Wnętrza

Lampa Zettel’z 5, czyli lampa z karteczkami

5 marca, 2020
Zettel'z 5 Ingo Maurer lampa z karteczkami najmodniejsze lampy

Lampa wisząca z karteczkami — tak najczęściej nazywana jest lampa Zettel’z 5 autorstwa Ingo Maurera. Stworzona w 1997 roku jest wariacją na temat klasycznego żyrandola, w którym kryształy projektant zastąpił karteczkami z notesu. Mimo że niewielu wie jak się nazwy, to większość z nas kojarzy tej nowoczesny i nowatorski projekt.

Lampa Zettel’z 5 wykonana jest ze szklanej tuby odpornej na nagrzewanie, w której ukryte są dwie żarówki. Wokół na drucikach ze stali nierdzewnej, które zakończone są małymi spinaczami, zwisa 90 karteczek wielkości A5 z japońskiego papieru. 31 kartek jest zadrukowanych i zawiera wyznania miłości w różnych językach. Nie bez powodu mówi się o tym projekcie kreatywna lampa z karteczek, bo pozostałe 49 jest pustych i czeka na zapisanie przez właściciela. Niemiecki projektant stworzył ją również tak, że każdy może sam zdecydować, jak rozmieścić pajęcze odnogi lampy, czy mają być rozłożyste i luźno ułożone, czy bardziej zwarte i gęste. Całość ma ok. 120 cm średnicy.

lampa z białymi karteczkami na spinaczach z wyznaniami miłości jak jest zrobiona zbudowana lampa Zettel’z 5

1 / 2 / 3

Projekt Maurera, choć na pozór prosty jest jednocześnie genialny. Bazuje na otwartej formie i dzięki zostawieniu miejsca na kreatywność dla jej właściciela, który sam decyduje o finalnym ułożeniu i zawartości ponad połowy karteczek, czyni ją niepowtarzalną i unikatową. Nie trzeba się też obawiać, że jeśli znudzi się nam nasza twórczość na kartkach, albo coś się z nimi stanie to projekt straci na wartości. Bez problemu można dokupić oryginalne karteczki w oficjalnym sklepie internetowym. Lampa kosztuje około 3400 zł. To jeden z najbardziej znanych projektów Ingo Maurera, który specjalizuje się tylko w tworzeniu oświetlenia. Rok po zaprojektowaniu lampy Zettel’z 5 stworzył jej mniejszą wersję Zettel’z 6, z 40 zadrukowanymi i 40 pustymi kartkami wielkości A6. W przeciwieństwie do oryginału ma też jedną żarówkę.

Lampa Zettel’z 5 ikona designu słynna lampa z karteczkami

1 / 2 / 3

Ingo Maurer lampa Zettel’z 5 6 lampa do salonu jadalni jasna biała lekka

1 / 2 / 3

Powstało również kilka limitowanych edycji z kolorowymi karteczkami. W 2006 roku wypuszczono lampę Blushing Zettel’z z 80 karteczkami ze zdjęciami chińskich figurek erotycznych, które Ingo Maurer odkrył podczas podróży na Daleki Wschód. Druga edycja o nazwie Bang Boom Zettel’z z 2010 roku miała zaledwie 400 sztuk. Została ozdobiona dwustronnymi komiksowymi rysunkami Thilo Rothacke w stylu pop art. Rok później w 2011 roku powstała edycja Zettel’z Viva l’Italia! z rysunkami i zapiskami charakterystycznych symboli Włoch jak np. Vespa czy zarys Półwyspu Apenińskiego. W 2018 roku wypuszczono dwie limitowane edycje, każda po 200 sztuk. Pierwsza to Zettel’z Laughing Buddha, która po raz kolejny pokazuje fascynację kulturą wschodu. Na wydrukach są zdjęcia uśmiechniętych figurek Buddy. Druga nazwana Zettel’z Munari przedstawia kolorowe ilustracje alfabetu Bruno Munari z książki „Bruno Munari’s ABC” z 1960 roku.

Zettel'z Laughing Buddha Limitierte Auflage INGO MAURER UND TEAM  2018 lampa z karteczkami limitowana budda
Zettel'z Munari Illustriertes Alphabet von Bruno Munari INGO MAURER UND TEAM  2018 lampa z karteczkami kolorowymi literki alfabet

Zapraszam też do innych wpisów o ikonach designu, w których poznacie m.in. lampę Panthella, lampę Arco, serwis Biała Maria Rosenthal czy krzesło 214, a także o tym, gdzie można kupić lampy boho, ze szklanym kloszem lub podłogowych i stołowych.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz