Wnętrza

Designerskie przedmioty codziennego użytku, które musisz znać

2 listopada, 2020
designerskie przedmioty codziennego użytku wazon savoy aalto wyciskarka do cytrusów juicy salif korkociąg anna g

Są takie przedmioty, które przede wszystkim mają spełniać swoją funkcję praktyczną. Ich walory wizualne nie są dla większości tak ważne. Jest jednak kilka projektów, które są sławami w swoich kategoriach. Niektórych śmieszą, inni uważają, że powinno się na nie tylko patrzeć, ale zdecydowanie warto je znać. Przedstawiam Wam trzy designerskie przedmioty codziennego użytku, za którymi kryją się ciekawe historie. Podobno nie powinno się ich chować do szafek, bo mają być pretekstem do rozpoczęcia rozmowy. Poznajcie korkociąg Anna G, wyciskarkę do cytrusów Juicy Salif i wazon Savoy nazywany też Aalto.

Korkociąg Anna G

korkociąg anna g kobieta w sukience

1 / 2

Kobieta korkociąg to jeden z najbardziej znanych przedmiotów kuchennych o designerskiej formie. Swoją sławę bynajmniej nie zawdzięcza unikalnemu mechanizmowi, a wyjątkowemu kształtowi. Kokieteryjna dziewczyna w długiej, kolorowej sukience podnosząc swoje ramiona, unosi korek butelki wina. Jest to przedmiot, który pięknie wygląda na stole i stanie się pewnie pretekstem do wielu rozmów. Pikanterii całemu projektowi dodaje nazwa korkociągu. W firmie Alessi przewidywano, że ten przedmiot ma szansę stać się ikoną stylu. Długo toczyły się więc rozmowy nad jego nazwą. Jeden z szefów marki, Alessandro Mendini stwierdził, że dziewczyna z korkociągu kogoś mu przypomina. Chodziło o utalentowaną i piękną Annę Gili, włoską designerkę pracującą m.in. dla Alessi, a prywatnie partnerkę Alessandro. Mimo jej pierwszych sprzeciwów projekt dostał nazwę Anna G. I tak od 1993 roku pojawiają się na rynku różne odsłony kultowego korkociągu, a także linie innych produktów m.in. minutnik, korek do wina czy etażerka. Jako ciekawostkę trzeba też dodać, że poza Anną G kupimy również męską wersję korkociągu Alessandro M. Choć zdecydowanie nie podzielił sukcesu sprzedażowego damskiej wersji, to trzeba przyznać, że jest to ciekawa historia miłosna z kuchnią i designem w tle.

designerskie przedmioty codziennego użytku korkociąg anna g alessandro m kobieta mężczyzna

1 Stoper do szampana Alessi Anna Sparkling 199 zł / 2. Korkociąg A di Alessi Anna G. jasny niebieski 185 zł / 3. Czerwono-biały korkociąg mężczyzna w kapeluszu Alessandro M 159 zł / 4. Korkociąg Anna G chromowany 329 zł / 5. Korkociąg Alessi Alessandro M 279 zł / 6. Kobieta w sukience korkociąg Anna G zielony 185 zł / 7. Korkociąg Alessandro M niebieski 159 zł / 8. Etażerka Alessi Anna Gong 795 zł / 9. Duomo di Milano, korkociąg Alessi Alessandro M 270 zł / 10. Korkociąg Anna G fioletowa sukienka 185 zł / 11. Anna G. korkociąg 185 zł / 12. Magnes Anna G 25 zł / 13. Korek do butelek Anna Stop 89 zł / 14. Korkociąg Anna G czarna sukienka 185 zł / 15. Korkociąg Alessi Anna G. 20th Anniversary 335 zł / 16. Korek do butelek Anna Stop 92 zł / 17. Minutnik Anna Time 246 zł / 18. Korkociąg A di Alessi Red Alessandro M. 136 zł

Wyciskarka do cytrusów Juicy Salif

To zdecydowanie jedno z najbardziej dyskusyjnych akcesoriów kuchennych, a jak określił ją Alberto Alessi, dyrektor firmy Alessi, która jest producentem tego sprzętu „to najbardziej kontrowersyjna wyciskarka stulecia”. Dzieło słynnego Philippa Starca wzbudza wiele emocji, a w niektórych środowiskach uchodzi nawet za żart. Trzeba sobie jednak powiedzieć wprost, że choć mówimy o wyciskarce do cytrusów, to ten przedmiot nie powstał, by spełniać swoją funkcję praktyczną. Wyciskarka zrobiona jest z polerowanego odlewu aluminium. Z założenia sok powinien spływać wyżłobionymi rowkami bezpośrednio do szklanki, którą można postawić pod wysoką konstrukcją. W praktyce jednak sok rozpryskuje się dookoła. Ze względu na swoje gabaryty może być też ciężko zmieścić ją w szufladach lub kuchennych szafkach. Starc stwierdził jednak, że „jej zadaniem nie jest wyciskanie cytryn. Ma być pretekstem do rozpoczęcia rozmowy”. I choć sama jestem zwolennikiem pustych blatów, to taką rzeźbę chętnie bym na nim postawiła.

designerska wyciskarka do cytrusów juicy salif

Wyciskarka do cytrusów Juicy Salif 319 zł / zdjęcie

Ciekawa jest też historia powstania samego projektu. W 1990 roku Starc pracował we Włoszech nad nowym projektem tacy, który zamówiła od niego marka Alessi. Jedząc kalmary w jednej z restauracji, wpadł na pomysł wyciskarki do cytryn i naszkicował ją na serwetce, którą wysłał do siedziby firmy. Dziś ową słynną ubrudzoną sosem serwetkę można zresztą oglądać, jako jeden z eksponatów w muzeum Alessi. Z okazji jubileuszu marka wypuściła na rynek pozłacaną wersję wyciskarki. Podkreśla to zdecydowanie piękno kształtów, ale uniemożliwia też jej funkcjonalne zastosowanie, ponieważ powłoka z tego szlachetnego metalu uległaby zniszczeniu w zetknięciu z kwasem cytrynowym. Daje to więc do myślenia, że nie jest to jednak produkt użytkowy.

