Ciemna łazienka szybciej się brudzi — to jedno z popularniejszych stwierdzeń, które słyszę. Zaręczam, że brudzi się dokładnie tak samo szybko, jak w każdym innym kolorze 🙂 Faktem natomiast jest, że na niektórych płytkach np. gładkich czarnych, zabrudzenia od żelu pod prysznic czy osad od wody mogą być bardziej widoczne, niż np. na tych imitujących kamień w odcieniach beżu i brązu. Czy to jednak oznacza, że kiedy marzy się nam ciemna łazienka, trzeba się pożegnać z porządkiem? Czy ciemna łazienka oznacza małe przytłaczające wnętrze? Zdecydowanie nie i tym razem Wam do udowodnię!



Praktyczna ciemna łazienka?
Ciemną łazienkę można uzyskać, wybierając ciemny kolor ścian i np. lamperię, ozdobne tapety, naturalny kamień albo co najczęściej wybierane płytki. Nawet ich ciemniejsze wersje nie muszą być koszmarem wymagającym codziennego sprzątania. Przetarcia, nierówności w wybarwieniu czy np. żyłki na imitacji kamienia sprawią, że ewentualne zabrudzenia będą zdecydowanie mniej widoczne niż na gładkiej powierzchni, czy innych kolorach. Ważne jest też przyjrzenie się wykończeniu płytki i sprawdzenie, czy jej struktura nie będzie utrudniać utrzymania w czystości. Dodatkowo te bardziej matowe będą się wydawać ciemniejsze, a błyszczące, które bardziej odbijają światło, wypadną na jaśniejsze. Nie można też zapomnieć o fugach, bo one również potrafią uprzykrzyć życie.



Jak rozjaśnić ciemną łazienkę?
Jeśli boimy się, że wnętrze będzie zbyt ciemne, a jednak marzy się nam np. szary, granatowy czy szary odcień na ścianach, to jest wiele sposobów na rozjaśnienie łazienki i dodanie elementów, które nie przytłoczą całości. Od tego, jak będziemy odbierać pomieszczenie, zależy np. to czy jest w nim okno. Drugim ważnym aspektem jest oświetlenie. Główne i dodatkowe punkty świetlne (m.in. przy półkach, wannie, za lustrem), wpływają na nasz odbiór. Do relaksującej kąpieli idealnie sprawdzi się przytłumione światło, ale przy wykonywaniu makijaży czy goleniu, odgrywa ono kluczową rolę. Dobrze doświetlone pomieszczenie nie będzie też sprawiać wrażenia ciemnej jaskini.



Obawiając się ponurego efektu w łazience, można też zdecydować się na jaśniejsze elementy np. na podłodze lub na części ściany. Wzorzysta lub jaśniejsza podłoga będzie też praktyczniejsza w utrzymaniu w czystości. Jak połączyć kolory lub wzory? Podsunę Wam kilka wskazówek:
- strefa kąpielowa — strefę mokrą prysznica można dodatkowo zaakcentować innym kolorem płytek
- odcięcie płytek np. na wysokości lustra i stworzenie wrażenia lamperii
- zaakcentowanie wnęk i wykuszy związanych np. z kominem lub szafkami
- zaakcentowanie jednej ściany np. naprzeciwko wejścia, lub tej z umywalką.



W rozjaśnieniu łazienki pomogą też duże lustra, które mogą się pojawić nie tylko nad umywalką, ale także w formie dekoracji w innych miejscach. Znaczenie ma powierzchnia, więc czasem dla zrównoważenia projektu lepiej zdecydować się na wielkogabarytowe lustro na znacznej części ściany. Również elementy jak armatura, grzejniki, ramy luster czy oprawy oświetlenia w kontrastującej i błyszczącej chromowanej fakturze srebra, czy złota (zajrzyjcie do wpisu, w którym pokazywałam takie zestawienia klik) rozjaśnią nawet najciemniejsze płytki.



Duże i wyraźne elementy, jak ceramika, blaty i szafki również odgrywają istotną rolę. Nawet w niewielkiej łazience stają się dużymi plamami koloru, które decydują o finalnym odbiorze. Na koniec nie mogę też nie wspomnieć o roślinach, elementach dekoracyjnych, czy akcesoriach łazienkowych i ręcznikach. Ich obecność i dobór barw przyciemni albo rozjaśni łazienkę.



Na koniec zostawię bardzo ważny argument — jeśli podoba Ci się ciemna łazienka i uważasz, że to właśnie w takim wnętrzu będziesz się dobrze czuć, zaczynać i kończyć każdy dzień, tzn. że jest to dobra decyzja. Najważniejsze, to tworzyć przestrzeń idealną dla siebie i swoich potrzeb.


1 komentarz
Dziękuję za upewnienie że ciemna łazienka to dobry wybór