Wnętrza

Boazeria w nowoczesnym wydaniu

26 stycznia, 2021
boazeria co to jest w nowoczesnym wydaniu gdzie zrobić

Kiedyś boazeria wywoływała u mnie pierwsze skojarzenia związane z obłożonymi drewnem ścianami korytarzy i domków letniskowych. Nie dziwię się więc, że kiedy mówię „boazeria by tu mogła dobrze wyglądać” widzę wzdrygnięcie i myśli o ciepłym odcieniu pomarańczowego drewna pokrytego błyszczącym lakierem. Tak wcale nie musi być! Boazeria w bardziej skandynawskim wydaniu jest zdecydowanie bliższa jej współczesnego oblicza. Pokazywałam Wam już nowoczesne wydanie sztukaterii (klik) i lamperii (klik), a teraz przyszedł czas na boazerię.

boazeria w nowoczesnym wydaniu

1 / 2 / 3

przykłady aranżacji z boazerią na korytarzu przy biurku w salonie czarna boazeria

1 / 2 / 3

Boazeria – co to jest?

Nazwa boazeria została zapożyczona z języka francuskiego, gdzie boiserie wywodzi się od bois, co znaczy drewno, drzewo. Tym mianem określamy więc drewniane okładziny sufitów i ścian. Boazeria nie jest niczym nowym, bo jej historia w Europie sięga już XIII wieku. Współcześnie określenie to jest również powszechnie używane do innego rodzaju materiałów, które imitują deski, czyli m.in. MDF czy PCV. Najczęściej listwy profilowane są w taki sposób, by można je było łączyć ze sobą na zakładkę lub za pomocą pióra i wpustu, podobnie jak np. panele podłogowe.

deski na ścianach w pionie i w poziomie okładzina z drewna

1 / 2 / 3

miejsce pracy w domu biurko ze ścianą obłożoną drewnem

1 / 2 / 3

Jakie są zalety boazerii?

Pierwszym walorem boazerii jest jej wartość estetyczna. Zastosowanie drewna ociepla wnętrze i nadaje mu bardziej przyjaznego charakteru. Nie bez przyczyny ten rodzaj okładziny stosowano chętnie na korytarzach i klatkach schodowych, bo z powodzeniem sprawdza się w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia i ewentualne otarcia. Dodatkowo pozwala też zamaskować nierówne albo uszkodzone ściany, bez ich wcześniejszego szczególnego przygotowania. Innym ważnym aspektem jest funkcja izolacji cieplnej i akustycznej, bo nie można zapomnieć o tym, że jest to jednak dodanie kolejnej warstwy na ścianie. Zresztą stosowany chętnie np. w USA siding elewacyjny, to nic innego, jak właśnie rodzaj boazerii. Kolejnym atutem jest możliwość łatwego przemalowania (najlepiej natryskowego) całości. Na koniec jeszcze jedna funkcja, o której zdecydowanie zbyt mało osób wie. Boazeria tworzy dodatkowe linie, które w zależności od doboru szerokości listew i ich pionowego czy poziomego ułożenia, wpływają na nasz odbiór i potrafią poprawić proporcje wnętrz np. sprawić, że wyda się wyższe.

boazeria na korytarzy ciemna szara granatowa

1 / 2 / 3

deski drewniane w domu na ścianach pionowe poziome

1 / 2 / 3

Do czego pasuje boazeria?

Czas pokazać boazerię w różnych zestawieniach i wnętrzach. Jest kilka możliwości aranżacji. Pierwsza to opcja całościowa, czyli pokrycie okładziną większości pomieszczenia. Jeśli chcemy uniknąć wrażenia domku letniskowego, radzę jednak ostrożność. Druga metoda to wybór konkretnej ściany, np. za telewizorem, łóżkiem albo biurkiem, co zaakcentuje daną płaszczyznę, trochę jak odpowiednik tapety. Trzecią jest zastosowanie jej tylko na ograniczonych przestrzeniach np. w formie lamperii (klik), tyłu regału, czy wieszaka na ubrania.

Do jakiego stylu będzie pasować boazeria? Polecam się zastanowić nad tym rozwiązaniem szczególnie przy wnętrzach skandynawskich, rustykalnych, klasycznych czy marynistycznych. Finalny charakter definiują dodatki, bo kiedy spojrzymy np. na zdjęcie sypialni w nagłówku tego wpisu (po prawej stronie), to zauważymy, że boazeria odnajduje się też świetnie w bardziej nowoczesnych i przytulanych aranżacjach.

Boazeria w sypialni

W sypialni przydadzą się izolacyjne właściwości boazerii, które pomogą wyciszyć i docieplić to wnętrze. Okładzina z powodzeniem może się stać tłem dla głównej ściany z łóżkiem. Jeśli pojawia się szafa, to jej fronty także można pokryć motywem desek i licować ze ścianą, tworząc spójną całość.

boazeria w sypialni na ścianie za łóżkiem

1 / 2 / 3

pionowe deski w sypialni na ścianach granatowe białe butelkowa zieleń

1 / 2 / 3

jak ozdobić ścianę w sypialni za łóżkiem okładzina z drewna

1 / 2 / 3

Boazeria w salonie

W salonie panele drewniane będą się efektownie prezentować w wielu konfiguracjach. Mogą być tłem dla telewizora lub kanapy, tłem dla regału, czy zabudowy z półkami, a odpowiednio zabezpieczone staną się też okładziną dla kominka.

drewniana mozaika na ścianach w salonie

1 / 2 / 3

pionowe deski przy kominku jako okładzina

1 / 2 / 3

Boazeria w kuchnia

Kuchnia to także miejsce, w którym możemy wykorzystać ten rodzaj wykończenia. Będzie świetną dekoracją np. w kąciku jadalnianym, gdzie ochroni ściany przed obijaniem krzesłami. Świetnie się również nada jako motyw na frontach szafek, w ich wnętrzach czy jako alternatywa np. dla płytek na fartuchu kuchennym nad szafkami.

biała jadalnia w stylu marynistycznym hamptons drewno na ścianie

1 / 2 / 3

mocny kolor ścian w kuchni z czego zrobić fartuch kuchenny nad szafkami

1 / 2 / 3

Boazeria w łazience

Poza strefą mokrą prysznica boazerię (odpowiednio zabezpieczoną lub wykonaną z innych materiałów) można także zastosować w łazience. Będzie to ciekawa propozycja szczególnie dla osób, które nie lubią chłodnego wrażenia płytek, a zarazem szukają sposobu, by z łazienki stworzyć wnętrze bardziej przytulne i przypominające pokój.

co położyć na ścianach w łazience drewniane deski panele PCV MDF imitujące drewno

1 / 2 / 3

boazeria w łazience czy to dobrze wygląda czy można położyć

1 / 2 / 3

Deski na suficie

Tak jak już wcześniej pisałam, boazerię wykorzystuje się także jako okładzinę sufitów. To rozwiązanie widuję najczęściej przy realizacjach ze skosami. Decydując się na taki total look, warto się zastanowić nad doborem kolorów i ewentualnie nad tym, czy jednak nie zrezygnować z okładziny na niektórych elementach. Nadmiar może niepotrzebnie zdominować wnętrze, przytłoczyć je lub wprowadzić wrażenie klaustrofobiczne.

boazeria na suficie w pokoju ze skosami w sypialni na poddaszu

1 / 2 / 3

Mam nadzieję, że odczarowałam trochę stare skojarzenia związane z boazerią i pokazałam jej bardziej współczesne oblicze. Według mnie warto ją docenić, bo w wielu aranżacjach będzie się pięknie prezentować.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

6 komentarzy

  • Reply Patrycja 13 kwietnia, 2021 at 10:00 pm

    Rodzina się ze mnie śmieje, że podoba mi się boazeria, a proszę nawet ja nie wyobrażałam sobie, ża tak pięknie może wyglądać! <3

    • Reply makeitdesign 13 kwietnia, 2021 at 10:17 pm

      We wnętrzach tak jak w modzie, wiele trendów i aranżacji wraca w odświeżonej formie.

  • Reply Anna 10 sierpnia, 2021 at 11:51 pm

    Świetny wpis, bardzo inspirujący! Dziękuję.

    • Reply makeitdesign 14 sierpnia, 2021 at 11:18 am

      Dziękuję, bardzo mi miło 😉

  • Reply Anonim 8 listopada, 2023 at 12:35 pm

    Świetne aranżacje, będą moją inspiracją!

    • Reply makeitdesign 15 listopada, 2023 at 11:37 am

      Dziękuję, bardzo mi miło 🙂

    Komentarz