Wnętrza

Piękna szklarnia w ogrodzie – co musisz wiedzieć

25 marca, 2022
piękna szklarnia w ogrodzie jak urządzić

W świecie mody panuje rotacja trendów, co jakiś czas wracają tendencje, które swoją świetność przeżywały kilkadziesiąt lat temu. Te same mechanizmy rządzą też światem wnętrz. Swój renesans zaczynają przeżywać właśnie szklarnie, które pamiętam z ogrodów swoich dziadków. Zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością, choć w wielu przypadkach ich podstawowa funkcja i materiały, z których pierwotnie były wykonywane, ewoluowała. Piękna szklarnia jest bohaterką tego wpisu i mam nadzieję, że uda mi się pokazać Wam magię i ogrom możliwości tych konstrukcji.

Pierwotnym założeniem szklarni była oczywiście uprawa i rozsady roślin. Wyższe temperatury i specyficzny mikroklimat, to warunki idealne dla uprawy wielu gatunków. Profesjonalni ogrodnicy i amatorzy chętnie korzystają z tego typu rozwiązań, bo pozwalają znacząco przedłużyć okres wegetacji i zwiększyć zbiory. Szukając inspiracji w sieci, znajdziemy wiele różnych rodzajów szklarni. Są takie z metalowej konstrukcji i szkła, zbite ze starych okien czy zyskujące na popularności szklarnie z poliwęglanu. Każda z nich to piękna szklarnia z ogromnym potencjałem, nie tylko do uprawy roślin.

czarna szklarnia z miejscem do siedzenia w ogrodzie z zasłonami

1 / 2

piękna mała szklarnia w nowoczesnym stylu

1 / 2 / 3

Piękna szklarnia jako miejsce spotkań

W naszej szerokości geograficznej altany pozwalają na cieszenie się nimi przez dosyć krótki czas w roku. Kto jednak powiedział, że przyjęć czy miejsca do odpoczynku nie można zaaranżować w szklarni? Na pozór surowa konstrukcja może się stać dodatkowym pomieszczeniem przy naszym domu, które stworzy bardzo efektowny klimat i będzie plastycznym tłem dla wielu aranżacji. Mam nadzieję, że zdjęcia w tym wpisie zainspirują Was do tworzenia swoich koncepcji.

przyjęcie w szklarni jak zorganizować

1 / 2

stół w szklarni jak nakryć impreza w szklarni

1 / 2 / 3

Jak zaaranżować szklarnię? Wszystko będzie zależeć od tego, co chcemy robić w tej przestrzeni. Możemy ją wykorzystać w 100% na uprawę roślin lub cele rekreacyjne albo współdzielić te funkcje. We wnętrzu idealnie sprawdzą się meble ogrodowe, stoły, kanapy, huśtawki i hamaki. Do charakteru takiego obiektu idealnie pasują też stare meble vintage wyszukane np. na targach staroci. Dużą rolę odgrywają dodatki z metalu i naturalnych materiałów jak drewno, glina, kamień. Odpowiednie oświetlenie np. żyrandol, podwieszane sznury żarówek czy stojące lampiony pozwolą spędzać klimatyczne wieczory. Jeśli chcemy udomowić tę przestrzeń, to wystarczy dodać tkaniny np. zasłony lub dywan (raczej te dedykowane na zewnątrz). Same roślin będą też idealnym uzupełnieniem całej kompozycji.

piękna szklarnia z kominkiem koza piecyk w szklarni

1 / 2

czy trzeba mieć pozwolenie na budowę szklarni w ogrodzie

1 / 2

Moda na szklarnie

Piękna szklarnia, szczególnie postawiona w estetycznym otoczeniu z widokiem to również rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają np. właściciele restauracji czy hoteli. Nawet w Polsce spotkamy już oferty miejsc noclegowych w domkach, które są małymi szklarniami i zastępują standardowe budynki letniskowe. Marzy się Wam wesele albo przyjęcie w szklarni, które wpisuje się w styl rustykalny? Są miejsca, w których znajdziecie taki klimat.

szklarnia ze starymi meblami stół

1 / 2

miejsce do siedzenia w szklarni

1 / 2 / 3

O czym warto pamiętać?

Bez względu to, czy chcemy szklarnię zbudować obok własnego domu, czy wynająć w niej nocleg lub zorganizować przyjęcie, to trzeba pamiętać o pewnych cechach szczególnych tego typu konstrukcji. Ze względu na przeszklenie w słoneczne dni we wnętrzu tworzy się klimat tropikalny, więc funkcjonowanie, a już tym bardziej spanie czy zabawa większą grupą nie zawsze będzie komfortowa. Pomocne, choć w pewnym stopniu mogą być zasłony, które dadzą trochę cienia. Drugą ważną kwestią jest wentylacja. Wysoka temperatura w połączeniu z wysoką wilgotnością nawet dla roślin może być uciążliwa, więc przed postawieniem konstrukcji trzeba przemyśleć np. wentylatory lub elementy uchylne, które umożliwią cyrkulację powietrza. Jeśli szklarnia ma służyć nam przez cały rok lub planujemy w niej uprawę roślin tropikalnych, to trzeba też rozważyć ewentualny system dogrzewania szklarni w zimnych miesiącach. Przed rozpoczęciem budowy pomyślmy, do czego będzie nam służyć nasza piękna szklarnia i czy wymagać to będzie doprowadzenia mediów jak prąd i woda. Biorąc pod uwagę specyficzny mikroklimat w większości szklarni, powinniśmy też dostosować materiały i elementy dekoracyjne do tych warunków. Przy wysokiej wilgotności lepiej się sprawdzą np. dywany i oświetlenie zewnętrze (ewentualnie łazienkowe). Postawienie szklarni nie jest też rozwiązaniem tanim (alternatywą do uprawy roślin mogą być tunele foliowe), więc myśląc o tego typu inwestycji, trzeba się liczyć z dosyć wysokimi kosztami, które będą się jednak amortyzować przez lata.

piękna szklarnia na środku ogrodu do wypoczynku

1 / 2

mała szklarenka do ogródka

1 / 2 / 3

Czy szklarnia wymaga pozwolenia na budowę?

Budowa obiektów, które stoją na stałe na działce, wymaga spełnienia pewnych wymogów prawnych. Jeśli myślimy o postawieniu niewielkiej szklarni (do 35m2), nie jest konieczne pozwolenie na budowę. W takim wypadku wystarczy dokonać zgłoszenia do odpowiedniego organu administracyjnego (starosty lub prezydenta miasta). Warto to zrobić, żeby uniknąć w przyszłości nakazu rozbiórki, tym bardziej że sam proces zgłoszenia jest bardzo prosty. Przed rozpoczęciem budowy należy napisać do odpowiedniego urzędu, który ma 21 dni na ewentualne zgłoszenie sprzeciwu.

biała stara szklarnia wysoka ładnie urządzona

1 / 2 / 3

szklarnia w lesie między drzewami szklarnia z poliwęglanu

1 / 2

Piękna szklarnia do uprawy roślin

Jeśli chcecie, by Wasza piękna szklarnia służyła do uprawy roślin, to mam też kilka praktycznych wskazówek, które wpłyną nie tylko na estetykę, ale też jej praktyczność:

  • utwardzenie podłoża, po którym będziecie chodzić
  • stół do rozsad – może być to nawet stary meble, który znacząco wpłynie na ergonomię pracy i pozwoli uniknąć ciągłego schylania
  • planując uprawę mniejszych roślin, warto zastanowić się nad podwyższeniem poziomu gruntu np. w formie skrzyń, by ułatwić sobie pracę
  • podprowadzenie do szklarni potrzebnych mediów np. wody, prądu
  • rozważenie systemu zbierania deszczówki przy szklarni
  • przemyślenie rozwiązania do podwiązywania roślin np. pomidorów i ogórków lub podwieszania doniczek z roślinami zwisającymi
  • zaplanowanie miejsca do przechowywania ewentualnych akcesoriów m.in. doniczek, łopatek, ziemi itp.
piękna szklarnia do uprawy roślin ze szkła

1 / 2 / 3

jak zorganizować szklarnię jak zrobić grządki jak sadzić rośliny szklarnia z fundamentami

1 / 2 / 3

biała szklarnia w ogrodzie na rośliny z dodatkowymi grządkami na zewnątrz duża szklarnia ogrodowa

1 / 2

Mnie piękne szklarnie zachwycają. Jeśli przy Waszym domu jest np. stara konstrukcja lub budynek gospodarczy, którego część murów można wykorzystać do postawienia szklarni, to bardzo polecam Wam to rozwiązanie, bo mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu będziecie mieć wiele pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni. Po więcej inspiracji zapraszam na tablicę na Pinterest (klik).

Nagłówek: 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz