Wnętrza

Czy katalog IKEA jest taki sam we wszystkich krajach?

29 lipca, 2017

Już za kilka dni do skrzynek zacznie trafiać nowy katalog IKEA. Drukowany od 67 lat w ponad 200 milionach egzemplarzy jest jedną z najpopularniejszych publikacji na świecie obok Biblii, Koranu i książek, których bohaterem jest Harry Potter, ale to pewnie większość z Was już wie. Wizją IKEA jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi, czy jednak można stworzyć uniwersalny katalog, który odpowie na potrzeby mieszkańców Europy, Ameryki Północnej, Azji, Australii i Afryki Północnej? Pozornie przy wertowaniu edycje z różnych krajów wydają się, być identyczne, ale tylko pozornie.

Prace nad katalogiem trwają długie miesiące, by na ponad 300 stronach umieścić tysiące produktów IKEA. Niewiele osób ma świadomość, że aby sprostać potrzebom różnych, rynków szwedzki potentat zatrudnia etnografów, którzy odwiedzają domy mieszkańców różnych krajów. To właśnie pomaga m.in. w dostosowywaniu aranżacji i wystrojów wnętrz do specyficznych potrzeb lokalnych rynków. Na czym więc polegają różnice w katalogu IKEA? Zapraszam Was do zabawy w szukanie różnic między katalogami 🙂

Katalog IKEA – różnica na okładce

Może się wydawać, że slogan to coś bardzo uniwersalnego dla wszystkich katalogów. Tak jednak nie jest. Hasło, które towarzyszy edycji na rok 2017 występuje w wielu modyfikacjach, nie tylko ze względu na tłumaczenie konkretnych słów. Co ciekawe np. w Australii, gdzie tworzone są dwie wersje (jedna na Południe i Zachód, druga na Pn. i Wsch.) są dwa różne hasła! Wydźwięk polskiego hasła „Dla wszystkich, którzy chcą żyć po swojemu” jest inny niż np. amerykański „Zaprojektowane dla ludzi, nie klientów” lub brytyjskiego „Gdy gotujemy razem, tworzymy więcej niż tylko jedzenie”. 
okładki katalogów ikea w różnych krajach

Różna wielkość przeciętnego mieszkania

Mieszkania na całym świecie różnią się powierzchnią. Przeciętne domy w Stanach lub Norwegii są zdecydowanie większe niż np. azjatyckie mieszkania w wieżowcach. Przy tworzeniu katalogu wyposażenia wnętrz może się to wydawać nieistotne, jednak znacząco wpływa na odbiór klienta. Przez zastosowanie węższych kadrów i zmianę aranżacji na taką, która realistycznie odda powierzchnię statystycznego domu klient, ma szansę lepiej wyobrazić sobie swoje wnętrze. Powierzchnia pomieszczenia wpływa na całą aranżację — bardzo popularne za Oceanem wyspy kuchenne są marginesem w wielu krajach.

katalog ikea 2017 różnice między krajami

Ze względu na metraż, ale także model rodziny tak podstawowe wyposażenie, jak stół może być sugerowane w różnych rozmiarach.

oferta ikea w różnych krajach

Wielkość przeciętnego mieszkania razem ze wzorcami społecznymi wpływa także na rodzaj sprzętu charakterystyczny dla danego kraju. Niewielu z nas myśli pewnie o tym, że płyta indukcyjna w Polsce ma zazwyczaj ok. 60 cm, gdy w USA jest to prawie 80 cm.

płyty indukcyjne w polsce a w stanach

Różnic, jeśli chodzi o wyposażenie, jest oczywiście więcej, bo np. nie wszyscy mieszkańcy Azji mają u siebie piekarnik. Pytań, na które trzeba odpowiedzieć, jest więcej — czy standardem jest lodówka w zabudowie? Jaki jest najpopularniejszy rodzaj okapu? Czy mikrofalówki są popularne? W którym miejscu montowany jest piekarnik? Jaki zlew jest najczęściej wybierany?

katalog ikea różnice jak zaplanować zaprojektować kuchnię z ikea

Narodowe preferencje odnośnie stylu mebli

Jeśli tego jest nam mało, to Twórcy katalogu IKEA muszą jeszcze uwzględnić preferencje odnośnie do designu mebli. Patrząc na powyższe zdjęcia widać, że pozornie podobne kuchnie różnią się jednak frontami — w pierwszym przypadku jest front z frezami, a w drugim pionowe rowki. I nie jest to przypadkowy zabieg. Istotny jest także kolor, układ i dobór sprzętu. Świetnie to widać na poniższym zestawieniu. Elementy wspólne utrzymują ten sam charakter zdjęcia, ale różnice są znaczące.

różnice w katalogu ikeakuchnia ikea australia
kuchnia ikea usa chiny azjakuchnia ikea norwegia szwecja

Wydania katalogów IKEA uwzględniają także różnice w tym, jaki rodzaj okien jest charakterystyczny dla danego obszaru. Oczywiście modyfikowany jest również widok za oknem:)

różnice w wyposażeniu kuchni w różnych krajachikea grecja ikea szwajcaria

Zdarza się, że różnice w katalogach wynikają np. z preferencji kolorystycznych danego społeczeństwa. Może się to wydawać nieistotne, ale to często odpowiedni dobór wykończenia mebla wpływa na sukces sprzedażowy.

Wspomniane już wcześniej preferencje mieszkańców danego kraju sprawiają, że np. tapicerowane wezgłowia łóżek, bardzo popularne w Skandynawii i USA, przegrywają w wielu miejscach na świecie. Ten aspekt, również wpływa na to, co znajduje się w katalogach w poszczególnych krajach.

Nie wszystkie produkty IKEA, są dostępne we wszystkich krajach. Przeglądając katalogi, zobaczymy, że produkty wyróżnione w swoich kategoriach mogą być różne.

Jednak katalog IKEA to nie tylko obrazki. Do tego dochodzą jeszcze różne języki i waluty. Na dokładkę także opisy, które są często unikalne dla danego kraju, co widać na poniższym przykładzie. Mimo tego, że oba teksty dotyczą krajów anglojęzycznych, to tekst jest inny. Sztab osób dba o to, by były możliwie spersonalizowane.

spiżarnia ikea uk usa

Robi wrażenie prawda? W świecie globalizacji i standaryzacji katalog IKEA jest dowodem na to, że nawet najwięksi gracze rynkowi dostosowują swoje produkty i ich przekaz marketingowy do specyfiki regionu. Rozbieżności jest bardzo dużo, ale trzeba przyznać, że są subtelne, przemyślane i rozważne.

Ja po uświadomieniu sobie ogromu pracy, jaki zespół IKEA wkłada w stworzenie tej wyczekiwanej przez wielu „książki”, jeszcze bardziej nie mogę się doczekać katalogu na 2018 rok. A jeśli uda się Wam kiedyś wertować wersje papierowe z innych krajów, zwróćcie uwagę na papier – w jego wyborze również uwzględniane są preferencje odnośnie połysku i postrzeganie jakości papieru.

Aktualny katalog IKEA (klik).

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz