ZDROWY SEN

Najlepsza pościel, czyli jaka? Jak wybrać pościel?

25 lutego, 2020
jak wybrać pościel najlepsza gdzie kupić

Uwielbiam pościel! Zmienia wystrój sypialni i ma wpływ na nasze samopoczucie podczas snu. Do jej zakupu warto więc podejść, nie tylko patrząc na kolor, ale również zwrócić uwagę na kilka innych czynników. Jaka jest najlepsza pościel? Jakie są różnice między pościelami? Jaki rozmiar wybrać? Z czego powinna być zrobiona? O czym świadczą certyfikaty? Przekonajcie się sami.

Z czego jest zrobiona najlepsza pościel?

Najważniejsze w pościeli jest to, z czego została uszyta. Choć większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, to podczas snu musimy zapewnić naszemu organizmowi warunki do regeneracji. Na jakość wypoczynku ma również wpływ to pod czym śpimy. Z tym materiałem przez wiele godzin styka się nasz największy organ — skóra. Właśnie dlatego zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są pościele wykonane w 100% z naturalnych materiałów. Odprowadzają wilgoć i są przyjemne dla skóry. Domieszki syntetyczne, jak poliester, poliamid (nylon), policotton (mimo złudnej nazwy) i mikrofibra pozornie poprawiają komfort użytkowania. Materiał się mniej gniecie, szybciej schnie, niektóre nadruki mogą na nich lepiej wyglądać, a cena produktu jest niższa, ale w tym przypadku nie warto iść na kompromis. Częstą przyczyną przebudzeń w nocy, pocenia, czy porannego zmęczenia jest właśnie pościel syntetyczna. Jeśli macie takie problemy, to w pierwszej kolejności sprawdźcie, z metkę ze składem. Kiedy zobaczycie wskazane materiały, to znaczy, że czas na zmianę.

Kolejną grupą są pościele wykonane z naturalnych i sztucznych tkanin. Najpopularniejsze jest bawełna, która jest też najbardziej zróżnicowana. Mako-bawełna egipska, perkal, adamaszek, atłas, kora, flanela, satyna, jersey, batyst to wszystko rodzaje tkanin i dzianin bawełnianych. Coraz popularniejsze są też pościele z lnu. Dużo rzadziej występują te wykonane z lyocellu (tencelu), bambusa, czy domieszek wiskozy. Do najdroższych zdecydowanie należy pościel z jedwabiu. Wszystkie te tkaniny łączą ich właściwości dobrego odprowadzania wilgoci i przepuszczania powietrza. W kolejnych wpisach omówię szczegółowo charakterystykę każdej z nich.

jaką pościel kupić bawełna len wiskoza lyocell bambus

1 / 2 / 3

Sposób zamknięcia pościeli – zamek, guziki, wiązanie czy zakładki?

O jakości pościeli w wielu wypadkach decyduje jej wykończenie. Popularnym i jednym z najtańszych rozwiązań są zakładki. Mają jednak ten minus, że podczas użytkowania poduszka lub kołdra się w nich przemieszcza i może wychodzić. Kolejne rozwiązania to guziki, zatrzaski i taśmy do wiązania. Metody te sprawiają, że podczas snu wypukłe elementy mogą się odgniatać na naszej skórze i niepotrzebnie drażnić ją. Potrafią się też oderwać podczas użytkowania lub prania. Najlepszym rozwiązaniem, które zapewnia utrzymanie pościeli we wnętrzu i nie przeszkadza w użytkowaniu, są zamki. Szczególnie te kryte zapewniają największy komfort i chronią pościel przed zabrudzeniami.

gdzie kupić pościel dobrej jakości

1 / 2 / 3

Ozdoby na pościeli

Naszywane koronki, cekiny, ozdobne przeszycia grubymi nićmi w wielu przypadkach wyglądają efektownie. Dobrze przymocowane nie ulegną zniszczeniu podczas normalnego użytkowania i prania. Z ostrożnością radzę jednak podchodzić do ozdób umieszczanych na poduszkach. Mogą drażnić skórę i odciskać się na niej. Te małe elementy mogą być także niebezpieczne dla małych dzieci, więc jeśli kładziecie je na drzemki do swojego łóżka, to unikajcie przyszywanych elementów.

Najlepsza pościel w jakim rozmiarze?

W różnych krajach obowiązują różne standardy rozmiarów poduszek i kołder. U nas najpopularniejsze wielkości to 150 × 200, 160 × 200, 200 × 200, 200 × 220, a w przypadku poduszek 50 × 60 i 70 × 80. Odpowiednie dopasowanie poszewek do wsadów nie tylko wygląda estetycznie, ale także zapewnia, że pościel się nie roluje i nie przemieszcza nadmiernie w poszewce. Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego rozmiaru do wielkości łóżka i ilości osób, które pod nią śpią. Za pojedyncze kołdry uznaje się te do rozmiaru 160 × 200. Są pary, które śpią w jednym łóżku i wybierają dwa komplety, a są tacy, którzy śpią pod jedną kołdrą. W takim wypadku (nawet np. na łóżkach o szerokości 160 cm) lepszy komfort zapewni kołdra o minimalnej szerokości 200 cm. Unikniemy sytuacji zabierania sobie nawzajem pościeli i zapewnimy zapas do komfortowego okrycia obu osób.

najlepsza pościel jak poznać gdzie kupić

1 / 2

Certyfikat bezpieczeństwa

Na sam koniec zostawiłam aspekt certyfikatów tkanin, z których wykonane są pościele. Najpopularniejszym jest Oeko-Tex® Standard 100. Świadczy on o jakości produktów tekstylnych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. Na podstawie badań przeprowadzonych w wyznaczonych laboratoriach sprawdza się, czy produkty są wolne od środków wpływających niekorzystnie na zdrowie ludzi m.in. pestycydów, formaldehydów czy substancji, które mogą być przyczyną alergii. Sprawdza się również takie czynniki jak zapachy obce czy odporność na ślinę i pot.

najlepsza pościel czyli jaka

1 / 2

Pościel odgrywa ważną rolę nie tylko w estetyce sypialni, ale także w jakości naszego snu. Na tym blogu znajdziecie już kilka recenzji pościeli marek Estella, Zara Home i Home&You. Chętnie się dowiem, o których markach chcielibyście jeszcze przeczytać?

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

  • Reply Kamil 24 marca, 2021 at 11:03 am

    Wyberając lepszy jakościowo materiał, rzeczywiście widać różnicę i w kolorach i po kilku praniach 🙂

    • Reply makeitdesign 13 kwietnia, 2021 at 9:51 pm

      To prawda, taka pościel będzie zdecydowanie dłużej lepiej wyglądać.

    Komentarz