Lampa, która cieszy się niesłabnącą popularnością od chwili swojego zaprojektowania w 1962 roku. Mówi się, że mimo wysokiej ceny (ok. 8000 zł) i dużych rozmiarów znajduje się, w co szóstym domu we Włoszech. Jest częścią stałej wystawy w MoMa w Nowym Jorku i Triennale Design Museum w Mediolanie. Bohaterem tego wpisu jest Lampa Arco włoskiej marki Flos. Zdecydowanie zasługuje na tytuł ikony designu i mimo że większość osób nie zna jej nazwy i historii powstania, to każdy kojarzy tę unikalną formę.

Motywem, który stoi za powstaniem lampy Arco, była potrzeba. Włoski projektant Achille Castiglioni wraz z pomocą swojego brata Piera Giacomo chciał stworzyć lampę, która będzie górnym źródłem światła w pomieszczeniu, ale jednocześnie nie będzie wymagać prac związanych z kuciem i przeciąganiem kabla lampy sufitowej. Zwyczajowo takie oświetlenie montowane jest centralnie na środku pomieszczenia, co nie zawsze odpowiada ustawieniu stołu, czy kanapy. Inspirację do swojego projektu designerzy znaleźli za oknem. Zainteresowały ich latarnie uliczne, które mimo tego, że znajdują się po bokach ulicy, osadzone są na łukach umożliwiających oświetlenie jej środka. W ten sposób narodził się pomysł lampy Arco, która nawet swoją nazwę zawdzięcza latarniom. Z włoskiego arco oznacza łuk.


Konstrukcja lampy sprawia, że mimo upływu 60 lat, nadal jest synonimem elegancji i wyrafinowania. Składa się z ciężkiej, około sześćdziesięciokilogramowej kamiennej podstawy wykonanej z marmuru z Carrary (regionu Włoch), zapewniającej stabilność i równowagę. Wywiercono w niej jeden otwór do umieszczenia pręta, by ułatwić przenoszenie tego ciężkiego elementu. Pionowy blok jest kotwicą dla długiego stalowego teleskopowego ramienia, dającego łatwą możliwość regulacji. Ze względu na swoje imponujące wymiary – 2,4 m wysokości i 2,2 m szerokości, lampa Arco może być głównym górnym źródłem światła w pomieszczeniu. Klosz składa się z dwóch części. Jedna ma otwory, które dają od góry efekt światłocienia, a druga jest ruchoma i umożliwia dopasowanie kierunku padania światła.

Zadziwiające jest to, że mimo swojego ogromnego sukcesu lampa od samego początku dostępna jest tylko w wersji z polerowanego aluminium. By upamiętnić śmierć projektanta, w 2002 roku została wypuszczona edycja limitowana z czarnym marmurem. Innowacyjna konstrukcja lampy inspiruje kolejne pokolenia projektantów, do tworzenia wariacji opartych na tym innowacyjnym pomyśle.

Brak komentarzy