Wnętrza

Plecionka wiedeńska – co to jest? Powrót ikony!

25 listopada, 2019
plecionka wiedeńska co to jest

Jednym z najbardziej klasycznych wzorów we wnętrzach jest plecionka wiedeńska. Choć brzmi bardzo tajemniczo, to każdy z nas widział ją w swoim życiu, a większość przynajmniej raz na niej siedziała. Kojarzymy ją głównie z kultowym krzesłem kawiarnianym. Czym właściwie jest plecionka wiedeńska i dlaczego tak wielu projektantów mebli ją stosuje? Sprawdźcie sami, na czym polega jej wyjątkowość i dlaczego staje się jednym z najgorętszych trendów.

plecionka wiedeńska na meblach stół stolik

1 / 2 / 3

plecionka wiedeńska na oparciu siedzisku krzesła ton

1 / 2 / 3

Czym jest plecionka wiedeńska?

Przeglądając zdjęcia z najmodniejszych targów wnętrzarskich, a co za tym idzie również oferty sklepów, już od kilku sezonów można zauważyć powrót naturalnych materiałów i plecionki. W tym roku na prowadzenie wysuwa się jej bardzo charakterystyczny splot zwany plecionką wiedeńską. Jest to klasyczny motyw, który charakteryzuje się ośmiokątnym wzorem. Podobno został stworzony już w XVII wieku. Swoją popularność zawdzięcza jednak zastosowaniu w słynnym krześle marki Ton nr 14. Projekt stworzony w 1859 roku przez austriacką markę Thonet sprzedał się już w ponad 80 milionach egzemplarzy. Dzięki atrakcyjnej cenie, lekkości i łatwości w utrzymaniu w czystości już krótko po wprowadzeniu na rynek był chętnie stosowany w punktach bistro w Wiedniu. I to właśnie im zawdzięcza swoją popularną nazwę wiedeńskie kawiarniane krzesło.

Krzesło Ton nr 14
krzesło barowe wiedeńskie ton nr 14

1 / 2 / 3

krzesło ton plecionka z rattanu wiedeńska

1 / 2

Wyjątkowość plecionki wiedeńskiej

Plecionka wiedeńska najczęściej wykonana jest z naturalnego rattanu. Są to różne gatunki palmy, które pochodzą z Azji i są bardzo elastyczne. Umożliwia to łatwe formowanie kształtów. Wyjątkowość plecionki wiedeńskiej polega jednak sekrecie jej splotu. Ośmiokątny wzór nadaje ogromnej trwałości, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, przewiewności, łatwości utrzymania w czystości i niezbędnej elastyczności. Przy tym jest bardzo efektowny i ponadczasowy. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że w mojej rodzinie od kilkudziesięciu lat jest fotel wykonany właśnie z plecionki wiedeńskiej i jest niezniszczalny.

plecionka wiedeńska kanapa sofa oparcie

1 / 2 / 3

łóżko z plecionki wiedeńskiej

1 / 2

Trendy

Obecnie wzór plecionki wiedeńskiej przeżywa swój renesans. Znajdziemy go nie tylko na krzesłach i fotelach, ale również kanapach, łóżkach, stołach i wielu akcesoriach do wnętrz. Będzie świetnie się łączyć ze wszystkimi naturalnymi materiałami, jak drewno czy kamień, ale równie dobrze wpisze się w bardziej nowoczesne połączenia np. z metalem. Przykładem może być kolejne słynne krzesło zaprojektowane przez Marcela Breuera w 1928 roku. Model Cesca mimo ponad 90 lat, nadal wygląda nowocześnie i jest dowodem, że forma plecionki wiedeńskiej nie starzeje się i nie wychodzi z mody.

Krzesło Cesca, Marcel Breuer, Knoll
krzesło cesca marcel breuer nowoczesne krzesło z plecionką wiedeńską metalowe

1 / 2 / 3

proste krzesło z wytrzymałego materiału cesca breuer marcel włoskie meble

1 / 2 / 3

Jestem bardzo ciekawa, jak podoba się Wam ten wzór? Ja chyba musiałam do niego dojrzeć. Kilka lat temu podbił moje serce i myślę, że ze mną na długo zostanie. Bardzo się cieszę, że plecionka wiedeńska wraca na salony.

najbardziej znane krzesła restauracyjne z plecionym obiciem

1 / 2 / 3

co to jest plecionka wiedeńska

1 / 2 / 3

Więcej inspiracji i przykładów wykorzystania plecionki wiedeńskiej we wnętrzach, znajdziecie we wpisie z przykładami mebli z plecionką i jak zawsze na tablicy na Pinterest.

krzesła z drewna z rattanem

1 / 2 / 3

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz