ZDROWY SEN

Jak dbać o materac, żeby służył nam przez lata?

30 września, 2019
jak dbać o materac

Zakup materaca to zazwyczaj wydatek kilkuset lub kilku tysięcy złotych. Przy jego wyborze jesteśmy przekonywani, że jest to inwestycja w nasze zdrowie i samopoczucie. W 100% jest to prawda. Czy po zakupie materaca zwracacie uwagę na to, żeby się z nim odpowiednio obchodzić? Jak dbać o materac, żeby służył nam przez lata? To bardzo proste, ale jestem pewna, że wśród 5 wskazówek, znajdziecie coś, co Was zaskoczy.

5 rad, jak dbać o materac

Nie ściel łóżka po wstaniu

Tak, tak, dobrze widzisz — nie ściel łóżka po wstaniu. Nie oznacza to jednak, że wcale nie masz poprawiać pościeli. Badanie National Sleep Foundation wykazało, że osoby, które codziennie ścielą łóżko, mają o 19% więcej szans, że będą spali dobrze, niż ci, którzy tego nie robią. Chodzi jednak o to, żeby po wstaniu odchylić kołdrę i dać naszemu łóżku „odetchnąć”. Spędziliśmy na naszym materacu kilka godzin, spociliśmy się, wygrzaliśmy i powinniśmy zadbać o to, żeby materac i pościel się przewietrzyły. Dobrze jest też w tym czasie przewietrzyć sypialnię, aby przyspieszyć ten proces.

Zawsze używaj prześcieradła

Często słyszę, że ktoś zazwyczaj używa prześcieradła, ale zdarza się, że od czasu do czasu nie chce się ubierać nowej pościeli, albo prześcieradło nie zdążyło wyschnąć. Prześcieradło powinniśmy kłaść na materac zawsze. Co więcej, jeśli mamy takie życzenie, możemy też kupić specjalne ochraniacze na materac, ale tylko takie wykonane w 100% z naturalnych materiałów, np. z bawełny. Wyłącznie takie umożliwią nam komfortowy sen. Pamiętajcie o tym, że jednym z naszych największych narządów jest skóra, która musi oddychać i regenerować się także w nocy. Leżąc przez kilka godzin na dobę, na nieprzepuszczalnym ochraniaczu będziecie się grzać, pocić i częściej wybudzać ze snu.

Odkurz materac

Mimo stosowania prześcieradła, na pokrowcu materaca gromadzą się kurz i zabrudzenia. Co pewien czas, dobrze jest go odkurzyć, a jeśli mamy taką możliwość, to również wyprać. Podczas zmiany pościeli, można też zdjąć wszystko z łóżka i zostawić na chwilę wietrząc sypialnię. Osoby, które cierpią na alergie, powinny to robić zdecydowanie częściej. Na rynku są też dostępne specjalne odkurzacze do materacy, które mają wbudowane lampy UV eliminujące większość bakterii, alergenów i roztoczy.

Zrób porządek w swojej „drugiej szafie”

A teraz opowiem Ci bajkę.. Przychodzi do Ciebie „Praktyczna Wróżka” i mówi, że od dziś siadać będziesz tylko na ceracie. Moszcząc się na swojej wyczekanej kanapie w salonie, czujesz pod pupą ceratę, a nie miłą aksamitną tkaninę. Wsiadając do samochodu, nie czujesz miłego zapadnięcia w swój komfortowy fotel, tylko przykleja się do Ciebie cerata. Jest lato, a Ty zaczynasz się pocić… Nie będę brnąć dalej z tym koszmarkiem. A teraz idź, proszę do swojej sypialni. Otwórz pojemnik pod łóżkiem i powiedz mi, co tam jest? Z doświadczenia wiem, że zazwyczaj trzymamy tam zapasową pościel (w plastikowych foliach) albo ubrania sezonowe (najlepiej w plastikowych workach próżniowych). Wszystko jest oczywiście upchnięte tak, że po zamknięciu trzeba usiąść na materacu, żeby wszystko trochę przygnieść. Funkcja przechowywania pod łóżkiem jest bardzo praktyczna i wręcz niezbędna dla wielu z nas. Jak we wszystkim, trzeba mieć umiar. Każdej nocy nasz materac „ma do czynienia” z potem, roztoczami, łuszczącym się naskórkiem i innymi substancjami i drobnoustrojami, których nie będą wizualizować Waszym oczom. Aby dobrze nam służył, trzeba mu więc zapewnić odpowiednie warunki, a w tym cyrkulację powietrza. Dajmy więc naszym materacom trochę oddechu. Od spodu 🙂 Czasem wystarczy pozbyć się tylko worków foliowych.

Obracaj materac

Większość z nas ma swoją stronę łóżka. Śpimy też w pewnych ulubionych pozycjach. Takie „systematyczne” ugniatanie materaca w konkretnym miejscu, może po kilku latach owocować odkształceniem materaca. Widoczne jest to najbardziej w miejscach, w których nasze ciało wywiera największy nacisk na materac, czyli w okolicy bioder i ramion. Duże odkształcenia, mogą wpływać na zmianę komfortu podczas snu, ponieważ w tych miejscach, nie będziemy mieć już wystarczającego podparcia dla naszego ciała. Jeśli macie taką możliwość, to dobrze jest obracać materac. W przypadku materacy, gdzie mamy ten sam komfort na obu stronach wystarczy obrócić go na drugą stronę. Jeśli materac jest jednostronny lub nie odpowiada nam komfort drugiej strony, to można obrócić materac wokół własnej osi. Miejsce, na którym kładliśmy głowę, będzie w naszych nogach i odwrotnie. Tego typu zabieg dobrze jest powtarzać co kilka miesięcy, zarówno przy standardowych materacach, jak i tych w łóżkach kontynentalnych.

Teraz wiecie już, jak dbać o materac. Na koniec została jeszcze bardzo ważna kwestia — materac, nawet ten kupiony za kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie jest na całe życie. Szacuje się, że materace powinniśmy zmieniać co 7-10 lat. Dużo zależeć będzie od naszego stylu życia. Osoby, które np. mają problemy ze wzmożona potliwością, lub bardzo zmieniała się im figura, powinny rozważyć zmianę materaca trochę wcześniej. Pamiętajcie, że materac to najważniejszy element Waszej sypialni i inwestycja w Wasze samopoczucie i zdrowie. Dobrych snów, a jeśli macie problemy z zasypianiem, to koniecznie sprawdźcie ten wpis (klik).

jak czyścić materac

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarz

  • Reply Sabina 25 marca, 2024 at 8:08 pm

    Dopóki nie poczytałam o tym trochę w necie to nie wiedziałam, że tyle trzeba robić, aby materac nam służył.

  • Komentarz