Wnętrza

Ogród ziołowy w domu i na tarasie

28 maja, 2023
ogród ziołowy w domu i na tarasie

Ogród ziołowy to bardzo praktyczna przestrzeń zarówno dla miłośników dobrego gotowania, jak i świeżych naparów i koktajli. To także bardzo efektowne rozwiązanie, które potrafi przykuć oko i wypełnić przestrzeń użytecznymi roślinami. Zioła to pewnie zresztą najczęściej spotykane rośliny w naszych domach. Część osób będzie nastawiona na zakup doniczki, zużycie pędów i wyrzucenie rośliny, ale dużo bardziej ekonomiczne (i satysfakcjonująco) jest samodzielne uprawienie tych roślin. Ogród ziołowy można stworzyć w domu, na balkonie, tarasie i oczywiście na ogrodzie. Tym razem zapraszam na szybki przegląd możliwości aranżacji.

Zioła są bardzo łatwo dostępne. W formie krzaczków kupimy je w większości sklepów spożywczych i oczywiście w centrach ogrodniczych, gdzie dostępne są również jako nasiona. Wiele osób właśnie od ziół zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem. Ich zdecydowaną zaletą jest niska cena i szybki czas wzrostu. Może i Twoja pasja do ogrodnictwa zacznie się od bazylii, mięty i tymianku?

Ogród ziołowy w domu

W naszych domach najczęściej decydujemy się na ogród ziołowy w kuchni, gdzie korzystamy z tych roślin. Dzięki temu nie tylko łatwiej z nich skorzystać, ale również stanowią naturalną dekorację. Zioła mogą stać w doniczkach lub skrzynkach na blacie, wyspie kuchennej, a także wisieć na ścianie. Te rośliny lubią światło, wiec najlepiej będą się czuć na parapecie w pobliżu okna. Mniej spotykanym rozwiązaniem jest zaaranżowanie doniczek lub skrzynki z ziołami na stole. Mnie ten pomysł się bardzo podoba szczególnie w przypadku tych bardziej rustykalnych i nawiązujących do życia na wsi wnętrz.

1 / 2 / 3

1 / 2

1 / 2 / 3

1 / 2 / 3

1 Domowa szklarnia na nóżkach czarna 2063 zł / 2. Doniczka na zioła Grow it wisząca 144 zł / 3. Biała doniczka ozdobna 192 zł / 4. Zestaw doniczek brązowych 595 zł / 5. Doniczka Hydrous z systemem nawadniania 339 zł / 6. Czarna donica MENU 289 zł / 7. Samopodlewająca doniczka na zioła biała Eva Solo 384 zł / 8. Konewka czarna Herb&Sprout 0,75 L 280 zł / 9. Doniczka Airy biała Hübsch 800 zł

Ogródek ziołowy na tarasie i balkonie

Taras i balkon to idealne miejsce na uprawę ziół, bo możemy im zapewnić zdecydowanie więcej promieni słonecznych niż w domu. Zazwyczaj mamy też na to więcej miejsca, a zarazem jesteśmy blisko domu, więc cały czas mamy łatwy dostęp do naszych upraw nawet przy gorszej pogodzie. Do aranżacji ogródka ziołowego na balkonie i tarasie idealnie sprawdzą się donice, skrzynki i wszelkie rozwiązania, które pozwolą nam piętrować uprawy (regały, wózki, mocowania na ścianach i barierkach), a zarazem nie zabiorą dużo podłogi i ułatwią sprzątanie.

1 / 2 / 3

1 / 2 / 3

1 / 2 / 3

1 / 2 / 3

1 Zestaw 3 szt. okrągłych doniczek ceramicznych. J-line 1375 zł / 2. Zestaw narzędzi ogrodowych 39 zł / 3. Doniczka Terra L zielona House Doctor 1595 zł / 4. Żelazny stojak na donicę czarny 799 zł / 5. Narzędzia ogrodnicze 106 zł / 6. Elegancka, burgundowa doniczka 72 zł / 7. Kwietnik Daiza na nóżkach 1679 zł / 8. Osłonka z wywiniętym kołnierzem Oohh 64 zł

Ogród ziołowy

Zioła można też oczywiście uprawiać w szklarni i na rabatach w ogrodzie. Małe kępki mogą świetnie wypełnić luki między warzywami w skrzyniach, jednak pamiętajmy, że niektóre z nich, jak np. mięta czy bazylia potrafią tworzyć całkiem rozbudowane krzaczki. Część z nich zabezpieczona na zimę przetrwa więcej niż jeden sezon.

1 / 2 / 3

1 / 2 / 3

Macie w swoim dołu ogród ziołowy? Jaka jest Wasza ulubiona metodą na uprawę tych roślin? Zapraszam również do pozostałych wpisów na Make It Design.

Wpis „Ogród ziołowy w domu i na tarasie” zawiera lokowanie produktów.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz