Wnętrza

Samodzielne urządzanie domu – dobieranie materiałów

6 lutego, 2020
jak mieszać materiały w domu

Patrząc na wnętrza tworzone przez dobrych architektów widać „to coś”. Jedną z przewag, które zauważam, jest umiejętne komponowanie struktur i materiałów. Pomieszczenia nabierają głębi i ciekawego wyrazu właśnie dzięki miksowaniu faktur. Nie jest to łatwa umiejętność i zdecydowanie wymaga wprawy, znajomości surowców i wyobraźni. Samodzielne urządzanie domu to prawdziwe wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić? Mam dla Was kilka rad.

Samodzielne urządzanie domu zacznij od projektu

Jednym z czynników sukcesu profesjonalistów jest to, że zanim zaczną się prace, zostaje wypracowana kompletna wizja pomieszczenia. Jest to ogromna przewaga nad aranżacjami tworzonymi ad hoc, kiedy najpierw wybieramy kolor ścian, kilka tygodni później podłogi, a jeszcze później meble. Często okazuje się, że np. zmieniamy zdanie i decydujemy się na inne wybarwienie drewna. Co za tym idzie odcień płytek i farby powinny być inne. Wraz z trwaniem remontu i presją czasu maleje nasza motywacja i kreatywność w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. Dla świętego spokoju szukamy kompromisów albo odkładamy niektóre elementy na później, które nigdy nie nadchodzi. Efekt finalny zazwyczaj nie przynosi więc oczekiwanej satysfakcji, a my żyjemy w niedokończonym wnętrzu do kolejnego remontu. Przygotowanie konkretnej wizji ze sprecyzowanymi elementami przed rozpoczęciem prac może nas przed tym uchronić.

tablica inspiracji salonu samodzielne urządzanie domu

1 / 2

jak dobrać materiały do kuchni

1 / 2

Przymierzaj, zestawiaj i eksperymentuj

Dostępność próbek kolorów farb, tkanin, płytek, wybarwień drewna jest coraz większa. Producenci i sklepy specjalistyczne umożliwiają kupno lub wypożyczenia próbników. Skorzystaj z tego. Sprawdź, jak wybrane panele podłogowe będą się prezentować w Twoim wnętrzu. Przetestuj kolory farb na ścianach, które faktycznie chcesz nimi pomalować. Sprawdź, jak prezentuje się na żywo i w dotyku tkanina, z której chcesz wykonać rolety i zestaw ją z kolorem ścian. Pamiętaj, że całość ma tworzyć spójną kompozycję. Tak właśnie pracują profesjonaliści. Przykładają do siebie elementy i próbniki, oceniając czy wszystko do siebie pasuje.

moodboard z materiałami do wnętrza

1 / 2

dobieranie kolorów i struktur materiałów do domu samodzielne urządzanie domu

1 / 2 / 3

Szukaj inspiracji

Kopalnią wnętrzarskich inspiracji jest internet. Na blogach, portalach wnętrzarskich i w sklepach online czeka wiele nieoczywistych pomysłów. Koniecznie sprawdź Pinterest. Nie tylko znajdziesz tam ogrom przeróżnych zdjęć, ale masz też możliwość utworzenia własnych tablic inspiracji (moodboard). Dzięki temu w jednym miejscu gromadzisz zdjęcia rzeczy, które przypadły Ci do gustu. Zestawiając je, będzie łatwiej ocenić, czy wszystko do siebie pasuje. Gotową tablicę w łatwy sposób można pokazać też wykonawcom, żeby wytłumaczyć, czego oczekujesz.

moodboard wystroju domu

1 / 2

dobieranie materiałów do wykończenia wnętrza

1 / 2 / 3

Nie bój się mieszania stylów i marek

Kilkanaście lat temu panowała moda na komplety we wnętrzach. Meble w jednym pomieszczeniu dobierane były u jednego producenta, przez co wszystko do siebie pasowało. Ta moda już raczej bezpowrotnie minęła. Mieszaj produkty drogie z tanimi, te robione na wymiar z gotowymi.

Przeplataj materiały

Drewno, kamień, cegła, beton, skóra, plecionki, miękkie struktury, powierzchnie matowe i błyszczące… Dziś mamy ogrom możliwości. Wnętrza nabierają głębi, stają się ciekawsze i przytulniejsze dzięki takim kompozycjom. Jeśli marzy Ci się drewno na ścianie, ale np. ze względu na koszty nie możesz sobie na to pozwolić, to sprawdź opcję położenia paneli, albo tapety. Marzysz o naturalnym kamieniu na podłodze albo ścianach? Oferta producentów płytek jest coraz bogatsza i może uda się wyszukać wzór, który do złudzenia będzie imitować naturalny surowiec.

samodzielne projektowanie wnętrz

1 / 2

jak dobrać materiały do domu samodzielne urządzanie domu

1 / 2 / 3

Samodzielne urządzanie domu, to poważne wyzwanie. Mam nadzieję, że znaleźliście tu ciekawe wskazówki. Temat jest bardzo obszerny, więc jest to zapewne pierwszy wpis, z całego cyklu. Zapraszam po więcej i życzę Wam powodzenia.

Po więcej inspiracji zapraszam na tablicę na Pinterest.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz