Wnętrza

Egg chair fotel Jajo ikona wzornictwa i wygody

17 września, 2020
fotel egg chair jajo fritz hansen arne jacobsen

O tym fotelu można zdecydowanie powiedzieć, że jest klasykiem designu. Mimo że ma już ponad 60 lat, nadal prezentuje się bardzo współcześnie, co tylko podkreśla niezwykły kunszt projektanta Arne Jacobsena. Poza swoim wyglądem Egg Chair fotel Jajo słynie również z niezwykłej wygody, więc nic dziwnego, że jest dziś tak często inspiracją dla innych modeli. Poznajmy zatem historię tej ikony designu.

Egg chair fotel Jajo brązowy szary wygodny fotel ile kosztuje cena

1 / 2

Egg Chair fotel Jajo powstał w 1958 roku, jako efekt kilkumiesięcznej pracy duńskiego architekta Arne Jacobsena. Został stworzony przy okazji kompleksowego projektu hotelu Radisson SAS w Kopenhadze. Jacobsen wyznawał teorię o integracji wzornictwa i architektury i słynął z niezwykłej dbałości o każdy detal swoich aranżacji. Opracowywał nawet wygląd strojów obsługi, sztućce i popielniczki sprzedawane w sklepie z pamiątkami. Fotel jajo powstał jako element wyposażenia holu i recepcji hotelowej.

jasny fotel jajko ekskluzywny mebel ikona designu

1 / 2

Podobno Jacobsen wypracował wygląd Egg Chair, lepiąc go w swoim garażu z gliny. Nic więc dziwnego, że wielu osobom fotel przywodzi na myśl swoim wyglądem rzeźbę. Jego zaokrąglony tył nawiązuje swoją formą do skorupy jajka, a zwieńczenie charakterystycznymi skrzydłami nadaje zapraszającej i otulającej formy. Można się tu też doszukać, że kontury i proporcje tego mebla są zgodne ze złotym podziałem. Unikatowe jak na tamte czasy są nie tylko kształt i nowatorskie zastosowanie podstawy w formie jednej metalowej nogi. Na uwagę zasługuje również wykorzystanie mocnej i wytrzymałej pianki, które stanowi konstrukcję fotela pod tapicerką.

Egg chair fotel Jajo brązowy skórzany ze skóry arne jacobsen hotel sas radisson kopenhaga

1 / 2 / 3

Projekt jest dostępny w szerokiej gamie tkanin i obić skórzanych, które pięknie się łączą z aluminiową podstawą w kształcie gwiazdy, zamontowaną na cokole ze stali polerowanej. Produkt zastrzeżony jest też znakiem towarowym jako Egg™ Chair. Prawa do niego ma marka Fritz Hansen. Mimo upływu lat fotel nie traci na swojej popularności, jego forma nie przeterminowała się, a wręcz nabrała na wartości. Ceny oryginalnego projektu w zależności od tapicerki zaczynają się od ok. 25 000 zł. Można też do niego dokupić dedykowany podnóżek, który jeszcze poprawi komfort użytkowania.

ikona wzornictwa ikona designu kultowy mebel najbardziej znane meble fotele

1 / 2

Egg Chair fotel jajo to zdecydowanie jeden z projektów, które warto znać i które można nazwać ikoną designu. Jeśli interesują Was takie projekty, to zapraszam do pozostałych wpisów z tej serii (klik), w których pokazuję m.in. kultową lampę karczoch PH Artichoke, królewski fotel Barcelona, słynny serwis Biała Maria Rosenthal, lampę z karteczkami Zettel’z czy wszystkim dobrze znany klasyk popularny w kawiarniach krzesło 214.

meble które trzeba znać Egg chair fotel Jajo duński projekt

1 / 2 / 3

Nagłówek: 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz