Coraz popularniejszą formą „czytania” książek jest ich słuchanie. Jeszcze 1,5 roku temu myślałam, że to nie dla mnie, aż z ciekawości sięgnęłam po pierwszy i od tego czasu przepadłam. Okazało się, że jest to dla mnie idealne tło do jazdy na rowerze, samochodem, do spacerów, robienia zakupów spożywczych i gotowania. Przez ten czas przerobiłam kilka platform z audiobookami i przekonałam się, że nie każdą książkę mogę w ten sposób „przeczytać”. Gdzie zatem najlepiej słuchać audiobooków i na co zwrócić uwagę?
Badania naukowe pokazują, że statystycznie najbardziej efektywnym sposobem przyswajania wiedzy jest czytanie w formie papierowej, później w formie elektronicznej a na końcu za pomocą słuchu. Ja się z tym zgadzam, bo sama ucząc się, albo analizując bardziej skomplikowane teksty wolę je czytać w formie papierowej. Tak czy inaczej, czytając książki w formie tradycyjnej albo elektronicznej koncentrujemy się głównie na tej czynności. Audiobook jest dla mnie tłem do wykonywania innych aktywności. Z tego powodu w tej formie unikam raczej książek przytaczających badania naukowe i wymagających dużej koncentracji. Sięgam po powieści (których nie czytam w formie papierowej), reportaże i poradniki. Bardzo ważny jest też dla mnie lektor. Przy każdym audiobooku macie możliwość przesłuchania fragmentu tekstu i zanim zdecydujecie się na jego zakup, koniecznie sprawdźcie, czy podoba się Wam ta pozycja. Wiele razy zdarzyło mi się wyłączyć audiobooka po kilku minutach, bo barwa głosu i sposób czytanie nie zachęciły mnie do dalszego słuchania.
Gdzie słuchać audiobooków?
Jest kilka form, w jakich możecie dostać audiobooki. Mogą to być płyty CD, które szczególnie lubią osoby kolekcjonujące tego typu pozycje. W ten sposób zyskujecie fizyczną płytę np. do samochodu, bez obawy o internet albo to, czy mamy możliwość podłączenia telefonu do radia. Drugą opcją jest ściągnięcie audiobooka na swoje urządzenia. Tę formę wybierają indywidualni twórcy i księgarnie internetowe. Trzecią opcją są subskrypcje na platformach, gdzie możecie słuchać audiobooków i czytać ebooki. Mamy ich już sporo na rynku i każdy może zdecydować, jaka forma abonamentu jest dla niego najlepsza.
Niektóre platformy (np. Empik) za stałą miesięczną opłatę udostępniają nielimitowany dostęp do swoich zbiorów. Będzie to szczególnie korzystne, dla osób, które miesięcznie słuchają lub czytają kilku książek. W tej formie trzeba się jednak liczyć z tym, że po anulowaniu abonamentu tracimy dostęp do swoich wirtualnych zbiorów. Zdarza się również, że nie wszystkie tytuły są dostępne w abonamencie. Są też serwisy (np. Audioteka), które za stałą miesięczną kwotę oferują możliwość pobrania jednej pozycji i uzyskania zniżek na zakup kolejnych. W tym wypadku wszystkie książki już na zawsze zostają na naszej wirtualnej półce. Nawet po anulowaniu abonamentu mamy do nich dostęp. Można też kupić karnety na zakup kilku. Wszystkie serwisy oferują darmowy okres próbny, który jest świetną okazją do sprawdzenia, czy to rozwiązanie się dla nas sprawdzi. Jeśli chcecie obdarować kogoś wirtualnym prezentem, to może to być super pomysł. Dzięki takiej karcie upominkowej obdarowywana osoba może sobie wybrać książkę, której jeszcze nie czytała.
Które audiobooki polecam?
Ola Budzyńska Pani Swojego Czasu – poradniki
To od Pani Swojego Czasu zaczęła się moja przygoda z audiobookami. Nie znałam Jej, nie rozumiałam Jej fenomenu, ale stwierdziłam, że jeśli polecają Ją osoby, których rekomendacje cenię, to spróbuję. I nie zawiodłam się. Treści, które powstają pod marką Pani Swojego Czasu, są bardzo merytoryczne i życiowe. Audiobooki czyta sama autorka, a zdradzę Wam, że Ola ma do tego idealny bardzo radiowy głos. Jeśli interesują Was tematy związane z działalnością online i rozwojem, to zdecydowanie polecam. Wiele treści jest też darmowych, więc na początku możecie sprawdzić podcasty Pani Swojego Czasu. Bardzo wartościowe nagrania.
Remigiusz Mróz – powieści
To jest rodzaj literatury, po który nie sięgam w formie papierowej, ale przyznaję, że na rower jest to idealna lektura. Spróbowałam tytułów Mroza, żeby przekonać się, na czym polega Jego fenomen, że nawet osoby, które nie czytają, zaczynają to robić. Przesłuchałam cykl o Joannie Chyłce, który czyta Krzysztof Gosztyła, Hashtag czytany przez Szymona Bobrowskiego i Agnieszkę Więdłochę, a także Listy zza grobu gdzie lektorem jest Marcin Dorociński. Jako formę relaksu i tła do innych czynności polecam te tytuły. Niestety seria Nieodnaleziona jest jednym z przykładów na to, że czasem lektor nagrania może nam nie odpowiadać i zniechęcić do wysłuchania książki.
Justyna Kopińska – reportaże
Reportaże na najwyższym poziomie, dotyczące ciężkich i ważnych społecznie kwestii — tak w skrócie mogę opisać twórczość wielokrotnie nagradzanej Pani Justyny Kopińskiej. Jeśli jesteście wrażliwi i nie lubicie takich treści, to nie sięgajcie po te pozycje. Ze mną zawartość książek Polska odwraca oczy i Z nienawiści do kobiet zostały do dziś. Są wstrząsające, ale i niestety bardzo autentyczne, oparte na sprawdzonych informacjach. Ukazują nieskuteczność wymiaru sprawiedliwości i pokazują ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Wisienką na torcie w przypadku audiobooków jest to, że czyta je Pani Krystyna Czubówna. Ten głos, jak żaden inny pasuje do tych reportaży.
Michał Rusinek – felietony
Pan Michał Rusinek jest zarówno autorem książek, jak i lektorem w swoich audiobookach. Pozycje Pypcie na języku i Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki to zbiory krótkich felietonów, które w zabawny sposób przedstawiają anegdoty zaczerpnięte z życia, mediów i poradników. Słuchając tych pozycji, nieraz się uśmiechniecie. Wszystko przedstawione jest w bardzo smaczny i kulturalny sposób. Lekka, ale zarazem edukacyjna lektura.
Wiecie już, gdzie słuchać audiobooków i które polecam. Chętnie poznam też Wasze rekomendacje.
Wpis zawiera linki afiliacyjne.
Brak komentarzy