Wnętrza

Jak stylizować półki, czyli recepta na piękny regał

20 lutego, 2020
jak stylizować półki jak udekorować regał jak poukładać książki

Duży regał to czasem duży problem. Nie wszyscy mogą się pochwalić spektakularną kolekcją książek, która wypełni wszystkie półki. Puste potrafią straszyć. Z drugiej strony duży z rzędami książek potrafi przytłoczyć. Efekt pięknie zaaranżowanego kontrolowanego nieładu na półkach wymaga trochę pracy i zabawy z poukładaniem różnych elementów. Jak stylizować półki i co zrobić, żeby nie robiły wrażenia pustych albo nudnych? Zobaczcie sami, bo czasem wystarczy tylko dodać kilka elementów.

regał z książkami ładny jak zrobić

1 / 2 / 3

książki odwrócone grzbietami na regale półce odwrócone tyłem

1 / 2 / 3

Jak stylizować półki z książkami

Choć brzmi to dla niektórych dziwnie, to sposób ułożenia książek na półkach robi różnicę. Można je układać standardowo w pionie rzędami na całości półek. A można też zrobić inaczej i uzyskać ciekawszy i bardziej przemyślany efekt. Jest na to kilka metod. Pierwsza to układanie książek w poziomie. Takie mieszanie kierunków urozmaici regał. Kolejna metoda to przedzielania rzędów książek elementami dekoracyjnymi np. zdjęciami lub kwiatami. Regał nabiera dzięki temu lekkości i robi się ciekawszy. Drugim sposobem jest posegregowanie książek kolorami grzbietów i stworzenie na regale efektu tęczy. Osoby, które nie przepadają za kolorowymi grzbietami książek, mogą je odwrócić do ściany i pokazać od frontu brzeg ze stronami. Porządkuje to wizualnie półki, ale jeśli często korzysta się z konkretnych pozycji, to odszukanie jakiegoś tytuły przy takim podziale nie jest najłatwiejszy.

regał z półkami odwróconymi tyłem jak stylizować półki i układać książki

1 / 2 / 3

jak stylizować półki książki poukładane kolorami tęcza z książek

1 / 2 / 3

Rośliny

Rośliny sztuczne i żywe, w doniczce i w wazonie dekorują i urozmaicają półki. Szczególnie te zwisające z regału będą robić wrażenie. Nawet jeśli do regału nie dociera dużo światła, to odmiany jak epipremnum czy scindapsus dadzą sobie radę i dobrze zaadaptują. Warto też zadbać o ciekawą doniczkę, np. taką w kształcie głowy lub w odcieniach złota. Poza funkcją użytkową sama w sobie będzie też małą rzeźbą.

rośliny na regale zwisające

1 / 2 / 3

jak ozdobić półkę z książkami doniczkami z roślinami

1 / 2 / 3

Rzeźby, figurki, świece i dekoracje

W sklepach albo w starych witrynach rodzinnych domów można wyszukać ciekawe elementy dekoracyjne. Figurki, rzeźby, ozdobne podpórki na książki wkomponują się w regał. Sprawdzą się też świeczniki, lampiony i ozdobne świece, globusy i inne dekoracje, z którymi często nie wiemy co zrobić. Na takim regale znajdą też swoje miejsce zegary. Jeśli brakuje Wam takich elementów, to sprawdźcie oferty na OLX, w second handach albo na targach staroci. Za niewielkie pieniądze można wyszukać unikalne skarby.

dekoracje na regale jak stylizować półki rzeźby świece globus

1 / 2 / 3

regał ładnie udekorowany ramki świece książki

1 / 2 / 3

Grafiki, plakaty i zdjęcia

Ramki ze zdjęciami, plakaty, grafiki nie muszą tylko wisieć na ścianach. Zaaranżujecie je na półkach, czasem po kilka sztuk obok siebie. Mogą się lekko chować za książkami i na siebie nachodzić. Warstwy dają wrażenie przestrzeni i głębi. Mieszajcie różne wielkości, kształty i wykończenia ram. Zobaczcie, jak dobrze wygląda to przykładach w tym wpisie.

jak wystylizować regał z książkami w salonie nie tylko książkami

1 / 2 / 3

Wazony, misy, kosze i naczynia

Również naczynia można stawiać na regale. Wazony, misy, tace, ozdobne talerze, kosze, pudełka ozdobne, szkatułki i przezroczyste klosze. Eksperymentujcie z rzeczami, które macie schowane w szafach.

naczynia wazony na regale jak poukładać

1 / 2 / 3

eleganckie półki z książkami

1 / 2

Lampy, radia, aparaty i pamiątki – jak stylizować nimi półki?

Półki to też miejsce do wyeksponowania naszych pamiątek i sentymentalnych elementów. Dla każdego będzie to coś innego — stary sprzęt radiowy, aparaty, trofea, naczynie z piaskiem przywiezionym z pustyni, muszle z wakacji, kryształy. Ciekawym pomysłem może być umieszczenie lampy albo sznura lampek ozdobnych. Za regałami często schowane są gniazdka, a jeśli nie, to dostępnych jest też coraz więcej lamp na baterie lub ładowanych przez USB.

lampa na regale z książkami półki udekorowane jak stylizować

1 / 2 / 3

biały regał jak stylizować półki radio aparat gramofon głośnik

1 / 2 / 3

Bardzo zachęcam Was do eksperymentowania z aranżowaniem półek. Paradoksalnie, żeby osiągnąć efekt artystycznego nieładu, trzeba się trochę napracować, więc nie zrażajcie się, jeśli nie od razu wyjdzie Wam zadowalający efekt. Po więcej inspiracji zapraszam na tablicę na Pinterest.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

4 komentarze

 • Reply agata 22 lutego, 2020 at 11:37 pm

  wszystko fajnie, ale regał mam po to by miec na nim książki, jak ułożę to według tych rad to 3/4 moich ksiażek się nie zmieści 😀

  • Reply makeitdesign 22 lutego, 2020 at 11:50 pm

   Tylko gratulować kolekcji książek:) Ja też jestem ich fanką i w pewien sposób je „kolekcjonuję”. Te rady jak pisałam we wstępie, są dla osób, które nie zawsze mogą się pochwalić taką ilością, która zapełni wszystkie półki, albo chcą go urozmaicić. Dla jednych regał to mebel tylko do przechowywania książek, a dla innych jest też elementem aranżacji. Każdy adaptuje go pod swoje potrzeby i to według mnie jest właśnie najfajniejsze.

 • Reply Luisainess 12 marca, 2021 at 6:58 pm

  Uratowałaś moją półkę 😀 Świetny artykuł!

  • Reply makeitdesign 13 marca, 2021 at 9:28 am

   Dziękuję, bardzo mi miło 🙂

  Komentarz