Wnętrza

Jakie są strefy w ogrodzie?

30 marca, 2023
Jakie są strefy w ogrodzie? Jak podzielić ogród na strefy? Jak zaprojektować przestrzeń? Zobacz, co warto mieć w ogrodzie!

Wnętrza i ogrody łączy pewna zasada przy projektowaniu — wyznaczanie stref, które organizują przestrzeń i ubierają ją w ramy. Dlaczego? Dla większości osób niezbyt praktyczne byłoby trzymanie lodówki w łazience, bo tam akurat jest miejsce, albo toalety przy łóżku, choć brzmi to praktycznie pod pewnymi względami. Podobnie jest z ogrodami. Chcąc stworzyć lub ulepszyć swój, warto znać trzy podstawowe strefy w ogrodzie i zastanowić się jak zaadaptować je do swoich potrzeb? Na końcu tego wpisu umieściłam też sporo mebli i dodatków, które jeszcze lepiej pozwolą Wam wykorzystać swój kawałek ziemi. Zapraszam do oglądania!

Jakie są strefy w ogrodzie?

Określone przestrzenie w naszych domach pełnią swoje funkcje. W zależności od powierzchni i naszych preferencji wiele z nich może się przenikać i np. łączymy kuchnię z salonem lub wannę umieszczamy w sypialni. W mieszkaniu możemy wyróżnić strefę kuchenno-jadalnianą, łazienkę, strefę wypoczynku i snu. W niektórych domach każda z nich zyska osobne pomieszczenie (niektóre nawet kilka ze względu na liczbę domowników, liczbę kondygnacji lub możliwą przestrzeń do adaptacji). Część się miesza i strefa wypoczynku nocą zamienia się w sypialnię, jednak sprzęty przypisane do jednej strefy grupujemy razem, by poprawić ergonomię i aspekty wizualne naszych wnętrz.

Podobnie jest z ogrodami. Możemy wyróżnić trzy podstawowe strefy w ogrodzie:

 • strefa reprezentacyjna,
 • strefa rekreacyjno-wypoczynkowa,
 • strefa gospodarcza.

W każdej z tych stref zawiera się kilka różnych funkcji, które w zależności od naszych upodobań, potrzeb i powierzchni do zagospodarowania można zmieniać.

Strefa reprezentacyjna

Strefa reprezentacyjna występuje zazwyczaj przed domem w postaci trawnika, rabat z kwiatami, klombów z krzewami i często również za domem lub po boku. Jest to przestrzeń, która ma spełniać głównie walory wizualne. W Polsce raczej nie siadamy przed domami, tylko wybieramy bardziej osłonięte kawałki terenu.

Ogrody angielskie i parki przy dawnych pałacach są świetnym przykładem strefy reprezentacyjnej. Przy jej projektowaniu warto zadbać o kaskadowe posadzenie roślin, które stworzą ciekawą kompozycję, ich różne odcienie, które dadzą wrażenie perspektywy i to, żeby były tam rośliny zimozielone, które przez cały rok stanowią ramę.

strefa reprezentacyjna przed domem ogród na froncie domu wejście do domu

1 / 2 / 3

Ogród kwiatowy

Ogród kwiatowy jest elementem, który może zawierać się w strefie reprezentacyjnej w formie rabat lub może być zaprojektowany jako element strefy gospodarczej. Jeśli zależy nam tylko na świeżych kwiatach w wazonie, to z powodzeniem można je wysiać na grządkach obok warzyw.

ogród kwiatowy jak zaprojektować jak urządzić

1 / 2 / 3

Strefy wypoczynkowa i rekreacyjna w ogrodzie

Dziś większość osób chce mieć kawałek ziemi, żeby móc wypocząć lub pobawić się na świeżym powietrzu. To moim zdaniem najbardziej rozbudowana strefa w ogrodzie, bo dla każdego z nas czym innym jest wypoczynek i rekreacja. Najwięcej osób decyduje się na opcję stołu z krzesłami lub mebli wypoczynkowych. Wielu wydzieli tę przestrzeń na tarasie lub specjalnym podeście. Coraz więcej osób stawia modne ostatnio szklarnie i baseny, które nie są już zarezerwowane tylko dla luksusowych willi, paleniska i grille. Rodzice często tworzą przestrzeń do zabawy dla dzieci, która ze względów bezpieczeństwa przy maluchach jest lokowana w miejscu dobrze widocznym z domu. Są jeszcze inne opcje jak miejsce do opalania, kącik czytelniczy, sauna, jacuzzi, korty tenisowe, boisko do koszykówki itp. W zależności od naszej formy spędzania czasu jest tu cały wachlarz możliwości.

strefa wypoczynkowa w ogrodzie jak są strefy w ogrodzie szklarnia do siedzenia sofa na podeście

1 / 2 / 3

jacuzzi w ogrodzie basen przy domu sauna w ogródku

1 / 2 / 3

ławeczka w ogrodzie do odpoczywania i czytania książek pod drzewem przy płocie

1 / 2 / 3

Grill, piec do pizzy, palenisko, kominek ogrodowy

Grill to jeden z chętniej wykorzystywanych sprzętów ogrodowych. Od kilku lat rośnie też zainteresowanie paleniskami i piecami do pizzy lub wypieku chleba. Czasy pandemii zmusiły nas do organizacji czasu wolnego w zaciszu własnego domu i te strefy w ogrodzie stały się też zdecydowanie bardziej dopracowane. W USA coraz więcej pojawia się też kominków ogrodowych i ze względu na klimat pewnie i u nas przyjedzie na nie moda.

kącik do grillowania w ogrodzie jakie są strefy w ogrodzie przestrzeń do spotkań w ogrodzie jak zaprojektować

1 / 2 / 3

grill ogrodowy w zabudowie kuchnia w ogrodzie jak urządzić

1 / 2 / 3

Szklarnia w ogrodzie

Szklarnie nie pełnią już tylko funkcji uprawy roślin, choć ich podstawowy cel pozwala znacznie przedłużyć okres wegetacji w naszej strefie klimatycznie i uprzyjemnia prace ogrodowe przy kiepskiej pogodzie. Szklarnia to też świetne miejsce spotkań i wypoczynku, zastępujące ogrów zimowy. Więcej inspiracji na tego typu zabudowy i przegląd szklarni dostępnych na naszym rynku, robiłam już w poprzednich wpisach, do których Was zapraszam.

szklarnia w ogrodzie jakie są strefy w ogrodzie do wypoczynku i uprawy roślin

1 / 2

Strefa dla dzieci w ogrodzie

Rodzice młodszych dzieci zdecydowanie docenią przydomową przestrzeń do zabawy dla maluchów. W tym wypadku niebo jest limitem, jeśli chodzi o możliwości. Podstawową opcją jest zazwyczaj piaskownica, idąc dalej, są huśtawki, brodziki z wodą, zjeżdżalnie, domki itp. Na rynku jest sporo gotowych rozwiązań z drewna lub tworzywa sztucznego, a w internecie znajdziemy jeszcze więcej pomysłów na DIY w tym zakresie.

domek dla dziecka w ogrodzie jaki wybrać

1 / 2 / 3

strefy w ogrodzie dla dzieci plac zabaw piaskownica huśtawka ładny biały domek

1 / 2 / 3

Strefa gospodarcza w ogrodzie

Strefa gospodarcza w ogrodzie to kategoria, do której zaliczymy np. ogród warzywny, drewutnię, szopę do składowania narzędzi. W wielu przypadkach może jej w ogóle nie być, ze względu na brak występowania tej potrzeby lub miejsca.

Ogród warzywny i owocowy

Ogród warzywny to przestrzeń, którą z powodzeniem można zaaranżować na balkonie albo na ogromnym polu. Każdy według swoich potrzeb i umiejętności inaczej podejdzie do tematu. Minimaliści zasieją podstawowe warzywa na grządkach w ziemi, w donicach lub ograniczą się do kilku drzewek i krzewów owocowych. Inni stworzą do tego celu skrzynie, które poprawią wygodę pracy i m.in. uniemożliwią przerastanie korzeni drzew, które wykluczają niektóre powierzchnie. Będzie też grupa, która do tego celu wykorzysta szklarnie. Część osób zdecyduje się na umieszczenie ziół na tarasie, żeby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że możemy dostosować tę przestrzeń do swoich potrzeb, możliwości lub zupełnie z niej zrezygnować.

jakie są strefy ogrodowe jak zaprojektować grządki w skrzyniach szklarnia do pomidorów

1 / 2 / 3

ogród z drzewami owocowymi uprawa ogórków pnących w ogrodzie konstrukcja domek murowane z cegieł skrzynie na warzywa i owoce

1 / 2 / 3

ogród z grządkami w ziemi ładny i elegancki jak zaprojektować ogród

1 / 2

jak rozplanować skrzynie ja warzywa w ogrodzie jak zrobić warzywnik skrzynia szklarnia

1 / 2 / 3

Drewutnia i szopa

Innym przykładem funkcji gospodarczej są miejsce do składowania drewna i przechowywania sprzętów ogrodowych np. kosiarki, narzędzi, donic, roślin zimą. Nie w każdym ogrodzie będzie potrzeba wydzielenia takiej strefy, bo z powodzeniem tę funkcję pełnić też może garaż lub piwnica.

drewutnia miejsce do przesadzania roślin w ogrodzie na tarasie

1 / 2 / 3

Co warto mieć w ogrodzie?

Strefy w ogrodzie to jak wspominałam wcześniej umowny podział. Nie w każdej przestrzeni pojawią się wszystkie, w wielu przypadkach będą się one płynnie przenikać i zazębiać. Większe tereny będą mieć możliwość zaaranżowania kilku dodatkowych zakątków do wypoczynku np. w postaci ławeczki postawionej pod drzewem. Dom i ogród to miejsca demokratyczne — tu każdy może zdecydować, co będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem.

Przygotowałam też pierwszy w tym sezonie przegląd z meblami, elementami architektury i dodatkami do ogrodów. Bardzo ważnym, a niedocenianym elementem jest tu oświetlenie zewnętrze, któremu poświęciłam osobną planszę i nad tym tematem z pewnością pochylę się jeszcze nie raz w swoich zestawieniach. Zapraszam do oglądania!

Kilka zasad, które warto znać, czytając wpis „Jakie są strefy w ogrodzie?”:

 1. Podoba Ci się dany produkt? Chcesz poznać więcej szczegółów lub dokonać zakupu? Pod ceną ukryte jest hiperłącze do sklepu, w którym znalazłam dany przedmiot. Kliknij i przenieś się do niego.
 2. Większość cen to ceny podstawowe — aktualnie jest wiele promocji i dodatkowych kodów rabatowych na stronach sklepów, więc warto sprawdzać.
 3. Zajrzyj do innych wpisów, które pojawiły się już wcześniej na Make It Design
strefy w ogrodzie wypoczynkowe drewniane meble na taras z drewna tekowego

1 Ławka ogrodowa z drewna tekowego 15699 zł / 2. Stolik z drewna tekowego na ogród 2999 zł / 3. Fotel ogrodowy z poduszkami 8899 zł / 4. Konewka czarna 280 zł / 5. Leżak ogrodowy z drewna beżowe poduszki 2825 zł / 6. Dywan prostokątny brązowoszary 669 zł / 7. Kwadratowy stolik na ogród 2499 zł, poduszka na stolik 1399 zł / 8. Lampa przenośna zewnętrzna grzybek 596 zł / zdjęcie

ciemne szare meble zewnętrze narożnik zestaw wypoczynkowy dobrej jakości

1 Sofa narożna na taras szare poduszki 12399 zł / 2. Zestaw mebli ogrodowych w kolorze antracytowym 8080 zł / 3. Palenisko ogrodowe czarne na srebrnych nóżkach 2256 zł / 4. Lampa naftowa 120 zł

ławka fotel z drewna na ogród drewniane meble na taras

1 Leżak ogrodowy czarny 4399 zł / 2. Lampion solarny bambusowy 530 zł / 3. Leżanka ogrodowa Basti 5516 zł / 4. Sofa z drewna 8081 zł / 5. Fotel ogrodowy Wave 4035 zł

jasne meble zewnętrzne kanapa z fotelem i stolikiem rogówka

1 Narożnik modułowy aluminiowy do ogrodu ze stolikiem beżowy/brązowy 2599 zł / 2. Palenisko ze stali Eva Solo 2640 zł / 3. Zestaw mebli ogrodowych 4 elementy 9295 zł / zdjęcie

minimalistyczne nowoczesne meble zewnętrzne czarne na taras lampa oliwna zewnętrzna dywan outdoor jakie są strefy w ogrodzie do wypoczywania

1 Wysokie palenisko lampa oliwna ogrodowa 999 zł / 2. Słupek lampa do ogrodu 904 zł / 3. Doniczka od 53 zł / 4. Lampa na USB 805 zł / 5. Krzesło ogrodowe różowe 269 zł / 6. Stół ogrodowy ciemnobrązowy okrągły 3199 zł / 7. Krzesło ogrodowe antracytowe 389 zł / 8. Lampa oliwna na ogród palenisko 679 zł / 9. Dywan zewnętrzny 2999 zł / 10. Nowoczesne czarne krzesło ogrodowe 1513 zł / 11. Doniczka na nóżkach 989 zł / 12. Kwietnik z doniczką 1439 zł

strefy ogrodowe jak podzielić przestrzeń na działce czarna szklarnia i meble zewnętrzne kartell lampa na taras

1 Girlanda świetlna ogrodowa biała 210 zł / 2. Szklarnia aluminiowa z fundamentem 195×254 cm 1599 zł / 3. Fotel ogrodowy z podnóżkiem 2750 zł / 4. Czarny fotel z białymi poduszkami 2702 zł / 5. Czarny lampion na taras ze szklanymi ściankami 807 zł / 6. Okrągły dywan zewnętrzny 8099 zł / 7. Stoliki kawowe ogrodowe 3 szt. 2995 zł / 8. Lampa stojąca Kubuki Kartell 4920 zł

romantyczne meble na taras fotel kokon palenisko parasol jasny

1 Fotel kokon ogrodowy 4554 zł / 2. Parasol ogrodowy 1400 zł / 3. Doniczka ogrodowa 889 zł / 4. Dywan beżowy zewnętrzny z frędzlami od 419 zł / 5. Słój z kranikiem 240 zł / 6. Palenisko Eva Solo 1920 zł / 7. Prasa do burgerów 110 zł / 8. Lampion szklany na wkłady z oliwą 139 zł / 9. Stojak na drewno 432 zł / zdjęcie

beżowe meble na balkon i taras jakie wybrać zaokrąglone plecione kanapy i tel wiszący

1 Sofa ogrodowa 3-osobowa 7270 zł / 2. Jasny fotel ogrodowy nowoczesny 3225 zł / 3. Drewniany stolik ogrodowy okrągły 1610 zł / 4. Sofa ogrodowa Deona 2-osobowa 5650 zł / 5. Fotel z plecionką na taras 1599 zł / 6. Dywan zewnętrzny beżowy z lamówką od 1340 zł / 7. Fotel wiszący J-Line 4186 zł

kominek ogrodowy stół na taras z drewna eleganckie krzesła na zewnątrz

1 Kominek ogrodowy 4800 zł / 2. Czarny lampion na ogród 899 zł / 3. Parasol plażowy 689 zł / 4. Zestaw krzeseł ogrodowych 1620 zł / 5. Duży stół ogrodowy z drewna tekowego 5399 zł / 6. Krzesła na taras 2 szt. 2895 zł / 7. Fotel pleciony na taras 3355 zł

pergola ogrodowa parasol ogrodowy duży na cały taras

1 Duży parasol ogrodowy 2821 zł / 2. Ogrzewacz na taras 2399 zł / 3. Fotel ogrodowy zielony 1745 zł / 4. Pergola ogrodowa z metalu 8075 zł / 5. Stolik kawowy 549 zł / 6. Fotel ogrodowy czarno-szary 4995 zł

białe zielone meble metalowe na taras minimalistyczny nowoczesny zestaw stół z krzesłami ławka do stołu na taras

1 Dywan zewnętrzny zielony w paski od 409 zł / 2. Białe krzesło ogrodowe 1699 zł / 3. Biały stół ogrodowy 6599 zł / 4. Biała ławka ogrodowa do stołu 3799 zł / 5. Krzesło ogrodowe zielone 2399 zł / 6. Stalowy stolik bistro 2199 zł / 7. Krzesło białe Kartell 1140 zł / 8. Okrągły stół na taras 4990 zł / 9. Ogrodowa lampa stołowa 539 zł

oświetlenie zewnętrze lampy na dom jakie lampy na taras strefy na ogrodzie

1 Lampa ogrodowa kula wisząca bezprzewodowa 112 zł / 2. Kinkiet zewnętrzny jasny od 364 zł / 3. Nowoczesny biały kinkiet 629 zł / 4. Kinkiet zewnętrzny szary 159 zł / 5. Kinkiet solarny 251 zł / 6. Kinkiet zewnętrzny prostokątny 182 zł / 7. Kinkiet zewnętrzny okrągły tuba 182 zł / 8. Beżowy kinkiet zewnętrzny prostokątny 274 zł / 9. Półokrągły kinkiet zewnętrzny 274 zł / 10. Lampa ogrodowa stojąca ze światłem w dół 456 zł / 11. Lampa wisząca zewnętrzna beżowa 224 zł / 12. Kinkiet na elewację czarny 224 zł / 13. Lampa stołowa zewnętrzna biała na taras 224 zł / 14. Kinkiet zewnętrzny 454 zł / 15. Spot sufitowy zewnętrzny 456 zł / 16. Lampa solarna mosiężna od 456 zł / 17. Lampa solarna srebrna z uchwytem od 409 zł / 18. Złota lampa MENU na USB 947 zł / 19. Latarnia słoneczna 384 zł / 20. Lampa ogrodowa biała stojąca na słupku 409 zł / 21. Lampa ogrodowa stojąca srebrna 682 zł / 22. Słupek lampa do ogrodu 904 zł

Jak się Wam podobają moje pomysły meble i dodatki do ogrodów? Jak zorganizowaliście lub planujecie zaprojektować swój ogród?

Wpis Jakie są strefy w ogrodzie? zawiera lokowanie produktów i linki afiliacyjne.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

 • Reply Roletynawymiarkrakow 5 kwietnia, 2023 at 9:20 pm

  Jak dla mnie strefa wypoczynkowa w ogrodzie to najlepsze miejsce, szczególnie, że idzie sezon 🙂

 • Reply Elena 6 kwietnia, 2023 at 1:02 pm

  Mały ogród przy bliźniaku. Waham się jak ułożyć taras. W pierwszej kolejności myślałam o tarasie wzdłuż budynku, ale szerokość od domu do płotu to jedyne 6 metrów. W ogrodzie musi się znaleźć miejsce na placyk zabaw dla dzieci, ogródek narzędziowy (3×4), taras z częścią jadalnianą i wypoczynkową. Z każdej strony od domu do płotu jest 6 metrów, całość ma około 160m2.

 • Komentarz