Wnętrza

Lokalizacja mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

27 lutego, 2020
lokalizacja mieszkania do kupna

Kupno domu lub mieszkania, to dla większości największe inwestycje życiowe. Wymagają przemyślenia wielu bardzo istotnych aspektów i zaryzykuję stwierdzenie, że lokalizacja jest najważniejszym z nich. Tym tematem otwieram też cykl poradnika, na co zwrócić uwagę przed zakupem domu albo mieszkania. Jak więc sprawdzić, czy interesująca nas lokalizacja mieszkania lub domu jest tą odpowiednią?

Komunikacja

Nawet mieszkając w danym mieście nie zawsze wiemy jak wyglądają węzły komunikacyjne, korki, czy transport publiczny w każdej jego części. Niektóre dzielnice niesłusznie owiane są złą sławą, albo wręcz przeciwnie mają opinię bezproblemowych, a ich mieszkańcom wcale nie żyje się tak kolorowo. Dobrze jest więc przekonać się na własnej skórze jak wygląda komunikacja naszego potencjalnego osiedla z interesującymi nas punktami – pracą, szkołą, centrum miasta, siłownią itp. Wybierzmy się w to miejsce o różnych porach i w różne dni tygodnia, żeby sprawdzić jak wygląda faktyczna sytuacja. Sprawdźmy różne drogi dojazdu. Przyjrzyjmy się połączeniu transportu publicznego do wybranych przez nas miejsc. Da to obraz, czy dojazd do i z domu, będą dla nas akceptowalne.

Infrastruktura wokół

Każdy z nas potrzebuje w okolicy swojego domu czegoś innego. Dla niektórych istotne są sklepy, w których można rano zrobić szybkie zakupy na śniadanie. Dla innych ważne będzie dobre przedszkole lub szkoła, żeby dziecko mogło samodzielnie wrócić do domu, a są i tacy, którzy w swojej okolicy potrzebują terenów zielonych, żeby móc wyjść na spacer z psem. Dobrze jest stworzyć taką indywidualną listę potrzeb i sprawdzić, czy w wybranej okolicy są najważniejsze dla nas punkty.

jaka jest najlepsza lokalizacja mieszkania do kupna

1 / 2

Plan zagospodarowania terenu

Ten punkt uznaję za absolutnie konieczny dla każdego, kto rozważa zakup mieszkania. Dobrze jest sprawdzić, jakie są plany na okolicę, która nas interesuje. Może się okazać, że park, który był jednym z atutów lokalizacji już za chwilę stanie się ściśle zabudowanym osiedlem, albo co bardziej skrajne, że wielki pas zieleni pod miastem, na którym wyobrażamy sobie weekendowe spacery jest zarezerwowany na nową obwodnicę miasta lub fabrykę. Poznanie planów potrafi też potencjalnie podpowiedzieć, czy wartość nieruchomości wzrośnie w najbliższym czasie, w związku z planowanymi inwestycjami.

Wywiad sąsiedzki

Jeśli znamy kogoś kto mieszka w wybranej okolicy warto popytać o to jak się w niej mieszka. Taka osoba potrafi często podać nam praktyczne i cenne informacje o okolicy, których sami nie wyłapiemy np.że mimo tego, że osiedle położone jest na obrzeżach, to jest problem z parkingiem, bo graniczy z kilkoma biurowcami, które nie mają wystarczającej ilości miejsc parkingowych, albo że mimo dużego oddalenia często docierają nad osiedle zapachy z oddalonej oczyszczalni ścieków, lub że główne drogi dojazdowe na osiedle przecinają się z torami kolejowymi i w godzinach szczytu tworzą ogromne korki, bo osiedle się cały czas powiększa.

Inwestycje w okolicy

Polecam też przyjrzenie się inwestycjom w okolicy. Poznamy ceny i porównamy, czy oferta wybranego dewelopera jest atrakcyjna, ale także da nam to obraz, czy okolica staje się bardziej biurowa, czy mieszkalna i kogo potencjalnie może przyciągnąć. Nowe inwestycje przyciągną też zapewne na parterach lokale usługowo-handlowe, które mogą się stać kolejnym ułatwieniem dla mieszkańców.

gdzie kupić mieszkanie dom

1 / 2

Lokalizacja mieszkania to element, którego nie da się łatwo zmienić. Nie jest to przestawienie ściany, czy dokupienie dodatkowego miejsca parkingowego. Temu aspektowi warto poświęcić dużo uwagi i przeanalizować swoją decyzję. Już niedługo kolejne wpisy poświęcone zakupowi mieszkania lub domu. Przyjrzymy się deweloperom i układom mieszkań.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Komentarz