Wnętrza

Fotel Butterfly, czyli lekkość i uniwersalność konstrukcji

18 września, 2019
fotel butterfly gdzie kupić

Tym wpisem, chcę rozpocząć na blogu nową serię materiałów, które poświęcone będą kultowym projektom. Kojarzymy charakterystyczne modele mebli czy lamp, które na przestrzeni lat stały się klasykami. Warto poznać ich historię i dowiedzieć się, dlaczego są takie wyjątkowe. Postaram się też pokazać Wam, gdzie kupicie te elementy wystroju wnętrz, lub modele inspirowane oryginalnymi projektami. Na pierwszy ogień idzie fotel Butterfly.

Krzesło Butterfly

Historia

Model stworzony w 1939 roku przez trzech architektów Antonio Bonet, Juan Kurchan i Jorge Ferrari Hardoy, od których pierwszych liter nazwisk pochodzi inna nazwa fotela BKF chair lub Hardoy. Trio poznało się podczas studiów u jednego z meblarskich mistrzów w Paryżu. Po roku wyjechali do Argentyny, gdzie postanowili przeprojektować klasyczny model krzesła, kojarzony z wojskiem ,,trampolina”. Lekki i składany fotel, ma drewnianą ramę i metalowe stawy, które stanowią podstawę dla plandeki lub skóry. Uważa się, że został zaprojektowany przez Josepha B. Fenby’ego w 1877 roku dla armii brytyjskiej, która następnie sprzedała patent we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

fotel trampolina pierwowzór butterflu chair

Zdjęcia: Dario Alfonsoni

Trzech projektantów postanowiło udoskonalić projekt, aby lepiej wpisywał się w wystrój domów. Drewniana rama została zastąpiona dwoma metalowymi elementami, które tworzą pętlę. Dzięki tym zmianom Butterfly jest lekki, łatwy do przenoszenia jak krzesło, ale jednocześnie szeroki i wygodny jak fotel. Poziomem komfortu przypomina hamak, który jest bardzo charakterystyczny dla Ameryki Łacińskiej.

Z uwagi na problemy z ochroną praw autorskich, architekci nie zbili fortuny na swoim kultowym projekcie. Według wyroku jednego z sądów całość była bowiem zbyt podobna do wcześniej opatentowanych konstrukcji. Dziś wariacje na temat tego modelu znajdziemy na działach z meblami ogrodowymi już od ok. 250 zł. W tym roku z okazji 80. rocznicy marka Knoll wypuściła limitowaną edycję tego klasyka.

Jak wygląda fotel Butterfly?

Konstrukcja krzesła Butterfly jest bardzo prosta. Wykorzystuje pojedynczy materiał podwieszany, który pełni zarówno funkcję siedzenia jak i pokrycia. Obicie najczęściej wykonywane jest ze skóry, płótna lub grubej tkaniny. Całość osadzona jest na prostym metalowym stelażu, który przypomina wieszak dla hamaka. Sprawia to, że krzesło jest lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i przenośne.

fotel butterfly jak jest zbudowany

Fotel butterfly ze skóry koźlęcej 1279 zł

Krzesło butterfly we wnętrzach

Prostota i lekkość konstrukcji Butterfly chair sprawiają, że jest to model chętnie stosowany w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, ale również tych eklektycznych w styl boho. W zależności od obicia będzie świetnie prezentować się np. na tle cegły, na antresoli, lub przy kominku. Sprawdzi się także na tarasach i balkonach, komponując się z plecionymi krzesłami i fotelami. Sami zobaczcie kilka odsłon tego krzesła.

brązowy fotel butterfly do salonu

1 / 2 / 3

fotel bkf jak stylizować

1 / 2 / 3

gdzie kupić krzesło butterfly

1 / 2 / 3

nowoczesny fotel butterfly

1 / 2

fotel ze skóry do nowoczesnego mieszkania

1 / 2 / 3

fotel na taras krzesło na balkon

1 / 2

pleciony fotel boho krzesło butterfly

1 / 2 / 3

brązowy fotel do salonu

1 / 2 / 3

czarny fotel butterfly

1 / 2

Fotel butterfly – gdzie kupić?

Najbardziej klasyczną wersją krzesła Butterfly jest ta z brązowym skórzanym obiciem. Do wyboru jest kilka rodzajów i wzorów skóry. Model ten występuje również w innych wariacjach kolorystycznych i materiałowych. W sklepach znajdziecie modele, które zaczynają się już od 239 zł, za wersję z materiałowym obiciem.

krzesło butterfly z brązowej skóry

1 Brązowy fotel ze skóry RGE 909 zł / 2. Brązowy fotel Butterfly Nordal 2389 zł / 3. Krzesło Butterfly Kare Design 1160 zł / 4. Krzesło typu Butterfly ze skóry naturalnej 474 zł / 5. Fotel Butterfly ze skóry bydlęcej Kare 1049 zł / 6. Fotel Butterfly Kare 1160 zł / 7. Krzesło Butterfly Pro-living 989 zł

nowoczesny czarny fotel butterfly gdzie kupić

1 Fotel Butterfly czarna skóra naturalna 1494 zł / 2. Czarny fotel Butterfly Brady 1279 zł / 3. Krzesło Butterfly w kratę 550 / 4. Pikowany fotel Butterfly brązowy 590 zł / 5. Czarny fotel Nordal 2389 zł / 6. Czarny fotel na stelażu Pro-living 949 zł / 7. Krzesło Butterfly ze skóry naturalnej 474 zł

krzesło butterfly z futra

1 Kolorowe krzesło Butterfly 326 zł / 2. Fotel Butterfly ze skóry naturalnej 1049 zł / 3. Fotel Butterfly z futrem 1089 zł / 4. Fotel na stelażu we wzory 949 zł / 5. Krzesło Butterfly we wzory boho 949 zł / 6. Fotel w etniczne wzory 792 zł / 7. Fotel z czarnego futra 1284 zł / 8. Fotel z białego futra na złotych nogach 1284 zł

fotel butterfly z materiału na taras

1 Beżowy fotel Butterfly z beżowej bawełny 1029 zł / 2. Krzesło Butterfly khaki 569 zł / 3. Fotel Butterfly Bloomingville 849 zł / 4. Niebieskie krzesło na taras 239 zł / 5. Złote krzesło Butterfly 816 zł / 6. Jasny szary fotel Bloomingville 484 zł / 7. Niebieski fotel na balkon 569 zł

krzesło motyl

1 Fotel Butterfly z czarno-białym włosiem 990 zł / 2. Szare krzesło Butterfly 790 zł

Mam nadzieję, że historia jednego z klasyków designu przypadła Wam do gustu i chętnie będziecie zaglądać do kolejnych wpisów z tej serii. Serdecznie zapraszam.

Wpis zawiera link afiliacyjny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz