Wnętrza

Umywalka łazienkowa, jak wybrać najlepszą?

13 listopada, 2019
umywalka łazienkowa jak wybrać

Łazienka to pomieszczenie, które rzadko remontujemy, bo zdecydowana większość zmian wiąże się z wysokimi kosztami. Urządzając tę przestrzeń, trzeba się, więc dobrze zastanowić jak powinna wyglądać i co sprawdzi się przy naszym stylu życia. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest umywalka. Dla wielu mało istotny element, ale pełni istotną funkcję dekoracyjną i praktyczną. Jak uniknąć codziennej frustracji przy ochlapywaniu się wodą podczas mycia zębów albo problemów w utrzymaniu w czystości? Umywalka łazienkowa, jak wybrać najlepszą dla nas?

umywalka łazienkowa jak wybrać ceramiczna z porcelany

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

umywalka łazienkowa z wzorami malowana

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Rozmiar ma znaczenie

Na rynku dostępnych jest kilka wielkości umywalek łazienkowych. Im większa umywalka, tym mniejsze ryzyko ochlapania podłogi i innych powierzchni. Przyjmuje się, że do komfortowego mycia zębów, twarzy czy golenia powinniśmy mieć minimum 70 cm. W tej przestrzeni należy uwzględnić umywalkę łazienkową, która powinna mieć między 45 a 70 cm szerokości plus minimum 5 cm przestrzeni z każdej strony. Na użytkowanie ma wpływ także głębokość misy (mierzona od przedniego rantu do tylnej ściany). Im mniejsza średnica, tym umywalka powinna być głębsza. Przyjmuje się, że standardowo ma ona między 25 a 56 cm. Na jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka łazienkowa? Zaleca się, by górna krawędź misy była na wysokości między 75 a 90 cm. Kilka centymetrów może tu już robić sporą różnicę, więc dobrze jest dostosować to do własnych preferencji i naszej wysokości.

umywalka wisząca do toalety z imitacji kamienia

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

umywalka łazienkowa z blatem roboczym

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Umywalka łazienkowa, jak wybrać?

Przystępując do wyboru umywalki łazienkowej, powinniśmy zadać sobie kilka pytań: czy służyć będzie tylko do mycia rąk, czy również innych czynności np. mycia zębów? Ile mamy miejsca? W jaki sposób chcemy rozwiązać kwestię przechowywania kosmetyków — na blacie czy pod blatem? Ile osób jednocześnie korzysta z łazienki? W jakim stylu będzie łazienka? Odpowiedzi pozwolą nam zdefiniować jakiego rodzaju umywalki szukamy.

duża umywalka łazienkowa szara betonowa

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

kolorowa umywalka łazienkowa nablatowa

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Rodzaje umywalek łazienkowych

Umywalki można podzielić, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest rodzaj mocowania misy. Znajdziemy umywalki wiszące, które montowane są za pomocą specjalnych śrub do ściany. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na estetykę odpływu, który jest zazwyczaj widoczny. Są też modele z postumentem (nogą) lub półpostumentem (półnogą), który zasłania ten element. Umywalki wiszące sprawdzą się w małych pomieszczeniach, szczególnie w przypadku toalet, w których mają służyć tylko do mycia rąk. Bardzo popularne od pewnego czasu są umywalki nablatowe, które umieszcza się na blacie lub meblach łazienkowych. W tym wypadku misa nie zabiera przestrzeni w ewentualnych szufladach, które się pod nią zajmują, przez co mamy więcej miejsca do przechowywania. Wariacją na temat tego rodzaju są umywalki półblatowe, które wystają poza obrys blatu z przodu. Mamy również umywalki wpuszczane w blat i podblatowe, które różnią się od siebie widocznością rantu. W ich przypadku, jeśli pod spodem znajdują się szafka, to tracimy sporo powierzchni. Innym rodzajem jest też umywalka meblowa, która zazwyczaj występuje w zestawie z konkretną szafką łazienkową, pod którą została zaprojektowana. Najrzadziej spotykanym rodzajem są umywalki wolnostojące. Świetnie wyglądają we wnętrzach małych, reprezentacyjnych toalet.

umywalka łazienkowa jak wybrać okrągła

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

umywalka stojąca wolnostojąca do nowoczesnej łazienki

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Z czego jest wykonana umywalka?

Mamy w czym wybierać. Zdecydowanie najpopularniejsze są umywalki ceramiczne. Te wykonane z porcelany są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na zarysowania, czy odbarwienia. Można je jednak ukruszyć lub nawet zbić upuszczając ciężkie przedmioty. W przypadku uszkodzeń zazwyczaj zostaje nam wymiana całej miski. Alternatywą, która zyskuje na popularności, są umywalki konglomeratowe. Występują też pod nazwą lanego marmuru czy kompozytu. Jest to połączenie kamienia naturalnego i żywic, które sprawia, że produkty z nich wykonane są bardziej elastyczne i lżejsze, niż te ceramiczne. Dzięki temu są mniej narażone na odpryski, a ewentualne rysy i ubytki można samodzielnie usunąć, używając papieru ściernego i pasty polerskiej. Tak, jak umywalki ceramiczne są bardzo gładkie, a przez to łatwe do mycia. Trzeba jednak używać do nich delikatnych środków, aby nie spowodować zmatowienia, czy odbarwienia powierzchni. Kompozyt jest materiałem, który łatwo można barwić i formować. Jeśli szukamy więc kolorowych umywalek albo takich z cienkimi rantami, to większą ofertę znajdziemy w tej kategorii.

umywalka łazienkowa z odpływem liniowym

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

elegancka umywalka do łazienki

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Na tym jednak nie kończy się oferta. Znajdziemy umywalki z naturalnego kamienia i umywalki z drewna, które są impregnowane. Wpiszą się w naturalne wnętrza albo te utrzymane w klimacie boho. Trzeba się jednak liczyć z wyższą ceną tych produktów. Inną możliwością są umywalki ze stali szlachetnej, które łatwo utrzymać w czystości i trudno uszkodzić. Mamy jeszcze do wyboru umywalki z hartowanego szkła, które wpiszą się w nowoczesne wnętrza.

umywalka łazienkowa z kamienia umywalka łazienkowa z drewna drewniana

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

umywalka łazienkowa na konsoli marmurowa

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Temat umywalek łazienkowych jest bardzo obszerny i jeszcze nie raz wróci w kolejnych wpisach. Jeśli szukacie innych łazienkowych inspiracji, to koniecznie sprawdźcie teksty o okrągłych lustrach i tapetach w łazience. Więcej inspiracji ze zdjęciami znajdziecie na tablicy na Pinterest.

dekoracyjna umywalka do łazienki

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Zdjęcia w nagłówku Umywalka łazienkowa jak wybrać: 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz