Wnętrza

Podłoga szachownica – klasyczny wzór w wielu odsłonach

21 stycznia, 2021
podłoga szachownica jak wygląda czy warto jak ułożyć

Jeden z najbardziej klasycznych wzorów płytek. Przez niektórych uznawany za piękny i uniwersalny, a przez innych zbyt wyrazisty i kontrastowy. Bez względu na to, w której grupie jesteście, w tym wpisie chcę Wam pokazać, jak prezentuje się podłoga szachownica w różnych odsłonach. Będą rustykalne klimaty, stare kamienice, przestronne rezydencje i nowoczesne wnętrza. Zobaczycie ten wzór na korytarzach, w kuchniach, jadalniach, łazienkach, a ja podsunę wskazówki na to, jak połączyć go z innymi rodzajami podłogi i na co zwracać uwagę decydując się na ten kształt. Zebrałam kilkadziesiąt zdjęć, które ilustrują odmienne oblicza szachownicy.

podłoga szachownica na wejściu do domu

1 / 2 / 3

czarno-biała szachownica w kuchni na podłodze

1 / 2 / 3

Podłoga szachownica jest kontrastowa i bardzo wyrazista, przez co wybija się na pierwszy plan we wnętrzach, który potrafi przytłoczyć całość. Wbrew pozorom nie narzuca jednak jednego określonego stylu. O wszystkim zdecydują tu inne dodatki m.in. kolor listw przypodłogowych, mebli i akcesoriów. Ten wzór spokojnie można też łączyć z dywanami i tu szczególnie polecam np. te w stylu vintage, których przegląd robiłam w jednym z poprzednich wpisów (klik). Na kilku zdjęciach w tym wpisie dojrzycie zresztą dywany na tej podłodze. Pozwolą one zmiękczyć i wyciszyć indywidualny charakter szachownicy.

mozaika czarno-biała przy drzwiach wejściowych płytki

1 / 2 / 3

mozaika z kamienia naturalnego na podłodze jak szachownica

1 / 2 / 3

Podłoga szachownica może być wykonana z różnych materiałów. Mogą to być płytki, naturalny kamień (ta wersja mi osobiście podobają się najbardziej), a wzór z powodzeniem da się również namalowane na drewnianej podłodze. Przykłady wszystkich materiałów zobaczycie w tym wpisie. Każdy z nich zapewni trochę inny efekt. Standardowe płytki o jednolitym wybarwieniu będą najbardziej kontrastujące. Te imitujące kamień i wykonane z naturalnego materiału poprzez widoczne żyłki i nierówne wybarwienie będą bardziej miękkie w odbiorze.

jak ułożyć szachownicę na podłodze płytki kamień naturalny

1 / 2 / 3

mozaika z kamienia na podłodze w łazience na korytarzu

1 / 2 / 3

Jak ułożyć szachownicę?

Za pomocą linii można „czarować” we wnętrzach, tworzyć iluzje optyczne, powiększać i pomniejszać. Chętnie wykorzystują ten zabieg projektanci wnętrz, więc zanim zdecydujecie się na konkretne ułożenie wzoru z kontrastowych płytek na podłodze, to warto znać kilka zasad:

  • mniejsza szachownica ułożona prosto stworzy wiele przecinających się linii, przez co nada wnętrzu bardziej przytulny charakter
  • większe płytki stworzą mniej linii i podkreślą rozmiar pomieszczenia
  • ułożenie płytek w karo strawi wrażenie, że stanie się ono szersze i bardziej otwarte.

Jak to wykorzystać w praktyce? Dobierając płytki do wnętrza, bierzemy pod uwagę wymiar płytek i kierunek ich ułożenia. Na zdjęciach w tym wpisie pokazuję wiele przykładów wąskich korytarzy i kuchni, które z powodzeniem korzystają z ułożenia w karo i doboru odpowiednich proporcji płytek, do gabarytów pomieszczenia.

czarno-biała podłoga w kuchni w łazience

1 / 2 / 3

jak ułożyć czarno-białe płytki na podłodze

1 / 2 / 3

jak wykończyć płytki przy ścianach

1 / 2 / 3

duże płytki na podłodze na korytarzu czerń i biel

1 / 2 / 3

Innym ważnym aspektem jest też to, w jaki sposób wykończymy płytki przy ścianach i jak połączymy je z innym rodzajem podłogi np. z drewna. Można to zrobić klasycznie, ucinając wzór i najlepiej kończąc na pełnej płytce lub w miejscu przekątnej. Innym ciekawym rozwiązaniem będzie stworzenie obwódki z mniejszych już podłużnych płytek, które dadzą wrażenie obramowania tej dwukolorowej mozaiki. Dzięki lamówce uzyskamy efekt przypominające dywan, a tym samym odciągniemy wzrok od ścian i przyciągniemy go bardziej do centrum pomieszczenia. Na zdjęciach są bardzo różnorodne przykłady, gdzie zobaczycie samą mozaikę, albo wykończoną wzorzystą jedno- i dwukolorową obwódką. Jeśli nie podoba się Wam to rozwiązanie, to jest też oczywiście opcja tworzenia dekoracyjnej opaski np. z drewna, z którego jest ułożona podłoga obok (zobaczycie to np. na zdjęciu poniżej na środku i po prawej).

podłoga szachownica jak połączyć płytki z inną podłogą

1 / 2 / 3

jak wykończyć koniec płytek jak wygląda szachownica różnej wielkości

1 / 2 / 3

Podłoga w szachownicę w kuchni

Podłoga szachownica w odsłonie kuchennej. Chcę Wam pokazać, że sprawdzi się z meblami w różnym stylu i kolorze. Mam nadzieję, że dzięki temu sprawdzicie, czy ten wzór jest tym, czego szukacie do swoich domów.

czarno-biała mozaika w kuchni podłoga

1 / 2 / 3

duże kontrastowe płytki na podłodze w kuchni

1 / 2

szachownica na kuchennej podłodze

1 / 2 / 3

Podłoga szachownica na korytarzu

Najczęściej szachownicę widuję na korytarzach. Nic dziwnego, bo są to zazwyczaj dosyć wąskie i długie pomieszczenie, a jak pisałam wyżej, ułożenie w karo i wybór kontrastujących kolorów potrafi oszukać nasze oko i sprawić, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Dodatkowo im mniejszy wzór, tym bardziej odciąga uwagę od ewentualnych zabrudzeń.

jak optycznie poszerzyć wąski korytarz płytki układane na skos

1 / 2 / 3

elegancka podłoga na wejściu do domu jak ułożyć płytki

1 / 2 / 3

podłoga z naturalnego kamienia szaro-białe płytki

1 / 2 / 3

Szachownica w innych kolorach

Podłoga szachownica oryginalnie jest czarno-biała. Ja jednak wolę ją w trochę łagodniejszej odsłonie z mniejszym kontrastem, więc przemycę w tym wpisie jeszcze przykłady tego ułożenia płytek w odcieniach szarości, brązu i beżu, choć oczywiście mogą to być też wszystkie inne kolory.

piękna elegancka podłoga w domu

1 / 2

uniwersalne ułożenie płytek w domu na korytarzu

1 / 2 / 3

brązowo-beżowe płytki na podłodze kuchennej

1 / 2 / 3

jasna szachownica na podłodze ułożenie na skos pod kątem vs prosto

1 / 2 / 3

szachownica z naturalnego kamienia czarno-brązowa

1 / 2 / 3

Drewniana podłoga szachownica

Szachownicę da się również stworzyć na drewnianej podłodze. Wystarczy za pomocą jednego lub dwóch kolorów pomalować kontrastowe wzory. Jak się Wam podoba ten efekt?

czarna szachownica namalowana na drewnianej podłodze na korytarzu

1 / 2 / 3

biało-czarna podłoga drewniana pomalowana w szachownicę

1 / 2 / 3

biało-brązowa szachownica na drewnianej podłodze łazienka kuchnia

1 / 2 / 3

To już koniec tego szachowego wpisu. Mam nadzieję, że poruszyłam wszystkie kwestie, które Was ciekawiły i pokazałam wartościowe inspiracje. Moje zdanie na temat tego wzoru już znacie, ale ja też chętnie poznam Wasze odczucia. Czy podłoga szachownica jest super, czy jednak nie jest dla Was? Po więcej inspiracji zapraszam na dedykowana tablicę na Pinterest.

Nagłówek 1 / 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

6 komentarzy

  • Reply Marta 22 stycznia, 2021 at 11:46 am

    Kocham szachownice. Kontrast czerni i bieli i to jak uniwersalnym jest wzorem, jak pasuje nie tylko do klasycznych wnętrz!

    • Reply makeitdesign 22 stycznia, 2021 at 1:00 pm

      To prawda, choć mam wrażenie, że nadal wiele osób uważa, że nie jest to tak uniwersalny wzór. A szkoda 🙂

      • Reply Marta 22 stycznia, 2021 at 5:57 pm

        Cóż. Wszystko jest kwestią gustu, ja lubię miksować, wnętrza z odrobiną odwagi i pieprzu (jak to mówię) zawsze zwrócą moją uwagę:). Sama jestem posiadaczką niewielkiej wprawdzie szachownicy ale zawsze się uśmiecham gdy idę robić pranie;)

        • Reply makeitdesign 22 stycznia, 2021 at 7:41 pm

          Super! Warto się bawić wnętrzami i robić je pod siebie, a nie według wizji katalogów, albo innych osób, które nas nie znają. Twoja podłoga jest przykładem na to, że takie trafione wybory będą nam przez lata sprawiać przyjemność, nawet przy codziennych obowiązkach.

  • Reply Kasia 14 września, 2021 at 2:35 am

    Najlepszy wpis o podłodze w szachownicę, na jaki trafiłam w internecie! Bardzo dziękuję za doskonałe inspiracje. Dobrane zdjęcia są przepiękne, aż chce się zaprosić szachownicę do swoich wnętrz.

  • Reply Maciej 29 listopada, 2021 at 9:38 pm

    Dzień dobry,
    Gdzie kupię płytki 30×30, czarne i białe, najlepiej w połysku. Przekopałem całe internety i nic nie mogę znaleźć. Proszę o pomoc – klasa scieralnosci 4

  • Komentarz