycznym dla tego stylu są surowe, a często nawet podniszczone ściany, które swój urok zyskują właśnie dzięki swojej niedoskonałości.

wabi-sabi czym jest

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest / Pinterest 

Dodatki do wnętrza wabi-sabi

Wnętrza wabi sabi nie dążą do perfekcji, są dosyć szorstkie i surowe. Nie znajdziemy tu symetrii. Większość przedmiotów pełni praktyczną funkcję, a wystrój jest raczej oszczędny, jeśli chodzi o dodatki. Akcesoria dekoracyjne są wykonane z naturalnych materiałów jak len, drewno czy kamień. Bardzo chętnie wykorzystywana jest również ręcznie wykonana ceramika, na której dostrzeżemy ukruszenia i defekty. Meble mają przetarcia i rysy opowiadające własne historie. Wszystko opiera się bowiem na akceptacji naturalnego cyklu życia i niedoskonałości.

wabi-sabi japońska filozofia

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest 

Jestem bardzo ciekawa co o tym sądzicie? Ja uważam, że w swojej czystej japońskiej postaci nie przyjmie się u nas. Jest jednak coraz bardziej widoczne w połączeniu ze stylem boho czy skandynawskim. Po więcej inspiracji zapraszam na Pinterest.

Zdjęcia nagłówek: Pinterest / Pinterest

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz