Wnętrza

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

7 marca, 2020
jak sprawdzić dewelopera przez zakupem mieszkania domu

Decydując się na zakup domu lub mieszkania stajemy przed podjęciem wielu kluczowych decyzji. Pierwszą jest wybór lokalizacji, o której pisałam w poprzednim wpisie z tego cyklu, do którego Was serdecznie zapraszam (klik). Tym razem przyjrzymy się deweloperom. Jak wybrać odpowiedniego? Na co zwrócić uwagę? Czy decydować się tylko na tych najbardziej znanych? Gdzie i jak sprawdzić dewelopera? Czy wybór dewelopera może mieć wpływ na warunki Waszego kredytu?

Wiarygodność dewelopera

Po wyborze konkretnej lokalizacji i inwestycji trzeba wziąć na tapet dewelopera. W przypadku dużych miast i większych osiedli rynek zdominowany jest przez graczy o zasięgu ogólnopolskim lub takich o ugruntowanej pozycji lokalnej. Czy to znaczy, że taki wybór jest bezpieczny? Niestety nie zawsze. W przypadku takich podmiotów jest małe ryzyko, że inwestycja pozostanie tylko na etapie projektu na papierze, ale zdarzają się różne historie. Sama przez kilka lat mieszkałam na osiedlu budowanym przez znaną i cenioną firmę z Poznania. Pierwsze trzy etapy inwestycji wyszły super, co ściągnęło kolejnych zainteresowanych zakupem nieruchomości. Wraz z powstawaniem kolejnych bloków na osiedlu zaczęło brakować miejsc parkingowych. Sprawa została nagłośniona w mediach i okazało się, że deweloper o ugruntowanej pozycji stawiał kolejne etapy i nie tworzył wymaganej prawnie ilości nowych miejsc parkingowych. Sprawa trafiła do sądu, który uznał, że wybudowany blok jest nielegalny. Myślę, że nikt nie chce znaleźć się w sytuacji mieszkańców takiej inwestycji. Jak sprawdzić dewelopera i temu zapobiec? W poprzednim wpisie o wyborze lokalizacji polecałam Wam wywiad sąsiedzki. Takie rozmowy z osobami, które mieszkają w okolicy, mogą też naświetlić ewentualne problemy inwestora. Jeśli znacie kogoś, kto korzystał z usług wybranego dewelopera, zorientujcie się, jak wyglądał cały proces sprzedaży. A przede wszystkim polecam zapytanie Google, sprawdzenie KRS i Krajowego Rejestru Dłużników. Szczególnie decydując się na mniejszego dewelopera, warto poświęcić chwilę na sprawdzenie.

Wiarygodność dewelopera może być też dla Was istotna przy załatwianiu formalności związanych z kredytem. Niektóre preferencyjne oferty obwarowane są specjalnymi wymogami. W przypadku mniejszych deweloperów ich przyznanie może być uzależnione od stopnia zaawansowania inwestycji.

jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania domu

1 / 2

Standard wykończenia inwestycji

Robiąc przymiarki do zakupu nieruchomości, warto też sprawdzić, jak wyglądają inwestycje wybranego dewelopera. Wybierzcie się i sprawdźcie, jak wyglądają wcześniejsze etapy lub poprzednie inwestycje. Zobaczcie i popytajcie o standard wykończenia. To idealny moment, żeby popytać o detale techniczne — co zawiera się w cenie, jakie są możliwości modyfikacji i dopłaty np. do ogrzewania podłogowego, elektrycznych rolet, innego systemu otwierania okien. Jeśli informacje o ilości i parametrach szyb są Wam obce, to skorzystajcie z pomocy rodziny i znajomych lub inspektorów budowlanych, którzy na ten temat mają większą wiedzę. Oszczędności ze strony dewelopera mogą się odbić na jakości Waszego życia i portfela później, kiedy w codziennym życiu okaże się, że kiepskie ocieplenie i okna nabijają Wam rachunki za ogrzewanie albo będziecie mieć wrażenie, że żyjecie w reality show, bo będziecie słyszeć każde słowo i otwarcie szafki w mieszkaniu sąsiadów. Zapoznajcie się też z tym, jak zostaną zagospodarowane elementy ogólnodostępne — jak rozwiązana będzie kwestia miejsc parkingowych, czy powstaną lokale usługowe.

jak wybrać dobrego dewelopera

1 / 2

Umowa

Ostatnim elementem, na który chcę Wam zwrócić uwagę, jest kwestia umowy. Przeczytajcie ją przed podpisaniem! Poproście o przesłanie wzoru, zapoznajcie się z nią i dopytajcie o szczegóły, które budzą wątpliwości lub są niejasne. Tu szczególnie uczulę osoby, które decydują się na mniejszych deweloperów i chcą kupić dom. Jeśli nie jesteście prawnikami, to zdecydowanie polecam oddanie jej do konsultacji np. radcy prawnego. Umowa zawiera aspekty, które dotyczą samej transakcji, ale reguluje także inne, np. te dotyczące udziału w drogach dojazdowych do posesji. Są to opasłe, wielostronicowe dokumenty, z gąszczem paragrafów i odsyłaczy do innych punktów. Nie każdy z nas musi się na nich znać, ale inwestując kilkaset tysięcy w mieszkanie, warto się upewnić, że od strony formalnej nie ma ku temu przeciwwskazań. Koniecznie sprawdźcie też Księgi Wieczyste i upewnijcie się, że podmiot, z którym podpisujecie umowę, faktycznie jest właścicielem gruntu, na którym stawiana jest nieruchomość.

zakup mieszkania domu co sprawdzić jak sprawdzić dewelopera

1 / 2

Jestem bardzo ciekawa, co sądzicie o poradniku jak sprawdzić dewelopera? W codziennym życiu raz na jakiś czas słyszę o osobach, które mają kilkumiesięczne, lub o zgrozo, kilkuletnie opóźnienie w odbiorze domu czy mieszkania. Wszystkim Wam życzę tego, by taka sytuacja Was ominęła. Myślę jednak, że warto zminimalizować ryzyko i sprawdzić najważniejsze aspekty. Następnym razem poruszę temat układu mieszkania.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz