Wnętrza

Ciemna łazienka – czy będzie praktyczna?

25 stycznia, 2021
ciemne płytki w łazience czy to dobrze wygląda

Ciemna łazienka szybciej się brudzi — to jedno z popularniejszych stwierdzeń, które słyszę. Zaręczam, że brudzi się dokładnie tak samo szybko, jak w każdym innym kolorze 🙂 Faktem natomiast jest, że na niektórych płytkach np. gładkich czarnych, zabrudzenia od żelu pod prysznic czy osad od wody mogą być bardziej widoczne, niż np. na tych imitujących kamień w odcieniach beżu i brązu. Czy to jednak oznacza, że kiedy marzy się nam ciemna łazienka, trzeba się pożegnać z porządkiem? Czy ciemna łazienka oznacza małe przytłaczające wnętrze? Zdecydowanie nie i tym razem Wam do udowodnię!

łazienka z ciemnymi ścianami nowoczesna sztukateria czarne kafelki

1 / 2 / 3

ciemna łazienka brązowa szara czy to dobrze wygląda

1 / 2 / 3

łazienka z czarnymi ścianami ciemna zieleń

1 / 2 / 3

Praktyczna ciemna łazienka?

Ciemną łazienkę można uzyskać, wybierając ciemny kolor ścian i np. lamperię, ozdobne tapety, naturalny kamień albo co najczęściej wybierane płytki. Nawet ich ciemniejsze wersje nie muszą być koszmarem wymagającym codziennego sprzątania. Przetarcia, nierówności w wybarwieniu czy np. żyłki na imitacji kamienia sprawią, że ewentualne zabrudzenia będą zdecydowanie mniej widoczne niż na gładkiej powierzchni, czy innych kolorach. Ważne jest też przyjrzenie się wykończeniu płytki i sprawdzenie, czy jej struktura nie będzie utrudniać utrzymania w czystości. Dodatkowo te bardziej matowe będą się wydawać ciemniejsze, a błyszczące, które bardziej odbijają światło, wypadną na jaśniejsze. Nie można też zapomnieć o fugach, bo one również potrafią uprzykrzyć życie.

łazienka w ciemnych kolorach z marmurem z blatem z kamienia z marmurową umywalką

1 / 2 / 3

jak rozjaśnić ciemną łazienkę

1 / 2 / 3

męska łazienka z ciemnymi płytkami jakie wybrać

1 / 2 / 3

Jak rozjaśnić ciemną łazienkę?

Jeśli boimy się, że wnętrze będzie zbyt ciemne, a jednak marzy się nam np. szary, granatowy czy szary odcień na ścianach, to jest wiele sposobów na rozjaśnienie łazienki i dodanie elementów, które nie przytłoczą całości. Od tego, jak będziemy odbierać pomieszczenie, zależy np. to czy jest w nim okno. Drugim ważnym aspektem jest oświetlenie. Główne i dodatkowe punkty świetlne (m.in. przy półkach, wannie, za lustrem), wpływają na nasz odbiór. Do relaksującej kąpieli idealnie sprawdzi się przytłumione światło, ale przy wykonywaniu makijaży czy goleniu, odgrywa ono kluczową rolę. Dobrze doświetlone pomieszczenie nie będzie też sprawiać wrażenia ciemnej jaskini.

jak dobrze podświetlić ciemną łazienkę

1 / 2 / 3

elegancka łazienka z ciemnymi płytkami jakie wybrać

1 / 2 / 3

ciemnobrązowa łazienka czy to dobrze wygląda płytki drewnopodobne płytki jak z marmuru

1 / 2 / 3

Obawiając się ponurego efektu w łazience, można też zdecydować się na jaśniejsze elementy np. na podłodze lub na części ściany. Wzorzysta lub jaśniejsza podłoga będzie też praktyczniejsza w utrzymaniu w czystości. Jak połączyć kolory lub wzory? Podsunę Wam kilka wskazówek:

  • strefa kąpielowa — strefę mokrą prysznica można dodatkowo zaakcentować innym kolorem płytek
  • odcięcie płytek np. na wysokości lustra i stworzenie wrażenia lamperii
  • zaakcentowanie wnęk i wykuszy związanych np. z kominem lub szafkami
  • zaakcentowanie jednej ściany np. naprzeciwko wejścia, lub tej z umywalką.
granatowa łazienka z połączeniem białych płytek lastryko

1 / 2 / 3

łazienka z ciemną tapetą na ścianie

1 / 2 / 3

bardzie ciemne płytki łazienkowe na ścianach

1 / 2 / 3

W rozjaśnieniu łazienki pomogą też duże lustra, które mogą się pojawić nie tylko nad umywalką, ale także w formie dekoracji w innych miejscach. Znaczenie ma powierzchnia, więc czasem dla zrównoważenia projektu lepiej zdecydować się na wielkogabarytowe lustro na znacznej części ściany. Również elementy jak armatura, grzejniki, ramy luster czy oprawy oświetlenia w kontrastującej i błyszczącej chromowanej fakturze srebra, czy złota (zajrzyjcie do wpisu, w którym pokazywałam takie zestawienia klik) rozjaśnią nawet najciemniejsze płytki.

jak rozjaśnić ciemne płytki łazienkowe lustrami

1 / 2 / 3

łazienka z ciemnymi kafelkami i jasnymi blatami

1 / 2 / 3

granatowe płytki na ścianie w łazience

1 / 2 / 3

Duże i wyraźne elementy, jak ceramika, blaty i szafki również odgrywają istotną rolę. Nawet w niewielkiej łazience stają się dużymi plamami koloru, które decydują o finalnym odbiorze. Na koniec nie mogę też nie wspomnieć o roślinach, elementach dekoracyjnych, czy akcesoriach łazienkowych i ręcznikach. Ich obecność i dobór barw przyciemni albo rozjaśni łazienkę.

czarna ściana w łazience z białym blatem pod umywalką

1 / 2 / 3

elegancka luksusowa łazienka zrobiona na ciemno

1 / 2 / 3

czarne wnętrze łazienki czarne ściany drewniane elementy

1 / 2 / 3

Na koniec zostawię bardzo ważny argument — jeśli podoba Ci się ciemna łazienka i uważasz, że to właśnie w takim wnętrzu będziesz się dobrze czuć, zaczynać i kończyć każdy dzień, tzn. że jest to dobra decyzja. Najważniejsze, to tworzyć przestrzeń idealną dla siebie i swoich potrzeb.

ciemna barokowa łazienka ze sztukaterią żyrandolem bogato zdobioną tapetą

1 / 2 / 3

ciemne błyszczące płytki na ścianach w łazience

1 / 2 / 3

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarz

  • Reply Anonim 24 sierpnia, 2022 at 6:54 am

    Dziękuję za upewnienie że ciemna łazienka to dobry wybór

  • Komentarz