Wnętrza

Kokedama, wisząca kula mchu z japońskimi korzeniami

2 października, 2019
kokedama co to jest

Kulturze japońskiej zawdzięczamy popularyzację bonsai i ikebany. Jest jednak jeszcze jeden florystyczny akcent, który przywędrował do nas z dalekiego wschodu. Brzmiąca dla wielu egzotycznie kokedama. W języku japońskim oznacza kulę z mchu i jest to świetny opis tej kompozycji. Czym właściwie jest kokedama, czy trudno o nią dbać i gdzie ją kupić? Zapraszam do lektury.

kokedama bonsai wiszące

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

kula mchu z rośliną

Zdjęcia: 1 / 2

Co to jest kokedama?

Kokedama, to japoński sposób uprawy roślin, który polega na umieszczeniu korzeni w kuli ziemi pokrytej mchem. Może mieć dwie odsłony. Pierwsza jest wisząca i moim zdaniem bardziej efektowna, a druga to stojąca np. na podstawku, lub w wazonie.

paproć zawieszona na sznurku

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

kokedama do postawienia stojąca kula mchu

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Myślę, że po modzie na ogrody w słoiku, może przyjść do nas też moda na wiszące ogrody. Widzę coraz więcej warsztatów i instrukcji DIY, jak wykonać kokedamę. Zanim się jednak za to zabierzecie, uprzedzę, że mimo iż forma wygląda bardzo minimalistycznie, to jej wykonanie wcale takie proste nie jest. Nie wszystkie rodzaje roślin nadają się do tego typu kompozycji. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. wielkość i szybkość rozrostu korzeni. Do sadzonki trzeba też dobrać rodzaj mchu, bo np. w przypadku sukulentów lepiej sprawdzi się ten suszony, a do paproci lepszy będzie żywy. Trzeba się, też liczy z tym, że w odróżnieniu od lasu w słoiku, kokedama wymaga regularnego doglądania.

Kokedama – gdzie kupić?

Wiele z wiszących ogrodów trzeba codziennie zraszać, odpowiednio podlewać i odsączać. Z tego powodu, ciekawą alternatywą są kokedamy ze sztucznych kwiatów. Wyglądają jak żywe, a posłużą przez lata. Znalazłam kilka propozycji dostępnych aktualnie w sklepach. Jest coś wiszącego i do postawienia.

sztuczna kokedama gdzie kupić

1 Długi wiszący sukulent Lene Bjerre 126 zł / 2. Wiszący sztuczny sukulent kula 55 zł / 3. Sztuczna stojąca kokedama z sukulentem 63 zł / 4. Sztuczna roślina kula obwinięta sznurkiem 120 zł / 5. Wiszący ogród sukulent 63 zł / 6. Sztuczny sukulent 63 zł / 7. Kokedama z aloesem 63 zł / Zdjęcie

Jestem bardzo ciekawa, czy ta dosyć minimalistyczna i surowa forma ekspozycji roślin wpadła Wam w oko. Jeśli jesteście zwolennikami standardowych roślin, to zapraszam do wpisów o pięknych doniczkach: na nogach, wiszących, w kształcie popiersia i betonowych. Sprawdźcie też koniecznie najlepsze kanały na YouTube o roślinach i pomysły na prezent dla miłośników roślin. Po więcej roślinnych inspiracji we wnętrzach zapraszam na tablicę na Pinterest.

roślina wisząca na sznurku kula

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz