Wnętrza

Pralnia w domu idealnie zaprojektowana

16 lutego, 2020
pralnia jak urządzić co warto zrobić w pralni

Potykanie się o suszarkę z praniem i konieczność wyboru wanna czy prysznic w łazience, bo musi się zmieścić jeszcze pralka. Są to jedne z najpopularniejszych powodów do znalezienia w domu miejsca na pralnię. Gwarantuję Wam, że bez względu na to, czy będzie to osobne pomieszczenie, czy tylko wnęka ukryta za drzwiami przesuwnymi, będzie to świetna decyzja. Jak powinna wyglądać dobrze urządzona pralnia? W wielu domach łączy się jej funkcję z kotłownią, toaletą dla gości albo z pomieszczeniem gospodarczym. Niewielkim nakładem kosztów może się ładnie prezentować i dzięki temu składanie, czy prasowanie ubrań staną przyjemniejsze. Czasem wystarczy tylko kilka drobnych elementów z bardzo tanich sklepów, jak np. Pepco. Tym razem chcę Wam wskazać kilka elementów, które w przypadku pralni są bardzo praktyczne, a pewnie nie o wszystkich słyszeliście.

Pralnia ze zlewem

Niektórzy dziwą się po co zlew w pralni i nie uwzględniają go. Ma on kilka praktycznych zastosowań, dla których zdecydowanie warto go uwzględnić. Można do niego wylewać wodę z suszarki, namaczać bardziej wymagające plamy lub robić pranie ręczne. Jeśli jest to również pomieszczenie gospodarcze, to posłuży nam np. do napełniana wiadra wodą.

zlew umywalka w pralni czy warto pralnia w domu

1 / 2 / 3

Przestrzeń do sortowania i suszenia

Codzienny obowiązek prania jest bardzo ułatwiony, jeśli mamy je posortowane i nie musimy za każdym razem wyrzucać całej zawartości kosza na brudy. Warto, więc jeśli tylko mamy taką możliwość, wstawić kosze na różne rodzaje tekstyliów np. białe, kolorowe, czarne. Ułatwia to późniejszą pracę. Dodatkowo dobrze jest już na początku przewidzieć miejsce do suszenia rzeczy. Jeśli mamy suszarkę elektryczną, to będziemy go potrzebować zdecydowanie mniej. Może to być miejsce na rozstawienie przenośnej suszarki lub zamontowanie podwieszanej na suficie, grzejniku lub ścianie. Są też osoby, które mimo ogrzewania podłogowego montują w pralni tradycyjny grzejnik, żeby zimą szybciej suszyć na nim ubrania.

dobra organizacja w pralni w domu sortowanie prania suszenie

1 / 2 / 3

jak dzielić pranie w pralni

1 / 2 / 3

kosze na pranie w pralni domowej

1 / 2 / 3

Miejsce do odwieszania i odkładania ubrań

Blat roboczy i wieszak na ubrania poprawią ergonomię pracy. Na blacie można sortować i składać rzeczy. Dobrze jest też przewidzieć, co będziemy robić z rzeczami, które zaraz po wyprasowaniu odwieszamy na wieszaki. Reling na ubrania to bardzo praktyczny i niedrogi element, a paradoksalnie niewiele osób na to wpada i ratuje się np. odwieszaniem na klamce drzwi, lub uchwytach szafek.

drążek w pralni wieszak pralnia co warto w niej zrobić

1 / 2

jak wygląda pralnia jak zorganizować

1 / 2 / 3

Miejsce na suszarkę

Cały czas w niektórych środowiskach pokutuje jeszcze mit, że suszarki bębnowe niszczą ubrania i nie warto w nie inwestować. Dziś mamy już na rynku urządzenia zupełnie inne niż te dostępne kilkanaście lat temu. Suszarki pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, miejsce na wieszanie prania, ale także sprawiają, że wiele z nich nie wymaga już prasowania. Nawet jeśli dziś uważacie, że nie jest to sprzęt dla Was, to urządzając pralnię, zostawcie miejsce tak na wszelki wypadek. Rozplanujcie zabudowę, aby suszarkę można było zamontować nad pralką lub ewentualnie usunąć jedną szafkę podblatową. Na etapie projektowania jest to bardzo łatwe, a może zaoszczędzić niepotrzebne przeróbki i stres później.

pralnia w domu z pralką i suszarką gdzie postawić suszarkę w pralni

1 / 2 / 3

Pralnia miejscem do przechowywania

W zależności od tego, jakie funkcje spełnia Wasza pralnia ilość półek czy szafek każdy dobiera do siebie. Do samej codziennej obsługi pralki trzeba wygospodarować też miejsce na przechowywanie proszków i płynów. Idealnie, jeśli uda się je schować, bo niepotrzebnie nie tworzą wrażenia bałaganu.

mała pralnia schowana we wnęce ukryta

1 / 2 / 3

Pralka na podeście

Na koniec zostawiłam rzadko w Polsce stosowane rozwiązanie, które bardzo poprawia ergonomię pracy. Umieszczenie pralki na podwyższeniu sprawia, że nie musimy się do niej schylać. Będzie to bardzo wygodne np. dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Poniżej można zamontować wysuwaną półkę do postawienia kosza do wyładowania zawartości pralki, zrobić szufladę na środki do prania lub zrobić kosz na brudy.

pralka zamontowana na szafce na podeście

1 / 2 / 3

Jestem bardzo ciekawa, jak wygląda Wasza wymarzona pralnia? Co jeszcze z własnego doświadczenia możecie podpowiedzieć innym?

Po więcej inspiracji zapraszam na tablicę na Pinterest.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

  • Reply Monika 5 stycznia, 2021 at 6:33 am

    Świetny artykuł! Właśnie jestem na etapie urządzania pralni a artykuł był bardzo pomocny. Dziękuję.

    • Reply makeitdesign 5 stycznia, 2021 at 11:12 am

      Cieszę się, że artykuł się przydał! Trzymam kciuki za urządzanie pralni 🙂

    Komentarz