Kiedy myślę o sztukaterii, to mam przed oczami wysokie mieszkanie w kamienicy, rozety i listwy gzymsowe. Pewnie nie jestem w tym odosobniona. Sztukateria wielu osobom kojarzy się z wnętrzami klasycznymi i eleganckimi. Od kilku sezonów obserwuję, że popularność tego typu dekoracji rośnie. Na to rozwiązanie decydują się nie tylko właściciele ponad trzymetrowych mieszkań, czy klasycznych dworków. Przekonajcie się sami, że sztukateria wygląda pięknie!


Sztukateria ma bardzo długą historię. Pilastry i kolumny były chętnie stosowane już w starożytności. Bogato zdobione barokowe wnętrza prezentują nam jej barwny i majestatyczny charakter. W historycznych budowlach znajdziemy wiele odsłon sztukaterii, na które pewnie niewiele osób zdecyduje się we współczesnym świecie. Ten rodzaj dekoracji ma też inną, wspomnianą wcześniej odsłonę, którą głównie kojarzymy z wysokimi wnętrzami kamienic. W tym charakterze najczęściej dziś gości w naszych domach.

Po co właściwie zamontować sztukaterię?
Powodów jest kilka. Pierwszy i najbardziej oczywisty to aspekt dekoracyjny. Sztukateria jest rodzajem biżuterii ścian. Pozwala urozmaicić połacie dużych powierzchni, świetnie można w nią wkomponować tapetę, powiesić kinkiety, lustra czy obrazy.

Zastosowanie listwy ściennej pozwoli łatwo wprowadzić dwa kolory na jednej ścianie. Elementy wypukłe można pomalować w innym kolorze. Świetnie sprawdzi się wybranie odcienia o ton jaśniejszego lub ciemniejszego. Wybierając listwę ścienną, możemy również poziomo rozdzielić ścianę i zastosować dwa kolory.


Wiele osób obawia się, że listwy przysufitowe obniżą optycznie sufit. Prawdą jest, że decydują się na to rozwiązanie, trzeba umiejętnie dobrać wzór i wielkość dekoracji. W tym przypadki liczą się proporcje. Pod uwagę trzeba brać nie tylko wysokość sztukaterii, ale także to jak bardzo zachodzi na ścianę i sufit. Chcąc optycznie podwyższyć wnętrze, możemy opuścić gzyms i podświetlić go od środka. To trik doda nam wizualnie kilka centymetrów.


Innym, czysto praktycznym zastosowaniem sztukaterii jest ukrywanie mankamentów ścian (np. krzywych narożników w miejscu łączenia sufitu ze ścianami) lub maskowania nieestetycznych przewodów i szyn karniszowych.


Z czego wykonana jest sztukateria?
Materiałów, z których może być wykonana sztukateria jest kilka:
-styropianowe (lekkie, najtańsze i łatwe w obróbce, ale jednocześnie najbardziej narażone na uszkodzenia. Sprawdzą się np. w formie listw przysufitowych lub elementów umieszczonych w trudnodostępnych miejscach)
-styrodur (również lekkie i w atrakcyjnych cenach, zdecydowanie twardsze od styropianowych)
-poliuretanowe (twarde, solidne i odporne na wilgoć, dzięki czemu sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Są odporne na czynniki zewnętrzne jak promieniowanie UV, przez co można je stosować również na zewnątrz)
-gipsowe
-drewniane
-stiukowe.

Różne rodzaje materiału będą wymagać innego sposobu montażu. Najlżejsze elementy nie sprawiają trudności w instalacji i mocowane są za pomocą kleju i akrylu.


Rodzaje sztukaterii
Najczęściej spotykanym elementem sztukaterii jest zdecydowanie listwa przysufitowa. Dostępnych jest wiele różnych wzorów, kształtów i grubości, przez co można ją dopasować do każdego, nawet bardzo nowoczesnego rodzaju wnętrza. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pomieszczeniach o standardowej wysokości i nie obniży nam wizualnie sufitu. Asortyment sztukaterii jest jednak dużo bardziej rozbudowany. Znajdziemy w nim takie rozwiązania jak np. listwy karniszowe, sztukaterię wokółokienną i wokółdrzwiową, listwy ścienne, czy dużo bardziej stylowe dodatki jak rozety, kinkiety, półkolumny, pilastry. Także obudowa kominka, czy półki wnękowej może być ozdobiona sztukaterią.

Poza swoim klasycznym obliczem coraz częściej sztukateria pojawia się w najnowszych projektach w nowoczesnym i bardzo geometrycznym wydaniu. W kolejnych wpisach pokażę, jak sztukateria prezentuje się w nowoczesnym wydaniu, a także czym różni się od lamperii.



Po więcej inspiracji zapraszam na tablicę na Pinterest, gdzie jest kilkaset pomysłów na sztukaterię.
2 komentarze
hej pojawi się obiecany tekst o nowoczesnej sztukaterii?
Już jest, zapraszam do wpisu https://makeitdesign.pl/nowoczesna-sztukateria-jakie-sa-mozliwosci/