Wnętrza

Podłużny stół w jadalni — na co zwrócić uwagę?

25 listopada, 2020
podłużny stół w jadalni prostokątny na co zwrócić uwagę

Jak najlepiej zaaranżować podłużny stół w jadalni? Czy musi nad nim wisieć lampa? Lepiej będzie się prezentować jedna czy może dwie? Czy muszą być identyczne krzesła? A jak to będzie wyglądać, kiedy zastąpimy je kanapą albo ławeczką? W tym wpisie chcę Wam pokazać różne rozwiązania i zainspirować do szukania idealnego dla siebie. Zajmowałam się już wcześniej okrągłymi stołami i pokazałam, gdzie można je kupić (klik), a teraz czas zająć się prostokątnymi.

elegancka jadalnia stół prostokątny szklany stół podłużny stół w jadalni

1 / 2 / 3

podłużny stół do jadalni z drewnianymi nowoczesnymi krzesłami

1 / 2 / 3

stół z tradycyjnymi krzesłami z drewna tradycyjna jadalnia podłużny stół w jadalni

1 / 2 / 3

Podłużny stół w jadalni — oświetlenie

Osobiście lubię, kiedy nad stołem wisi lampa. Zdarza się jednak, że aranżujemy przestrzeń, w której nie ma możliwości przesunięcia punktu świetlnego, albo nie wypada on centralnie nad środkiem stołu. A co w sytuacji, kiedy są skosy? Na wszystko jest sposób!

jaką lampę powiesić nad długim stołem czarne krzesła z drewna do jasnego stołu

1 / 2 / 3

krzesła z plecionką do stołu w jadalni

1 / 2 / 3

jak wybrać lampę nad stół podłużna pojedyncza żyrandol

1 / 2 / 3

Lampa na skosie

Skosy (jeśli mamy zachowaną odpowiednią wysokość) nie przeszkadzają w aranżacji stołu i oświetlenia. Kiedy centralna oś stołu nie wypada idealnie pod najwyższym punktem, to nadal możemy powiesić lampy. Znalazłam zdjęcia, które pomogą to sobie wyobrazić. W takich sytuacjach świetnie sprawdzi się pojedyncza lampa wisząca solo lub kilka w rzędzie.

stół pod skosem jak zamontować lampy nad stołem pod skośnymi ścianami

1 / 2 / 3

Oszukać oko

A kiedy punkt świetlny sufitowy nie znajduje się idealnie na środku, bo np. mamy element konstrukcji, który uniemożliwi montaż w wybranym miejscu? Jest grupa osób, ale których asymetria to idealne rozwiązanie, ale możemy też trochę oszukać oko. Pierwszą metodą jest montaż kilku lamp. Można to zrobić asymetrycznie lub w rzędzie omijając centralne miejsce, w którym wypadałaby jedna główna lampa. Innym rozwiązaniem są podłużne lampy lub żyrandole przypominające pająki, gdzie sami mocujemy ich ramiona. Polecam zajrzeć do wpisów o lampach ze szklanym kloszem (klik) i przeglądu żyrandoli (klik), bo czeka tam kilkaset ciekawych propozycji w bardzo zróżnicowanych cenach, już od kilkudziesięciu złotych.

boho lampy nad stołem naturalna jadalnia plecione lampy

1 / 2 / 3

nowoczesna jadalnia plastikowe krzesła czarne białe minimalistyczne wnętrze

1 / 2 / 3

prosta ponadczasowa jadalnia stół z jedną lampą dużą

1 / 2 / 3

Stół bez lampy

Chciałabym jednak obalić mit, że nad stołem musi wisieć centralna lampa. Nie zawsze mamy taką możliwość i z powodzeniem możemy to zrekompensować np. kinkietami albo lampami podłogowymi (przykłady takich lamp znajdziecie w tym wpisie (klik)). Trzeba jednak dobrze rozplanować inne źródła światła, by uniknąć sytuacji, że siedząc przy stole, rzucamy na niego cień i zamiast cieszyć się piękną jadalnią, uzyskamy efekt ciemnego zakątka tylko na spotkania przy świecach.

podłużny stół w jadalni kanapa zamiast krzeseł styl kawiarniany

1 / 2 / 3

Miejsca do siedzenia przy podłużnym stole w jadalni

Ławeczka albo kanapa przy stole

Podłużny stół w jadalni umożliwia zastąpienie części krzeseł ławeczką albo kanapą (zobacz na zdjęcie powyżej). Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy trochę miejsca i posadzimy więcej osób. Wybór kanapy albo zabudowanej ławeczki wprowadzi też charakter kawiarniany, który wiele osób bardzo lubi. Burzy to symetrię i staje się elementem zaskoczenia. Ten zabieg może się też okazać pomocny w otwartej przestrzeni, kiedy nie chcemy, żeby wystające ponad stół krzesła dominowały nad wnętrzem. Daje poczucie większej przestronności i zdejmie z pola widzenia dodatkowe elementy, które sprawiają, że szczególnie mała przestrzeń może być przytłoczona nadmiarem elementów.

ławeczka zamiast krzeseł przy długim stole

1 / 2 / 3

podłużny stół w jadalni eklektyczne wnętrze

1 / 2 / 3

Krzesła czy fotele?

Na to pytanie mam jedną odpowiedź — wszystko zależy, ile miejsc siedzących przy stole chcemy uzyskać. Fotele są szersze, zazwyczaj mają podłokietniki, więc najczęściej możemy ich ustawić mniej niż krzeseł. Z założenia są jednak bardziej komfortowe niż krzesła (choć to zdecydowanie nie jest regułą). Jeśli bardzo nam na nich zależy, a jednocześnie szukamy kompromisu z ilością miejsc siedzących, to można wybrać krzesła na długie boki stołu i fotele na szczytach. Często z jednej serii dostępne są modele w wersji krzesła i fotela, ale zachęcam też do mieszania stylów i kolorów. Jeśli chcemy uzyskać mniej elegancki i formalny charakter wnętrza, to będzie to strzał w dziesiątkę. W tym wpisie pokazuję inspiracje z identycznymi modelami krzeseł, miksem kolorów i różnych fasonów. Piękne i jakościowe propozycje krzeseł z drewna polecałam we wpisie o krzesłach do jadalni (klik). Najważniejsze jednak, żeby dobrać odpowiednią wysokość i szerokość krzeseł, siedziska i podłokietników do konkretnego modelu stołu.

elegancki podłużny stół w jadalni z fotelami

1 / 2 / 3

plecione fotele przy długim stole

1 / 2 / 3

tradycyjna jadalnia z wygodnymi krzesłami z podłokietnikami

1 / 2 / 3

plecione krzesła na płozach przy stole w jadalni

1 / 2 / 3

prosta aranżacja jadalni w anekesie kuchennym

1 / 2 / 3

Po więcej inspiracji na jadalnie zapraszam na tablicę na Pinterest. A Wy macie jakieś porady na podłużny stół w jadalni?

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz