Po ciężkim dniu gasisz światło, układasz się wygodnie pod kołdrą i odpływasz w błogi sen… Gdyby tylko to było takie proste, prawda? Coraz więcej osób ma problemy z zasypianiem. Jeśli nie należysz do grona szczęśliwców, którzy kładąc głowę na poduszce, są już w objęciach Morfeusza, to mam dla Ciebie 5 rad, których skuteczność została potwierdzona naukowo. Zatem, jak szybko zasnąć? Przeczytaj i koniecznie sprawdź na sobie.
Sięgnęłam ostatnio po książkę Kim Jones ,,222 drogi do dobrego snu”. Zaciekawiło mnie, czy naprawdę jest aż tyle metod, jak szybko zasnąć i poprawić jakość snu. Wybrałam 5 najciekawszych, które sama przetestowałam. Zobaczcie, co się u mnie sprawdza.
Jak szybko zasnąć?
1. Przyciemnij światło
Nasz organizm jest powiązany z cyklem dnia i nocy. Kiedy wieczorem wystawiamy się na silne działanie światła sztucznego, to nasze ciało jest pobudzane. Zaburzony zostaje proces produkcji melatoniny — hormonu snu, który wyzwalany jest w ciemności. Dlatego ważne jest, aby wieczorem przyciemnić trochę nasze wnętrza. Można np. zrezygnować z ostrego światła górnego na rzecz lamp stojących, świec lub kinkietów. Warto także przemyśleć oświetlenie łazienki. Jest to jedno z ostatnich pomieszczeń, które odwiedzamy wieczorem. Powinniśmy wyposażyć je w kilka rodzajów lamp. Jedne, które sprawdzą się podczas makijażu, czy golenia, przy których niezbędne jest dobre oświetlenie. Nie można zapomnieć o punktach dających subtelniejszy efekt. Sprawdzą się one podczas wieczornej toalety, czy nocnych wizyt w łazience.
2. Włącz tryb nocny w urządzeniach elektronicznych
Urządzenia elektroniczne emitują światło niebieskie, które hamuje produkcję hormonu snu. Badania pokazują, że osoby, które przed snem korzystają z telefonów, tabletów i komputerów śpią krócej, a ich sen jest mniej spokojny. Idealnie jest zrezygnować z korzystania z tych urządzeń na 2-3 godziny przed snem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to możemy zmienić ustawienia w naszych urządzeniach, by o określonej porze przechodziły na tryb nocny wyświetlacza. W tym trybie ekran emituje żółte lub czerwone światło.
Jak światło niebieskie wpływa na nasz organizm? Spowalnia uruchomienie naturalnego procesu obniżania ciepłoty ciała. Jest to bardzo ważne, ponieważ daje sygnał, że pora spać. Obniżenie temperatury o około 1 stopień Celsjusza wysyła sygnał do mózgu o rozpoczęciu wieczornej produkcji melatoniny.
3. Weź kąpiel
Jak już wcześniej wspomniałam, co wieczór temperatura naszego ciała musi się obniżyć. Dobrze jest wziąć ciepłą kąpiel, która ułatwi ten proces. Woda sprawia, że krew dopływa do naszej skóry. Wychodząc z wanny, rozszerzają się naczynia krwionośne, które szybko oddają ciepło z ciała. Spadek temperatury wyzwala sygnał w mózgu, żeby rozpocząć produkcję melatoniny. W badaniach wykazano, że osoby, które zażywają takich kąpieli, szybciej zasypiają i cieszą się dłużej głębszym snem.
4. Jak szybko zasnąć? Przykręć kaloryfer!
W czasach „przed ogrzewaniem”, organizm ludzki w naturalny sposób doświadczał stopniowego obniżania temperatury po zachodzie słońca. Obecnie, kiedy sami sterujemy temperaturą naszych domów, proces ten jest zaburzony. Nasze wnętrza są zbyt ciepłe. Idealna temperatura w sypialni to około 18-20 stopni Celsjusza. Warto więc przykręcić termostaty w tym pomieszczeniu i przewietrzyć je przed położeniem się spać.
5. Słuchaj białych lub różowych szumów
Część z nas, aby zasnąć, potrzebuje dźwięków w tle. Dla niektórych idealne okażą się spokojne audycje w radio lub audiobooki, które odwrócą uwagę i pozwolą odprężyć umysł. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą to być wciągające i emocjonujące treści, które rozbudzą nas i wymusza skupienie. Innym rozwiązaniem są dźwięki białego lub różowego szumu, których można słuchać na YouTube, lub w specjalnych aplikacjach. Szmer wodospadu, wentylatora, czy fal oceanu zagłuszają ewentualne odgłosy otoczenia jak chrapanie partnera, głośni sąsiedzi i ułatwiają zasypianie. Jednostajne i bardzo ciche dźwięki będzie również emitować np. nawilżacz powietrza, który dodatkowo poprawi warunki snu.
Jestem bardzo ciekawa, czy znaliście i próbowaliście metod, o których piszę powyżej. Temat snu i tego, jak szybko zasnąć, są jednymi z moich ulubionych i będę je rozwijać w kolejnych wpisach. Mam nadzieję, że razem znajdziemy drogę do dobrego snu. Bez względu na to, o której godzinie to czytasz, nie pozostaje mi więc nic innego, jak życzyć Ci spokojnego snu.
Brak komentarzy