Wazon Savoy / Aalto

designerskie przedmioty codziennego użytku wazon savoy

1 / 2

To zdecydowanie jeden z najsłynniejszych wazonów na świecie, który niektórym przywodzi na myśl kałużę, a innym skórzane bryczesy Eskimosa. Ten niecodzienny kształt stworzyło małżeństwo fińskich projektantów Aino Marsio-Aalto i Alvar Aalto, które zostało zatrudnione do zaprojektowania wystroju restauracji Savoy w Helsinkach. Wyznawali oni zasadę, że zadaniem architekta jest kształtowanie całego otoczenia człowieka. Do projektu podeszli więc bardzo kompleksowo. Nie przypuszczali wtedy zapewne, że elementem, który zrobi furorę wśród gości, będzie wazony. Projekt zgłosili w 1936 roku w konkursie, organizowanym przez hutę szkła Karhula-Iittala, wygrywając pierwszą nagrodę. Niestety ze względu na zapisy w umowie, prawa do dzieła trafiły do organizatora konkursu. Z tego właśnie względu wazon funkcjonuje pod dwoma nazwami — Savoy Vase od marki hotelu i Aalto jako hołd od nazwiska projektantów, którzy mimo sukcesu sprzedażowego nigdy nie otrzymali wynagrodzenia.

wazon o nieregularnych kształtach kałuża wazon aalto

1 / 2

Nie jest to jednak koniec kontrowersji, którymi owiany jest ten wazon. Do końca nie wiadomo też, które z małżonków jest jego autorem. Aino była uznaną i wielokrotnie nagradzaną projektantką naczyń, ale w literaturze to zazwyczaj Alvar występuje w roli twórcy tego wazonu. Nie jest to jedyna taka historia w świecie ikon designu, bo jakiś czas temu pisałam też o podobnej związanej z Fotelem Barcelona.

Skąd jednak wziął się wyjątkowy prosty, a zarazem organiczny kształt wazonu Savoy? Jest kilka hipotez. Pierwsza nawiązuje do kształtu jezior i pofalowanej linii brzegowej Finlandii, z którymi obcował od dzieciństwa Alvar, którego ojciec był kartografem. Druga mówi o odniesieniu do nazwiska projektantów i jego znaczenia. Po fińsku aalto oznacza fale. Trzecia historia przytacza doświadczenie, które przeprowadził Alvar, wbijając kilka patyków w ziemię i wdmuchując między nie szklaną kulę, która rozlała się w kałużę, lub jak stwierdził projektant skórzane spodnie Eskimoski.

wazon aalto wazon savoy ikons designu

1 / 2

Zdecydowanie trzeba przyznać, że wazon Aalto jest jednym z symboli fińskiego designu i jednym z najbardziej znanych przedmiotów na świecie. Nie jest też łatwy w produkcji i wymaga ręcznej roboty kilku rzemieślników, którzy dmuchają szkło. Dziś kolekcja Alvar Aalto jest bardzo rozbudowana. Zawiera szeroką gamę kolorów i rozmiarów, będąc najbardziej kultową kolekcją marki Iittala. Pentagon Design zaprojektowało też dodatkowe elementy inspirowane oryginałem, które jeszcze bardziej rozbudowało portfolio, m.in. o stalowe misy i drewniane talerze.

savoy vase aalto vase wazon fala kałuża nieregularny

1 Wazon Aalto 25 cm 807 zł / 2. Misa Aalto 38 cm 1668 zł / 3. Podstawka pod gorące naczynie Aalto 26 zł / 4. Wazon Savoy 16 cm 760 zł / 5. Foremki do ciasteczek Aalto 2 szt. 62 zł / 6. Wazon Savoy 22 cm 664 zł / 7. Wazon Aalto 10 cm 329 zł / 8. Misa Aalto stalowa 329 zł / 9. Wazon Aalto 22 cm 664 zł / 10. Świecznik Aalto 110 zł / 11. Wazon Savoy 12 cm 449 zł / 12. Misa Aalto stalowa 473 zł / 13. Miseczka Aalto 7 cm 239 zł / zdjęcie

Te trzy designerskie przedmioty codziennego użytku, to kolejne historie z cyklu ikony designu. Mam nadzieję, że się Wam podobały. Ja chętnie widziałabym te przedmioty w swoim domu, a Wy?

Nagłówek 1 / 2

designerskie przedmioty codziennego użytku

designerskie przedmioty codziennego użytku

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

  • Reply Eryk Wroński 26 lutego, 2021 at 10:30 am

    Cudowne zestawienie, o niektórych designerskich gadżetach nie miałem pojęcia, pozdrawiam 🙂

    • Reply makeitdesign 28 lutego, 2021 at 10:21 pm

      🙂

    Komentarz