ZDROWY SEN

Stolik nocny, jak wybrać najlepszy do swojego łóżka?

22 marca, 2018

Stolik nocny, taki mały mebel, a może wiele zmienić. Jest miejscem, na którym stoi lampka nocna, odkładamy na nim okulary, biżuterię, książkę, krem, funkcji może być wiele. Często kupujemy go przypadkowo, bo tworzy komplet z łóżkiem lub zwyczajnie się nam podoba. Przed zakupem warto zadać sobie kilka pytań. Jak wybrać stolik nocny?

Ile mamy miejsca na stolik nocny?

W wielu sypialniach nie można sobie pozwolić na duże stoliki nocne, a czasem dostawiając łóżko do ściany, możemy mieć tylko jeden. Przed przystąpieniem do poszukiwań warto dobrze wymierzyć miejsce, którym dysponujemy. Jeśli standardowe stoliki zajmują zbyt dużo miejsca, to poza wykonaniem mebla na wymiar można rozważyć zamocowanie półki. W przypadku gdy tego miejsca mamy naprawę niewiele i pozwala na to konstrukcja łóżka, to można także pomyśleć o stolikach nocnych montowanych do łóżek, np. w IKEA pojawiła się taka propozycja FLOTTEBO.

mały stolik nocny

1 IKEA / 2. SfMeble / 3. IKEA 

Szczęściarze dysponujący dużą przestrzenią przy łóżku, mogą pomyśleć o rozwiązaniach niestandardowych w Europie, a często praktykowanych w USA jak np. zastosowanie większej komody.

Jak wysokie jest nasze łóżko?

To naprawdę bardzo ważne, żeby przemyśleć, ile centymetrów ma nasze łóżko z materacem i czy wybrany przez nas stolik nocny pozwoli na wygodne funkcjonowanie. Inną kwestią jest zachowanie wizualnych proporcji. Łóżka o bardzo niskim korpusie nie powinniśmy zestawiać z wysokim stolikiem. Odkładanie rzeczy na stolik będzie niewygodne. Decydując się na łóżko kontynentalne, musimy także uwzględnić jego wysokość i to, że część stolików oferowanych na rynku może być zbyt niska.

Jakie są nasze wymagania?

Mówiąc inaczej, jakie są nasze przyzwyczajenia. Czy stolik nocny musi mieć szuflady? Jeśli tak to ile?  Czy wystarczy nam prosta bryła z blatem, czy przyda się dodatkowa półeczka do odkładania rzeczy. Jeśli chcemy postawić na stoliku lampkę, to uwzględnijmy, że zabierze nam to kawałek blatu. Cześć osób ładuje na stoliku nocnym telefon. Przemyślmy więc czy uda się nam schować ładowarki. Dostępne są stoliki z otworami, które pozwolą zamaskować przewody. Im mniej rzeczy na widoku, tym większe wrażenie porządku i tym łatwiej będzie nam utrzymać przestrzeń w czystości.

Z czego powinien być wykonany stolik nocny?

Jest kilka szkół wyboru materiału, z którego wykonany jest stolik. Część osób uważa, że powinien być pod kolor łóżka, inni, że pod kolor szafy, a jeszcze inni wolą eklektyczną mieszankę faktur i stylów.

Decydując się na łóżko tapicerowane, możemy rozważyć stolik nocny obity identyczną tkaniną. W ofercie producentów można spotkać modele o różnej wielkości i kształtach. Są to propozycje ze średniej półki cenowej. Zapewniają spójny wygląd sypialni, choć trzeba uważać, by wraz z bryłą łóżka nie przytłoczyły wnętrza. Ze względów praktycznych górny blat najczęściej przykryty jest szkłem.

tapicerowany stolik nocny

1 NEW ELEGANCE / 2. NEW ELEGANCE / 3. NEW ELEGANCE / 4. SIGNAL /5. NEW ELEGANCE / 6. NEW ELEGANCE

Najpopularniejsze stoliki nocne to takie wykonane z drewna i płyty. Oferta jest ogromna zarówno jeśli chodzi o modele, jak i o ceny. W tej grupie znajdą się najtańsze, jak i jedne z najdroższych propozycji. Są łatwe w utrzymaniu w czystości, a w przypadku chęci zmiany można rozważyć przemalowanie ich na inny kolor. 

prosty drewniany stolik nocny

1 JYSK /2. JYSK /3. IKEA / 4. SfMeble / 5. SfMeble / 6. SfMeble / 7. SfMeble 

klasyczny stolik nocny


1 VOX / 2. IKEA / 3. VOX / 4. BRW / 5. Meblarnia / 6. Agata Meble

Modne, choć na pewno najbardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości, są stoliki nocne wykonane z lustra. Potrafią jednak optycznie powiększyć przestrzeń, nie przytłoczą i dodadzą elegancji.

lustrzany stolik nocny z luster

1 KLER / 2. Modern Classic Home / 3. SfMeble / 4. Twój Dom i Ogród / 5. SfMeble 

Coraz bardziej popularne stają się także stoliki, które są połączeniem kilku materiałów np. metalu i drewna lub metalu i kamienia. Są efektowne i większość z nich świetnie się sprawdzi także jako stoliki kawowe czy konsole.

elegancki stolik nocny uniwersalne stoliki nocne

1 Rekoforma / 2. Home Design / 3. Lofterno / 4. 9design / 5. inspiroDesign

Przed zakupem, warto się zastanowić jak wybrać stolik nocny i wziąć pod uwagę powyższe aspekty. Jest to mały mebel, ale korzystamy z niego każdego dnia.

Wpis zawiera link afiliacyjny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz