Wnętrza

Drzwi przesuwne barn doors, czyli drzwi jak ze stodoły

21 listopada, 2019
drzwi przesuwne na prowadnicy barn doors

Jakie są najmodniejsze drzwi, które zdobywają Internet? Zdecydowanie jednym z wyraźniejszych trendów ostatnich miesięcy są drzwi przesuwne barn doors. Swoim wyglądem wiele z nich przywołuje na myśl drzwi ze stodoły. Nie muszą jednak tak wyglądać. W tym wpisie chcę Wam pokazać, że to rozwiązanie sprawdzi się w wielu stylach wnętrz. Podpowiem też, jakie są ich mocne i słabe strony, które trzeba uwzględnić przed decyzją o zakupie. Co ciekawe, jest to też jedno z tańszych rozwiązań na rynku, które znajdziecie już w popularnych marketach budowlanych.

barn doors z lustrem drzwi przesuwne

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Drzwi przesuwne barn doors – co to jest?

Barn doors to rodzaj drzwi przesuwnych. Cały urok tego modelu polega na jego mocowaniu, czyli widocznej metalowej prowadnicy naściennej i specjalnym rolkom, do których montuje się skrzydło. Nadaje się do tego większość modeli, które są dostępne na rynku. Mogą być to np. pełne drzwi drewniane lub przeszklone. Systemy prowadnic dostępne są już w wielu sklepach specjalizujących się w drzwiach, ale również w marketach budowlanych. Ceny wielu modeli zaczynają się już od ok. 200 zł.

przeszklone drzwi przesuwne barn doors loftowe

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

drewniane drzwi przesuwne

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Na co zwrócić uwagę kupując drzwi przesuwne?

Kluczowym elementem tego systemu jest prowadnica. Bardzo istotna jest jej wytrzymałość, łatwość prowadzenia rolek i ich cichość. Będzie to wpływać na codzienny komfort korzystania z drzwi. Barn doors mocowane są tylko za pomocą górnej prowadnicy, trzeba więc uważać, by waga skrzydeł nie przekroczyła maksymalnej dopuszczalnej dla danego systemu. Warto przetestować modele dostępne w sklepach, by upewnić się, że dobrze trzymają drzwi, a skrzydła się nie bujają w prowadnicy i nie hałasują podczas przesuwania. Trzeba też pamiętać, że w przeciwieństwie do standardowych drzwi, ten model będzie się lepiej prezentować, jeśli wyjdzie poza obrys otworu. Mając przejście szerokości 80 cm, dobrze jest wybrać drzwi, które będą mieć np. 85 cm. Unikniemy w ten sposób ewentualnych prześwitów po bokach.

białe drzwi na prowadnicy jak ze stodoły

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

nowoczesne drzwi barn doors

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Gdzie pasują drzwi przesuwne barn doors?

W zależności od wyboru designu skrzydeł drzwi te wpiszą się w nowoczesne wnętrza, rustykalne, loftowe, skandynawskie, boho lub klasyczne. Dobierając zdjęcia, starałam się pokazać, że sprawdzą się w wielu różnych aranżacjach. Będą świetnym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, w których nie ma możliwości zamontowania uchylnych drzwi, jak np. niewielkich sypialni czy korytarzy. Sprawdzą się również jako element zamykający szafę.

drzwi w jodełkę barn door

Zdjęcia: 1 / 2

drzwi ze szprosami przesuwne arn door

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Słabe strony drzwi przesuwnych?

W aranżacjach w katalogach barn doors są chętnie stosowane jako drzwi do łazienki. Mam tu jednak dwa aspekty, które koniecznie musicie wziąć pod uwagę. Pierwszym jest dźwiękochłonność drzwi. W dużej mierze zależeć będzie ona od wyboru materiału, z którego wykonane są skrzydła. Te z litego drewna będą bardziej wygłuszać. Pozostaje jednak kwestia tego, że drzwi przesuwne nie domykają się do końca jak standardowe. Zawsze zostaje jakaś przerwa, która w przypadku pomieszczeń, w których potrzebujemy prywatności, może sprawiać dyskomfort. Odgłosy kąpieli pod prysznicem, elektrycznej szczoteczki, czy golarki mogą np. budzić innych domowników. Drugim aspektem jest kwestia zamknięcia takich pomieszczeń. Standardowe zamki w tym wypadku się nie sprawdzą. Rozwiązaniem mogą być różnego rodzaju haczyki, zatrzaski i samoblokujące zamki.

drzwi z drewna jak ze stodoły

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

drzwi wewnętrzne naścienne

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Ilość wielbicieli tego rodzaju drzwi przesuwnych rośnie. Są one bardzo efektowne i wielu aspektach praktyczne. Będą świetnym rozwiązaniem np. do garderoby czy spiżarni. W przypadku łazienek i sypialni dobrze jest jednak przemyśleć ich mankamenty. A Wy co sądzicie o drzwiach jak ze stodoły?

Po więcej inspiracji zapraszam na tablicę na Pinterest.

drzwi na prowadnicy ciemne

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

drzwi do spiżarni

Zdjęcia: 1 / 2 / 3

Nagłówek: 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz