Design Interior

Jak mieć porządek w kuchni? Czas na ukryty blat kuchenny!

Październik 10, 2018

Niektóre wnętrza nawet kiedy są posprzątane sprawiają wrażenie bałaganu. Powodem najczęsciej jest zbyt duża ilość rzeczy na wierzchu, która wprowadza chaos. Pomieszczeniem w którym szczególnie trudno zapanować nad takim wrażeniem jest kuchnia. Kiedy praktyczność i użyteczność zderza się z ładem, zazwyczaj wybieramy to pierwsze, bo dom jest przecież do mieszkania. Przeprowadźmy wewnętrzny rachunek sumienia – ile raz mieliśmy ochotę np. na sok z wyciskarki, ale nie chciało się nam wyciągać i składać sprzętu upchniętego z tyłu szafki? Albo kiedy mamy do starcia marchewkę – ile razy wybraliście ręczną tarkę, bo nie chciało się nam szukać robota i ostrza, które jest w którejś szufladzie…tylko której? Robimy szybkie śniadanie i naszła nas ochota na tosta, ale gdzie ostatnio przed wizytą gości upchnęliśmy stary i brudny toster? Uwierzcie mi, że takie sytuacje dotyczą wielu osób, a szczęśliwcy którzy stoją właśnie przed zadaniem zaprojektowania nowej kuchni mogą uniknąć takich dylematów. Wystarczy wygospodarowanie miejsca na ukryty blat.

Co to jest ukryty blat?

Rozwiązaniem naszych problemów z porządkiem w kuchni jest ukrycie małego AGD w miejscu, w którym będzie czekać na swoje użycie. Idealnie gdybyśmy nawet nie musieli takiego sprzętu wyjmować z szafki, ani szybko składać przed użyciem. Brzmi jak marzenie? Mino, że to rozwiązanie jest mało popularne w Polsce, to np. w USA ma wielu zwolenników. Polega na ukryciu kawałka blatu. Jedną z możliwości jest zamknięcie w szafce odcinka blatu na którym normalnie byśmy trzymali sprzęt. Mały zabieg wykonany niewielkim kosztem, a wizualnie bardzo dużo zmienia.

ukryty blat w kuchni jak wygląda

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest / Pinterest

Inną metodą jest zaadaptowanie szafy albo jej części, w której zostanie zamknięty ukryty blat. W szufladach, które znajdują się poniżej możemy trzymać np. dodatkowe końcówki do robota, albo mniejsze sprzęty jak mikser ręczny czy gofrownica, które zmieszczą się w takiej przestrzeni.

ukryty blat czy warto

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest / Pinterest 

Zalety ukrytego blatu

Najczęściej używane sprzęty jak np. toster, ekspres do kawy, wyciskarka do soku czy blender mogą cały czas w ukrytym blacie. Nie musimy się martwić o to, że sprzęt nie prezentuje się już najlepiej, albo że przed użyciem trzeba odszukać jakieś elementy i złożyć je w całość. Montując gniazdka we wnętrzu szafki, nie będziemy nawet musieli wyjmować urządzeń, co pozwoli wizualnie uporządkować kuchnię. Dodatkowo ukryjemy przybrudzenia na ekspresie do kawy, czy tosterze, które wynikają z codziennego użytkowania. Zdejmiemy również z widoku sprzęty, które nie prezentują się już jak nowe ale cały czas świetnie działają.

ukryty blat w kuchni zalety

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest 

Myślę, że takie rozwiązanie sprawdzi się w wielu domach i pozwoli na zaoszczędzenie czasu na zbędne chowanie i wyciąganie urządzeń. Jestem bardzo ciekawa jakie jest Wasze zdanie?

ukryty blat metoda na porządek w kuchni

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest / Pinterest 

szafa z ukrytym blatem w kuchni

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest

 

Po więcej inspiracji zapraszam na tablicę na Pinterest.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply