Wnętrza

Lastryko i terrazzo – co to właściwie jest?

3 października, 2018

Lastryko, lastriko, terazzo — większości kojarzy się z tandetą i brzydactwem. Nic dziwnego, bo na myśl o tym materiale stają nam przed oczami nagrobki, podłogi i parapety szkolne. Tak jak moda w świecie fashion zawraca koło i powracają fasony modne w latach 80. i 90., tak i we wnętrzach wracają do łask meble i materiały sprzed lat. I uwierzcie mi, że wzór lastryko jest prawdziwym hitem ostatnich miesięcy i stanie się jeszcze większym. Dobrze wykorzystany jest prawdziwą dekoracją.

ściana z lastryko podłoga terrazzo

Zdjęcia: Apartment Therapy / Pinterest / La Fabrika Studio 

Co to jest lastryko?

Lastryko nazywane jest sztucznym kamieniem. Powstaje z połączenia cementu i rozdrobnionego kamienian, najczęściej marmuru lub bazaltu. Finalny wygląd struktury zależy od poszczególnych składników — wielkości i jakości grysu. Kolor masy, w której zatopione są kamienie, zależeć będzie od zastosowania białego lub szarego cementu, ale również  od dodania ewentualnych kolorowych pigmentów.

lastryko w kuchni blat ściana podłoga terrazzo

Zdjęcia: Trendenser / Apartment Therapy / Pinterest

Wady i zalety terrazzo

Z uwagi na swoje pochodzenie lastryko jest twardym i wytrzymałym na ścieranie materiałem, który można porównać z wieloma kamieniami. Jego solidność w połączeniu z odpornością na działanie czynników zewnętrznych sprawiają, że chętnie wykorzystywany jest także na zewnątrz. Cena w porównaniu z innymi materiałami jest bardzo atrakcyjna. Również utrzymanie w czystości nie stanowi większego problemu, choć oczywiście warto stosować dedykowane środki. Trzeba jednak pamiętać, że lastriko na wysoki połysk będzie bardziej eksponować wszystkie plamki i kurz.

Terrazzo jest plastyczny, co może być istotne, jeśli chcemy wykorzystać ten atut do stworzenia wzorów (np. logo).

łazienka lastryko lastriko terrazzo

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest / Pinterest

Z czym łączyć lastriko?

Ze względu na różnorodność wyglądu, terrazzo jest bardzo uniwersalnym materiałem. Może być pozostawiony w wersji matowej, ale można go również wypolerować na wysoki połysk. Świetnie komponuje się z akcentami złota, które nadają elegancji i szlachetności. Lastriko często występuje w opcji total look, gdzie dominuje nad wnętrzem, ale równie efektownie prezentuje się w formie drobnych akcentów. Łącząc lastryko, warto porównywać odcienie materiałów, tak by tworzyły spójną całość. Będziecie zaskoczeni, z jak wieloma fakturami i strukturami będzie się komponować.

Lastryko można również wprowadzić do wnętrz za pomocą akcesoriów, które mają ten motyw -tapety, pościeli, stolika czy świecznika. Przykłady takich produktów możecie sprawdzić tu.

ściana z lastryko

Zdjęcia: Pinterest / Pinterest / WallpaperDirect

jak łączyć lastryko terrazzo

Zdjęcia: Divisare / Pinterest / The Design Chaser

Po więcej inspiracji zapraszam na Pinterest 🙂

Nagłówek – zdjęcia: Pinterest / Pinterest

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

  • Reply Paco pavo 28 grudnia, 2019 at 6:37 pm

    Lastryko jest naprawdę piękne i super sprawdza się do wielu zastosowań. Dobry artykuł!

    • Reply makeitdesign 30 grudnia, 2019 at 5:02 pm

      Dziękuję 🙂 lastryko zdecydowanie zyskuje na popularności i świetnie się prezentuje we wnętrzach.

    Komentarz